Jste zde


Láska
Petr Hemmi

Často slyšíme toto slovo vyslovovat mnohé, leč známe jeho pravý smysl?

Láska je především cit. Ukazuje schopnost člověka milovat i být milován, tedy lásku dávat, ale též přijímat. Láska zahrnuje všechny kladné vlastnosti bytí. Často v nás potlačuje záporné vlastnosti a dává nám schopnost vcítění se do druhých bytostí, vidět jejich očima a tím jim i rozumět.

Lásku si v sobě přinášíme na svět, každý sice v jiném množství, ale jednu a tutéž. Již odmalička cítíme lásku k rodičům, blízkým, někteří i k zvířatům či věcem. Zpravidla je tato vlastnost, včetně jejího rozvoje v nás, ovlivněna společností a rodinou, ve které se narodíme. Dalo by se o ní napsat (a již se napsalo) mnoho slov. Pro člověka je však důležité pochopit její pravý význam.

Láska má jeden zdroj, ale hlavně, mnoho podob, které člověk často specifikuje jako lásku muže k ženě, lásku mateřskou a další. Láska však není citem, který by měl být ohraničen (což v současnosti mnoho neplatí). Její projev je sice u lidí různý, leč není rozdílu mezi láskou muže k ženě, matky k dítěti protože jde o tentýž cit, pouze jinak společností vnímaný a "definovaný". Jde o totožnou lásku když milujete svou ženu, dítě, přítele, zvíře atd.

Zdá se vám to divné? Ne, určitě na tom není nic podivného, jelikož ať rozlišujeme projevy Lásky jakkoliv vězte, že Láska je jen jedna a především neubližuje, nezná závisti, je tolerantní a hlavně - projevuje se v lidském chování, stejně jako city jiné.

Mnoho lidí má problém milovat "všechny stejně" - je to odvěký problém lidstva, ale vězte, že to jde. Je třeba brát Lásku jako ujasněný pojem a rozlišovat pouze její projevy. Samozřejmě lásku budeme jinak projevovat vůči své ženě, dítěti a jinak k příteli, ale základ musí být (a je) stejný.

V současnosti se však setkáváme spíše s projevy "falešného puritánství" vůči láskyplným projevům. Lidé se bojí vzájemně se dotýkat, některé přirozené projevy lásky považují dokonce za odchylky či úchylky v chování.

Ruku na srdce, kolik lidí máme rádi? Koho jsme schopni pohladit nejen rukou, ale i slovem? Proč se bojíme tento krásný cit projevit a dát více lidem? Většinou jej máme pro své blízké, rodinu a několik přátel. Ostatní jsou pro nás "cizí".

Takže Láska a její projevy často končí za dveřmi našich domovů. Mnozí z nás nejsou prostě schopni milovat "tolik" lidí najednou. Často však za to ani nemůžeme, ale o tom až jindy. Ježíš lidem budoucích věků vzkázal : "Opadne láska většího množství". Jistě mnohým dojde, co tím myslel.Hodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno

Petr Hemmi

Zaměření: Nevyplněno

Kontakt: www.henoch.cz

Web: Nevyplněno

Telefon: NevyplněnoDalší články autora
více