Jste zde


Zdraví trávícího ústrojí I.
Iva Hédlová

Funkce trávicího ústrojí a jeho ekologie jsou základem zdravého lidského organismu.

 

Nerovnováha tohoto základu ovlivňuje pocity dobré pohody. Hladinu toxinů v celém těle určuje struktura a funkce střev, která je nezbytná pro detoxikační procesy. Čištění a léčení zažívacího ústrojí, zejména tlustého střeva, je základem úspěšné detoxikace.


" Jsme to, co jíme a asimilujeme, a ne to, co vylučujeme ". Obsah této věty vystihuje podstatu funkce zažívacího ústrojí. Trávicí ústrojí určuje, jaké živiny ze stravy přijímáme, a řídí vylučování toxinů z našeho těla při procesech detoxikace. Proces detoxikace skutečně začíná v tlustém střevě. Trávicí trakt musíme pravidelně čistit, aby naše tělo mohlo účinně detoxikovat škodlivé látky. Zabýváme se proto různými speciálními programy pro detoxikace.


ZAJÍMAVOSTI O TRÁVICÍM TRAKTU

  1. Povrch sliznic trávicího traktu sestává z mnoha mikroskopických zřasení a klků, většina z nich je v tenkém střevě, a velikost oblasti, jež se podílí na reakcích, je srovnatelná s plochou tenisového kurtu.
  2. V jednom gramu stolice je více bakterií, než je počet hvězd ve vesmíru ( v jedné miliontině jednoho gramu stolice je jeden milion bakterií .
  3. Mikroby v trávicím traktu jsou velice aktivní, v tomto ohledu představuje trávicí trakt hned po játrech druhou metabolicky nejaktivnější část lidského organismu.
  4. Celková hmotnost bakterií v tlustém střevě průměrného člověka je přibližně 2 kg ( nebo je stejná jako hmotnost našich jater ).
  5. Trávicí orgány produkují téměř 4,5 litru šťáv denně a jejich pomocí rozkládají a využívají potravu,
  6. kterou sníme.


Nejdříve se zaměříme pouze na základ procesů, které v zažívacím ústrojí probíhají, a na jejich vliv na celkové zdraví.


Trávicí trakt se skládá z úst a zubů, jícnu a žaludku, z tenkého střeva ( dvanáctníku, lačníku a kyčelníku ), z tlustého střeva a konečníku .


Funkce trávicího traktu začíná důkladným žvýkáním , které je nezbytné pro dobré trávení a zdraví. Další orgány, jež pomáhají trávení jsou slinné žlázy, slinivka břišní, žlučník, žlázy střevní sliznice a játra.


Procesy trávení začínají prací enzymů ze slin a tento proces pokračuje v žaludku kyselinou chlorovodíkovou a dalšími enzymy. Trávení se účastní i enzymy dvanáctníku, které jsou uvolňovány do horní části tenkého střeva. Žlučník uvolňuje žluč, která odtéká do střev, kde se podílí na trávení tuků. Vstřebávání většiny živin se děje v tenkém střevě. V tlustém střevě se vstřebává voda, žlučové soli a některé další látky, zbytek je pak připraven k vyloučení.


Pravidelné vylučování je základní podmínkou celkového zdraví, protože tímto způsobem je řízena hladina toxických látek v těle - zácpa je ve skutečnosti větší problém, než si většina lidí uvědomuje. Příjem tekutin, strava, fyzická aktivita a stres - to vše ovlivňuje naše vylučování.
Pokračování příštěHodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno

Iva Hédlová

Zaměření:

Ezoterika, alternativní medicína

Kontakt:

www.zdravi4u.cz
ivahedlova@volny.cz
737151843

Web: www.zdravi4u.cz

Telefon: 737151843Další články autora
více