Jste zde


Je-li život hra, pak má tato pravidla - IV.
Katka Svobodová

Čtvrté pravidlo Lekce se opakují až do úplného zvládnutí
Lekce se budou v různých formách opakovat, dokud se jim nenaučíte. Až je zvládnete, můžete se pustit do dalších.

 

Před několika lety hrál Bill Murray ve filmu Na Hromnice o den více, v němž se probouzel stále tentýž den, dokud se nenaučil všem lekcím, které měl ten den zvládnout. Stejné události se opakovaly, dokud hrdinovi nedošlo, cože to měl v každé z nich udělat.
Neustále budete do svého života přivolávat tutéž lekci. Budete také přitahovat učitele, kteří vás budou určitou lekci učit, dokud ji nezvládnete. Jediný způsob, jak se můžete vysvobodit z náročné situace nebo problémů, jež mají tendenci se opakovat, spočívá v tom, že se začnete z jiné perspektivy, rozpoznáte vzorec, podle něhož se opakují, a naučíte se lekci, kterou nabízejí. Můžete se snažit se těmto situacím vyhýbat, ale ony si vás nakonec stejně zase najdou.
Výzvou čtvrtého pravidla tedy je rozpoznat vzorce, které se opakují, a vymanit se z nich.


Existuje šest základních kroků k provedení jakékoli změny v životě:
1. uvědomění - začít si být vědom vzorce nebo problému
2. přiznání - připustit, že se musíte ze vzorce vymanit
3. volba - aktivní úsilí o pouštění vzorce
4. strategie - vytvořit si realistický plán
5. odhodlání - jednat s pomocí zodpovědnosti někomu jinému
6. oslava - odměnit se za úspěch
Abyste mohli absolvovat tento proces změn, budete se muset naučit lekcím uvědomění, ochoty, kauzality a trpělivosti. Jakmile je zvládnete, velmi pravděpodobně zjistíte, že výzva k rozpoznání a opuštění vašich vzorců už pro vás není tak hrozivá.


Uvědomění
"Jen ten den se pro nás rozední, do nějž se probudíme."
Henry David Thoreau


Uvědomění je proces nabývání plného vědomí.
"Jak je to ve skutečnosti s tím, čeho chci dosáhnout? Jakou změnu chci provést?" Odpověď, která po těchto otázkách vyvstane, vám poskytne uvědomění, jež potřebujete, abyste se mohli v procesu změny pohnout kupředu. Nejsnadnějším způsobem, jak se dostat do kontaktu s vlastními vnitřními pochody, je věnovat pozornost svým pocitům.
Když se sledujete v rozličných situacích a všímáte si podobného jednání a reakcí, nacházíte pojítko mezi jednotlivými situacemi a touto nezbytnou lekcí.
Položte si otázku, jaké vzorce se u vás opakují. Možná vás překvapí, jak očividné po celou tu dobu byly.


Ochota
"Život nevyžaduje, abychom byli nejlepší - jen abychom se o to nejlepší snažili."
H.Jackson Brown Jr.


Skutečné tajemství schopnosti změny spočívá v ochotě změnit se.
Jestliže opravdu chcete změnu, zvolíte si ji a odhodláte se k jejímu provedení. Když se však opíráte o myšlenku, že byste se měli změnit, učiníte rozhodnutí, že to uděláte, a pak pocítíte tíhu oběti. Následování aktuálních trendů, rad přátel či představ členů rodiny vyústí v rozhodnutí, kdežto vlastní vnitřní kompas vás přivede k volbě.


Pamatujte si:
CHCI vede k VOLBĚ, která vede k ODHODLÁNÍ.
MĚL BYCH vede k ROZHODNUTÍ, které vede k OBĚTI.
"Jak moc jsem opravdu ochotný provést tuto změnu?" Jestliže se vám nedaří, je velká šance, že se spoléháte na vlastní přesvědčení, že byste se měli změnit, místo na svou vnitřní touhu opravdu to udělat.


Kauzalita
"Proti každé akci se zvedne odpovídající reakce."
Sir Isaac Newton


Kauzalita je přiznání, že vy sami jste zdrojem svých projevů. Jinými slovy, všeho, co přitahujete do života, se vám dostává kvůli něčemu, co vyzařujete od světa.


Trpělivost
"Buď trpělivý. Poznáš, až přijde čas, kdy máš procitnout a vydat se vpřed."
Ram Dass


Trpělivost je projev tolerance při očekávání výsledku. Lekce trpělivosti vám začíná ve chvíli, kdy se pokusíte nastolit změnu uvnitř sebe.
Růst může být pozvolný, bolestivý proces a jedině trpělivost vám dodá vytrvalost potřebnou k tomu, abyste se stali člověkem, jakým chcete být.
Pokračování příště


Použitá literatura: Je-li život hra, pak má tato pravidla; Chérie Carter-Scottová; COLUMBUS, Praha 2000Hodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno

Katka Svobodová

Zaměření: Zajímám se o psychologii, psychoterapii, bylinky, astrologii a zdraví životní styl. Studuji grafologii. Cvičím několik let taoistické tai-chi.

Kontakt: plicnik.jinak.cz

Web: Nevyplněno

Telefon: NevyplněnoDalší články autora
více