Jste zde


David Michie: Dalajlamova kočka, Probuď v sobě kotě
RenataP

Něžné čtení nás znovu zavádí do prostředí himalájských hor a k nádheře zdejších chrámů. Bude vonět káva v literární kavárně a budeme se na sametových tlapkách procházet dalajlamovým domovem. A uvelebíme se třeba v jeho posteli. Nebo na parapetě, kde je dneska taková nuda:

 

„Monzunové období, milí čtenáři, nepatří k mým oblíbeným částem roku. Odvážit se ven do mokrého povětří je pro kočku s tak honosným a zároveň nasákavým kožichem, jako mám já, a navíc pajdavým krokem, velmi riskantní a nebezpečné. Proto také trávím nekonečné deště a mlhavé dny uvězněná doma a nikam nevycházím. Nemám na výběr, den za dnem sedávám na okenním parapetu v prvním patře v pokoji Jeho Svatosti, a jsem ochuzena dokonce i o obvyklý pozoruhodný výhled z okna. Nádvoří namgjalského kláštera se během monzunů nehemží mnichy v tmavě červených sutanách ani okouzlenými turisty, kteří doufají, že se mezi nimi může zčistajasna objevit Jeho Svatost dalajlama. Celé nádvoří je šedivé a naprosto nezajímavé, asi tak jako prázdná pánev od včerejší večeře.“

Ale déšť přestane… a nakonec i v tom dešti je mnoho krásného.

Máte problém se pro něco nadchnout? To je otázka, která se míhá hlavou každého, kdo si vůbec vezme tento díl Dalajlamovy kočky do rukou. A povzdychne si… „život už není, co býval…“

Ani Jeska to nemá jednoduché a už zkraje knihy nám nabízí předobraz celého příběhu právě v této ukázce.

Ano, život po čase není to, co býval. Protože je jiný.

Příběh je prostě typický, kočičí a buddhistický

A není třeba o něm dlouze mluvit, protože kdo zná styl Davida Michieho, tuší. Kdo nezná, doporučuji se zamilovat, protože tak odpočinkové a zároveň hladivé, moudré a kočičí čtení jen tak nenajdete. Buddhismus se jemně prolíná příběhy, krajinou, myšlenkami a ve výsledku v duši čtenáře nechá jakákoliv Dalajlamova kočka nezanedbatelný otisk.

A já snad jen prozradím:

  • Budeme se učit vrnět jako kotě… hledat dětskou radost
  • Budeme se učit hledat radost a moudrost, do které nás život dostal, kam jsme dospěli

Protože život tady je a chce, abychom si ho užili.

No ne?

O autorovi: David Michie se narodil v Zimbabwe, studoval v Jižní Africe, žil v Londýně a nyní žije s rodinou v Austrálii. I v České republice se jeho knihy zařadily okamžitě mezi bestsellery. Věnuje se přínosům meditace, čtivým příběhům lehce přinášející moudrost buddhismu a praktikování filozofie této víry v každodenním životě.

Má svůj blog na stránkách davidmichie.com, kde píše poznatky o životě a bdělé pozornosti.

Vydalo nakladatelství Synergie  Publihishing, www.synergiepublishing.com , 2022
Hodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno

RenataP

Zaměření: Nevyplněno

Kontakt: Nevyplněno

Web: Nevyplněno

Telefon: NevyplněnoDalší články autora
více