Jste zde


Kam jdeme? I.
Petr Trnka

Po 11. září a po bezprecedentním útoku islámských fanatiků na USA se všude vyrojilo nespočetné množství nejrůznějších úvah, od zasvěcených a fundovaných až po naivní a někdy i dost hloupé, o tom, kdo za to může, co všechno to způsobí a přinese, jak se svět změní, že už nikdy nebude takový jako býval, a tak dále a tak podobně. Tohle vyhlášení války Spojeným státům, potažmo celé euroatlantické civilizaci (a nic jiného to de facto není), se nepochybně dá rozebírat z velkého množství hledisek. Je možné donekonečna diskutovat o tzv. "globalizaci", o "americkém způsobu života", o konfliktu dvou civilizací (tzv. "křesťanské" a tzv. "islámské"), i o mnohém dalším.

 

Zamýšleli se nad tím politologové, sociologové, filosofové, vojáci, novináři, a stranou pochopitelně nemohli zůstat ani astrologové. Kdekdo z nich se začal pídit po přesném okamžiku vzniku USA, sestavovaly se tranzitní horoskopy pro okamžik prvního úderu na WTC v New Yorku ve vztahu k radixu USA, hledaly se souvislosti s radixy obou Dvojčat, pátralo se po přesném okamžiku narození bin Ládina, teroristy Atty, a všude se hledaly konstelace, které tento brutální útok signalisovaly a možná se daly i předvídat. Nevím, do jaké míry mohlo být takové hledání úspěšné, a do jaké míry byly závěry, které někteří astrologové dělali, pouze spekulativní. Je totiž notoricky známou věcí, že pokud už k nějaké takové události jednou dojde, když tedy astrolog už předem ví, co má hledat, že není dohromady žádným velkým problémem takové konstelace v jakémkoliv horoskopu dodatečně opravdu "objevit". Nicméně existuje ještě jiný pohled na celou událost, a o ten bych se se čtenáři chtěl podělit.


Domnívám se, že z globálního hlediska není příliš vhodné ani rozumné zabývat se v takovémto konkrétním případě pouze horoskopy vzniku USA, slavnostního otevření WTC, iniciátorů nebo pachatelů útoku a pod., a úporně v nich hledat nějaké astrologické známky katastrofy. To bychom právě tak mohli požadovat analýzu nativit všech 6000 obětí, je však dosti pochybné, jestli bychom se i potom nějakých signifikantních výsledků vůbec dopátrali. Na takovouto situaci (ale i na leckteré jiné podobné masové katastrofy) je podle mého názoru zkrátka dost nevhodné brát měřítka té astrologie (v podstatě individuální), se kterou jsme normálně zvyklí všichni pracovat. S mnohem větší pravděpodobností zde budou "v chodu" úplně jiné mechanismy, na podstatně vyšší úrovni, než na jakou jsme v astrologii běžně zvyklí. Mám tím na mysli vyšší časové cykly ve smyslu přechodu věků, palcových subdivizí, zodiakálních mikrovln, popřípadě strukturálního rozložení planet v zodiaku apod., a to zcela bez ohledu na přesný čas a místo toho kterého konkrétního děje.


Takové časové úseky (a jim odpovídající astrologické struktury) by podle mého názoru mohly být zcela nadřazeny všem individuálním horoskopům. Jsou to cykly a struktury, které obecně přinášejí výpověď o změnách a o charakteru celých různě dlouhých časových epoch, a v tomto kontextu je skutečně velkou otázkou, zdali vůbec mohou mít nějaký odraz v individuálních horoskopech jak zúčastněných jednotlivců (ať už obětí nebo pachatelů), tak i budov (WTC) nebo států (USA). Některé z takových struktur, které leccos naznačují, se v zodiaku objevily už v průběhu posledních dvaceti let, některé další na nás v nejbližších dvaceti letech ještě čekají. Zkusme se proto na ně podívat poněkud blíže a tak trochu si podle nich "zaprorokovat", ne snad ve smyslu "co nás čeká a nemine", ale spíše ve smyslu výhledu, do jakých situací se současná krize ve světě může rozvinout, jaké globální souvislosti a děje se v příštích desetiletích dají očekávat, a jaká může být jejich kontinuita s celkovým trendem vývoje lidské civilizace jako celku.


Nejprve však stručné objasnění některých základních pojmů, se kterými v dalších odstavcích budu operovat:


Platónský rok - období, kdy rotační osa planety Země opíše celý jeden plášť kužele. Tento pohyb je analogický pohybu roztočené dětské káči a odborně se nazývá precese. Délka Platónského roku je 25729 let. Pro pozorovatele na Zemi je měřitelný pomalým direktním postupem hvězd (1 stupeň za 71,47 roku) znameními tropického zvěrokruhu.


Věk - Platónský měsíc, jedna dvanáctina Platónského roku o délce 2144,1 roku.


Palec - jedna dvanáctina Platónského měsíce (věku), dlouhá 178,7 roku.


Mikrovlna - jedna dvanáctina palce, je dlouhá 14,9 roku.


Stellium - těsné nahromadění více než tří planet v jednom úzkém sektoru zodiaku (několikanásobná konjunkce).


Sevřené seskupení - konstelace, kdy se všech deset astrologických planet nahromadí v úseku širokém maximálně dvě až tři znamení (60 až 90 stupňů). Dochází k němu zhruba jednou za 500 let.


Vědro - horoskopická struktura, kdy jedna planeta (tzv. singleton) stojí osamoceně proti všem ostatním, nashromážděným v opačné polovině zvěrokruhu.


Sabiánské symboly - soubor zvláštních symbolických obrazů, vážících se ke každému z 360 stupňů zvěrokruhu. Tento soubor vznikl v USA v kalifornském San Diegu v roce 1925, byl v průběhu 20. století testován a ověřován na velkém množství horoskopů a dává neobyčejně výmluvné, přesné a inspirativní výsledky v nejrůznějších oborech astrologie.

Hodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno

Petr Trnka

Zaměření: Nevyplněno

Kontakt: Dlouhá 34
741 01 Nový Jičín
656 708 167

Web: Nevyplněno

Telefon: NevyplněnoDalší články autora
více