Jste zde


Mandala
Jana Janouchová

Označuje jednoduše "disk". Slovo bývá vykládáno i jako "vnitřní obsah" spojený s obklopující částí. Pokud jde o střed, tak to je podstata, pokud jde o okolí, to je pochopení, tedy pochopení je podstata. Ve svém specifickém významu je mandala značně symbolickým obrazem světa, soustředěným kolem podstaty,nebo středu. Její tvorbu znalo mnoho starých národů např. Řekové, Indové, ale vzpomeňme zde hlavně Tibeťany - národ, který ve tvorbě mandaly vynikal a mezi jehož náboženskými obřady má mandala dodnes své místo.

Vytvářením, nebo i pouhým pozorováním takovýchto obrazců se zklidňuje mysl a zlepšuje schopnost soustředit se. Proto jsou také užívány v mnoha náboženstvích, zejména těch východních, jako pomůcka k meditaci.

To bylo jen na úvod vysvětlení významu, slova mandala a také důvodů, proč nás tyto magické obrazce provázejí celou historií.

Já již pár let maluji společně s esoterickými obrazy i mandaly. Účinky mandal mne pořád uvádějí v údiv. Nejde jen o výsledek, vždy než začnu nějakou malovat, snažím se mít dopředu představu o tom jak bude vypadat až bude dokončena. Je to ale práce, při které je nutné absolutní soustředění .A myšlenky se zastaví, někdy mám pocit, že se zastaví běh celého světa. Najednou zmizí starosti a trápení, duše se utiší. Jen maluji ,když skončím jen se dívám a mám velmi krásný pocit. Jde také o okamžik kdy je mandala malována, nikdy se již nebude opakovat a proto nebudou dvě úplně stejné. Jako by žily svým vlastním životem.Nejenom že mohou pomoci jiným, ale pomáhají i mě.Učím se díky nim odpoutat se od tohoto světa, měnit způsob svého života.

Podobné pocity může mít i člověk, který se na ně dívá. Pokud si vybere pro sebe správnou mandalu, může nastartovat pozitivní změny ve svém životě. Třeba i tím, že ji pojmenujete, tak získá význam, který před tím neměla. Každá naše touha, nebo myšlenka, která je dost silná, může proměnit běh našeho života. Když mám svou oblíbenou mandalu, každý den okolo ní projdu, podívám se na ni a připomenu si to co pro mne znamená.

Ještě bych chtěla zmínit význam barev u mandal.

Žlutá
Barva slunce, které dává chuť do života. Povzbuzuje optimismus, uzdravuje tělo a mysl. Rozvíjí nezávislost, uvědomění si sebe sama.

Oranžová
Je barvou radosti. Je mimořádně povzbuzující, podporuje aktivitu . Pomáhá proti depresím, pesimismu, nespokojenosti, pocitům nechuti a letargii. Vyzařuje optimistickou chuť do života, citové teplo a otevřenost.

Červená
To je mimořádně aktivní barva. Zahřívá, dodává energii, probouzí životní sílu. Podněcuje hluboké emoce. Je barvou krve, boje, zuřivosti, násilí, vášní, ale i lásky, odvahy a vůle. Zvyšuje dokonce tělesnou sílu a výkonnost , také podporuje chuť k jídlu.

Růžová
Probouzí soucit, lásku, podporuje vnitřní čistotu, zklidňuje emoce. Dokáže nás zbavit vnitřních záporných emocí hněv a pocitů osamělosti.

Fialová
je duchovní barvou, pomáhá harmonizovat naší vnitřní energii. Může pomoci i při meditaci. Fialová barva symbolizuje změnu.

Modrá
Uvolňuje mysl, aby se mohla otevřít inspiraci a intuici. Při pohledu na sytě modré nebe,zažíváme někdy pocity uklidnění. Spojuje se s uvážlivým, mírným způsobem života.

Tyrkysová
Spojuje účinky modré a zelené barvy, posiluje a zároveň čistí. Pomáhá uklidňovat tělo i duši, harmonizuje.

Zelená
Tato barva je všude okolo nás, podporuje rozvoj a růst. Má tišící účinky, uklidňuje nervovou soustavu. Podporuje také koncentraci a paměť. Usnadňuje hojení.

Hnědá
Je barvou země. Klidná, teplá, vzbuzuje důvěru. zosobňuje rozum, schopnost stát nohama na pevné zemi.

Černá
Barvy černá a bílá v sobě mají celé barevné spektrum a jsou symbolem protikladů.

Bílá
Dává sílu, je světlem, které očišťuje celou energetickou soustavu. Stabilizuje, posiluje, probouzí bdělé vědomí a tvořivost. Umocňuje působení každé barvy, s níž je používána.

Na každého z nás působí každá barva jinak,je to dáno rozdílností našich osobností a také situací v níž se právě nacházíme.

Nechte mandaly aby na vás zapůsobily, věnujte pozornost vašemu prvnímu dojmu. Je to velmi důležité, jen tak můžete nalézt právě tu vaši. Mandala by měla zapůsobit přímo na vaše podvědomí. Mandaly vám poskytují obrovský prostor, který zanechává pozitivní účinky na vás samých.

V dnešní době moderních technologií je samozřejmostí stahovat obrázky i jako tapety do mobilu, a to na této adrese: www.janouchova.wz.cz/strana18.htm

 Hodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno

Jana Janouchová

Zaměření:

Výklad tarotu, esoterické obrazy
Esoterické obrazy autorky můžete rovněž vidět mezi originálními wallpapers a pohlednicemi na našem serveru Esoterika.cz

Kontakt:

janouchova.wz.cz

Web: http://janouchova.wz.cz/

Telefon: 602666073Další články autora
více