Jste zde


Jak si udržet stálou kondici, aktivitu a vitalitu
Angel Buna

Žijeme v době  nejen ekonomické, ale i duševní krize. Proto se často ptáme jak si udržet stálou kondici, aktivitu, vitalitu a trvalé zdraví. To je otázka našeho každodenního života. Je hodně informací a knížek o cvicích, způsobu dýchání a meditaci, ale tělo nám chátrá a jsme pořád nervózní a nemocní. Snažíme se žít zdravě a přejít na nový životní styl, nejde nám to. Kde je to tajemství, když víme, že všechny problémy a nemoci jsou odrazem našeho vnitřního stavu, neustálé nespokojenosti s naším rozhodnutím a emoční nestálosti. Pořád se nemůžeme zbavit strachu, deprese, úzkosti  a i duševní bolesti. Všichni víme a sami cítíme, že existuje něco co na nás neustále působí, je to vesmírná energie.

 

Některé věci se v životě stále opakují a neumíme je využit. Máme pořád nové a nové problémy a nevíme jak je odstranit. Jak se dostat  do klidu a pohody. Jak to řešíme, schováváme se před reálnými problémy, které nám život přináší. Často utíkáme k televizi, k časopisům a knihám, ne abychom se pobavili, vzdělávali a uvolnili, ale proto abychom zapomněli na své problémy a zdravotní  a duševní bolesti.

Jak najít klid, pohodu a aktivně přistupovat k řešení problému a naučit se podívat pravdě do očí. Hlavně je nutno  se zaměřit na své zdraví a tělesnou kondici. Nejdůležitější je zdraví, to se nedá ošálit ani koupit. Jednou s cest je naučit se dýchat tak, aby nám  vědomé dýchání pomáhalo stabilizovat naši vitalitu a aktivitu. Správné okysličení naší krve rozhoduje o našem trvalém zdraví a duševní pohodě. Nabízí se nám hodně způsobů dýchání a kyslíkové terapie, které nám přinášejí částečnou pomoc a řešení dílčích problémů. Největší přínos pro nás je, naučit se řídit své dýcháni sami, tak abychom nikoho nepotřebovali a nebyli na ničem a nikom závislí.

Jeden ze způsobů správného dýchání je, naučit se hlubokému nádechu a dlouhému plynulému výdechu formou vibrační meditace manter. Plně se nadechnout a při dlouhém výdechu zpívat mantry OM, MANY, PEGI a HUM. Vibrace jednotlivých manter nám uvolňuje a posiluje jednotlivé části těla.  OM - hlavu, MANY - ramena a hrudník PEGI - břicho a celé trávicí ustrojí, HUM - celé tělo. Při pravidelném provádění vibrační meditace manter,  jednou denně, jde o vědomě dýchání, které působí  na naše podvědomí a nám se přirozenou cestou dech prodlužuje.Tato vibrace má i účinné léčebné účinky na uvedené části těla.

Další způsob, jak se naučit správně dýchat, je naučit se lámský dech, tj.plný nádech do plic a pozvolný dlouhý výdech, kde dojde k velkému okysličení naší krve. To napomáhá a vytváří základ pro harmonizaci  všech vnitřních orgánů. Vnitřní cviky, které v jednotlivých pozicích umožňují regulaci dlouhého výdechu ve kterém je vesmírná energie, která prostřednictvím zvýšeného napěti, posiluje svalstvo, vnitřní orgány a žlázy. Tato energie stabilizuje zdraví a duševní pohodu. Dává nám stálou aktivitu a vitalitu a to v každém věku. Vědomé řízené dýchání významně zlepší celkový oběh krve, zkvalitňuje  přísun výživy buňkám a vylučování odpadních látek.

Tělesné cviky nás posilují, dávají nám okamžitou krásu a svěžest, ale často nám poškozují jemnou činnost vnitřních orgánů. Vnitřní cviky positivně ovlivňují a stabilizují naše zdraví, činnost mozku, psychiku, emoce, vitalitu a zajišťují dlouhověkost.Nejlepší je, když se tyto cviky doplňují.

Vnitřní cviky Tao pro zdraví.


1.cvik.
1.fáze.

Stojíme vzpřímeně, dáme pravou nohu tak, aby se opírala o druhou nohu patou nad kolenem. Plně se nadechneme a upažíme obě ruce na pravou stranu těla, pří dlouhém výdechu (min.15sek.) prsty rukou pevně sevřeme. V této pozici, provedeme tento cvik tři krát. Pak zůstaneme stát ve stejné pozici a ruce dáme na druhou stranu doleva a znovu opakujeme tři krát.
2.fáze.
Postavíme se na levou nohu, patu druhé nohy dáme nad koleno, stejně jako u minulého cviku a zase tří krát opakujeme, ruce střídáme při výdechu na pravé a na levé straně. Pozornost věnujeme plnému nádechu a dlouhému pozvolnému výdechu.
Posilujeme přímo svaly rukou a vyvoláme napětí,  aktivizujeme srdeční činnost a energie působí i na tenké střevo a svalstvo nohy na které stojíme. Zvyšuje naší stabilitu, činnost mozku, psychiku, napomáhá nám to k  uvolnění a překonání úzkosti, hněvu a strachu.

2.cvik.
Stoupneme si na špičky nohou, nohy pokrčíme v kolenou, obě ruce natáhneme dopředu, nahrbíme se jako kočka připravená skočit na kořist.V této pozici se plně nadechneme a při dlouhém výdechu sevřeme ruce v pěsti. Opakujeme tří kát. Napne se nám svalstvo rukou, břišní svalstvo a znovu se posiluje stabilita obou nohou. Posilujeme funkci jater a žlučníku. Uvolňujeme nervovou soustavu a dochází k detoxikaci buněk v celém organizmu. Tento cvik napomáhá překonat negativní duševní rozpoložení, odstraňuje strach a posiluje nám aktivitu a vitalitu.

3. cvik.
Stojíme vzpřímeně, mírně vypneme břicho vpřed, postavíme se na paty. Plně se nadechneme a při výdechu jdeme po patách dopředu. Jdeme tak dlouho dokud vydechujeme. Energie působí na tvorbu enzymu sleziny, slinivky břišní a funkci žaludečního svalu, upevňuje klouby a pánev. Stimuluje myšlení a naší reakci na vnitřní vlivy.

4.cvik.
1.fáze.

Stoupneme si na špičky nohou, ruce dáme mimo od těla, jako pták křídla při letu. Plně se nadechneme a při dlouhém výdechu běžíme po špičkách po dobu výdechu. Opakujeme tři krát.
2.fáze.
Dáme ruce dozadu jako pták při letu dolu. Znovu se plně nadechneme a při  dlouhém výdechu běžíme po špičkách dopředu a ruce tlačíme dozadu. Posilujeme si podpažní svalstvo, plíce a kůži i celkovou stabilitu těla. Odstraňujeme depresi  a chaotické rozpoložení mysli.

5.cvik.
Postavíme se vzpřímeně, uvolníme celé tělo a z hluboka se nadechneme a při dlouhém výdechu poskakujeme na obou nohou na místě. Opakujeme tří krát. Uvolní se svalstvo celého těla, posiluje se činnost srdce, ledvin, močového měchýře a močových cest. Cviky zvyšujeme aktivitu a vitalitu všech vnitřních orgánů. Uvolňuje naši psychiku  a dává nám pocit svobody.

6.cvik.
Postavíme se vzpřímeně, zhluboka se nadechneme do plných plic. Volně zakloníme hlavu dozadu a při dlouhém výdechu tlačíme ramena k uším. Opakujeme tři krát.Posiluje ramenní svaly, všechny nervy, energie směřuje směrem k mozku a dolním končetinám. Povzbuzujeme krevní oběh, celý metabolismus, stimulujeme štítnou žlázu. Zaháníme únavu, harmonizujeme vnitřní orgány a dává nám to pocit osobní vnitřní pohody a klidu.

7.cvik.
Postavíme se vzpřímeně, nohy pokrčíme v kolenou, nahrbíme se a ruce dejte na stehna. Soustředíme svou pozornost na pohlavní orgány a hlavně na řitní svalstvo. (rektu). Plně se nadechneme a při dlouhém výdechu stahujte řitní svalstvo dovnitř těla, tak dlouho pokud trvá výdech. Opakujte tři krát.
Nastává rovnováha v nadledvinkách a v pohlavních žlázách. Posilujeme řitní svalstvo, které nám pozvolna ochabuje a ztrácí citlivost nervů ovládajících řitní otvor.Zabráníme vytváření hemeroidů a problému s prostatou a dělohou. Posilujeme psychiku, vytváří nám pocit vnitřní pohody.

8.cvik.
1.fáze.

Postavíme se zpříma, zhluboka se nadechneme a pravou nohu pokrčíme a opřeme o horní přední stranu stehna druhé nohy. Při dlouhém výdechu, táhneme opačnou rukou šlapku nohy nahoru a druhou rukou tlačíme opřenou nohu u kolena dolu, po celou dobu výdechu. V této pozici, provedeme tento cvik tří krát. Pak se postavíme na pravou nohu  a levou nohu pokrčíme a opřeme o horní přední stranu stehna pravé nohy a cvik opakujeme znovu tří krát.Posiluje naši stabilitu těla a vytváří pocit lehkosti a jistoty. Stimulují se střeva , žaludek, zvyšuje se ohebnost v kolenou, kotnících a kyčelních kloubech. Aktivizuje se krevní oběh v dolních končetinách a zabraňuje tvořeni křečových žil.
2.fáze.
Stoupneme si pevně na  obě nohy, nohy pokrčíme v kolenou, nahrbíme se a ruce dejte na stehna. S hluboká se nadechneme a při výdechu zatahujeme břicho dovnitř po celou dobu výdechu. Opakujeme tří krát.  Aktivizuje krevní oběh břišních orgánů a břišní svalstvo, působí pozitivně na plíce.
3.fáze.
Postavíme se zpříma, dáme obě ruce pod žebra a mírně je přitlačíme na horní část žaludku.  Zhluboka se nadechneme ruce zatlačíme do žaludku a pomalu se při dlouhém výdechu otáčíme na pravou stranu.Po výdechu se vrátíme do zpřímené polohy a opakujeme cely cvik na druhou stranu. Na obě strany tří krát. Posiluje všechny žlázy trávicího ustrojí.

Výše uvedené vnitřní cviky, nám dávají možnost vědomého řízení energie do míst, kde se tato energie dostává, bez našeho vědomí pomoci podvědomí, které řídi nepřetržitě činnost vnitřních orgánů. Tím,  si můžeme  sami posilovat a udržovat stabilitu a vitalitu našich vnitřních orgánů. 

Udržujeme si naší kondici a pružnost našeho těla v každém věku.To nám dává jistotu, vyšší sebevědomí a sebedůvěru. Posiluje naši psychiku a emoce, které nám dávají pocit klidu a pohody, kterou potřebujeme pro všechny oblasti našeho života a činnosti. Pocit svěžesti, elánu a vždy dobrou náladu v našem každodenním životě.

To nám umožnuje  řešení  věcí,  které před nás osud staví, stálou kondici, aktivitu, vitalitu i trvalé a stabilní zdraví. Každou překážku i prohru přijmeme s klidem, ale snažte se analyzovat důvody neúspěchu a neopakovat ho. Buďte pozorní a laskaví k druhým, nikdy se neuchylujte k násilí nebo ponižování jiných lidí. Buďte pevní a tvrdí sami na sebe, vystupujte rozhodně, ale neubližujte druhým. Nepodceňujte žádnou činnost i z té, která je Vám nepříjemná se snažte využít něco pro sebe. Nikdy nedělejte nic samoúčelně.Neustále udržujte svou fyzickou kondici, denně cvičte, otužujte se. Úroveň života záleží na druhu našich myšlenek, uvědomme si, že každý je strůjcem stability svého zdraví a úspěchu.

 

Máte-li zájem přijďte mezi nás do  Centra Tao, kde pořádáme průběžné kurzy vnitřních cviků Tao pro zdraví, Tao cviků pro formování postavy, Tao cviků pro posilování nervového systému, Tao cviky pro posilováni pohlavních orgánu, Tao oční cviků, Tao  masáži, Tao vibrační meditace.
Těšíme se na Vás. www.25050.50megs.com/index_1.htmlHodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno

Angel Buna

Zaměření:

Dynamické cviky Tao pro zdraví, jsou opakem fyzických tělesných cviků a různých sportů, které nám dávají okamžitou tělesnou krásu, ale často nám zatěžují chod vnitřních orgánů a narušují jejich jemnou činnost. Teprve využíváním obou těchto systémů, lze dosáhnout dokonalé harmonie těla i duše a to v každém věku. Taoismus

 

Články:
http://ellib.bloger.cz/

- časopis Meduňka, číslo 2/2014
 

Kontakt:

Angel Buna

Web: http://www.cviky-tao.cz

Telefon: +420 731 107 27Další články autora
více