Jste zde


Tanec v rytmech života
Monika Budilová

Tanec a tančení
"To, co svět potřebuje ze všeho nejvíc, jsou lidé probuzení k životu."

Když někoho pozvu na seminář prožitkového tance nebo tance 5ti rytmů, většinou přichází otázka: Můžu přijít, i když neumím tančit?

Podstatou a základním prvkem prožitkového tance je následování nepatrného vlnění v těle, vnitřního pohybu. Jsou to vibrace, vycházející z naší duchovní esence, které rozhýbávají tělo. Je to síla, která nám umožňuje být tancem spíše než "dělat taneční pohyby". Vnitřní sílu má každý člověk, ať je jakýkoli, dělá cokoli a nachází se v jakémkoli zdravotním stavu a rozpoložení. Prožitkový tanec tuhle individuální a jedinečnou sílu v nás uvolňuje do jazyka našich těl. Vnitřní tanec energie nás vede k sobě, k druhým, k vlastní duši a do spřízněného společenství. Vede nás po bezpečných stezkách kamkoli toužíme jít. Po všech stezkách uvědomění - dovnitř a ven, až k hranicím,i do extáze, do psychiky, emocí, k citu i intelektu. Sjednocuje nás s vnitřními aspekty Boha a Bohyně, vnitřního muže, vnitřní ženy a vnitřního dítěte. Vede nás ke znovuspojení s cykly zrození a smrti, obnovení až k velké duši všeho živého. Pohyby rozpoutané vnitřní energií jsou jako stopy, po kterých se vydáváme zpět k sobě jako k reálné bytosti - zranitelné, divoké, vášnivé a instinktivní. Iniciují v nás prastarou moudrost našeho těla a rozpoutávají uzdravující pohyb. Když necháte svou vnitřní sílu tančit v těle, můžete se stát svědky vlastní tvořivosti v pohybu. Můžete zažít tvoření nových a nepředvídaných tanečních kreací, najít osobní, originální styl chování vašeho těla. Místo následování naučených kroků, vaše tělo hledá svůj vlastní příběh a choreografii. Protáhnete tělo, uvolníte se a osvobodíte svoji představivost. Začnete surfovat na úžasných vlnách vlastní energie probuzené v tanci. V životě. Vědomě.

Akreditovanou pohybovou meditační formou je Tanec 5ti rytmů, kterou vytvořila Američanka Gabrielle Roth - autorka knihy Mapy extáze

Náš život má jedinečný rytmus a lze jej vnímat a prožívat jako tanec. Obojí se odehrává v sekvencích plynutí, staccata, chaosu, lyrična a klidu. Tanečník uvnitř nás se stává vnitřním učitelem a léčitelem, který nás podněcuje, abychom přijali víc a víc z naší lidské existence - abychom prožili své světlo i stín.

Rytmus plynutí. Když nejsme spojeni s rytmem plynutí, s plynutím vlastního života, stáváme se slepými k tomu, co se děje v našem vnitřním světě. Necítíme svoje tělo. Potlačujeme své instinkty. Rytmus plynutí rozpouští vnitřní boj mezi tím, kým skutečně jsme a tím, kým si představujeme, že bychom měli být. V rytmu plynutí stojíme pevně nohama na zemi i přes zlomená srdce a nedodržené sliby.

Staccato je rytmem tvoření forem. Když je naše srdce uzavřené nám samým, žádný pohyb ani jakákoliv akce není pravdivá a srozumitelná. Stáváme se napjatými, oddělenými, agresivními a nepřátelskými lidmi. Rytmus staccato je rytmem našeho srdce. Ukazuje, jací jsme, co milujeme a koho milujeme. Rytmus staccato probouzí učitele a ochránce našich vlastních hranic. Je to rytmus výrazu, forem, dosahování vnitřních záměrů v otevřeném světě.

Chaos je rytmus transu, který nás osvobozuje od vlastních iluzí, přivlastněných přesvědčení a forem, na kterých ulpíváme. Když se člověk stane zahlcený tím, kým není, často se cítí osamělý a izolovaný. Rytmus chaosu nás provází od "já nemohu" k "já budu". Chaos je bránou k vesmírné mysli, k milosti.

Lyrično nás provází k hloubce prožitku naší lidskosti. Když člověk ztrácí spojení se svou hlubokou vírou v život, stává se nevědomým - spícím v kole událostí, emocí a návyků. Lehce se pak unaví, přepracuje, naletí. Rytmus lyrična je v našem životě spojený s odkrýváním naší skutečné potřeby milovat a být milováni.

Klid je rytmus souznění energie v nás a kolem nás. Pohyb v rytmu klidu a klidné prožívání vlastního rytmu taví záplavu životních zážitků v harmonii a porozumění. Z místa vnitřního klidu, kam nás může vlna energie bezpečně donést, jsme schopni nahlédnout posvátnou podstatu všech věcí, světla i temnoty, sebe. Je to místo, kde se dějí zázraky.

Každá forma prožitkového tance je technikou, která tvoří spojení mezi meditací, uměním, terapií, šamanským léčením, čaro dějným rituálem a duchovním impulsem. Prožitkový tanec má kořeny v původních tradicích ve smyslu oživování a spojení s vlastní energií v tanci. Je to rituál tělesného, duševního i duchovního prožitku sebe sama. Je to taneční rituál oslavy života.

A tak můžete přijít ochutnat, dotknout se, přičichnout, spatřit, ucítit a prožít to, co většinou v životě hledáme. Přijměte pozvání na www.innergoddess.info.Hodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno

Monika Budilová

Zaměření: Nevyplněno

Kontakt: Nevyplněno

Web: Nevyplněno

Telefon: NevyplněnoDalší články autora
více