Jste zde


Lípa - zdroj takřka univerzálního léku
Iva Hédlová

Květ lípy je další ze zdrojů takřka universálního léku, který máte prakticky všude na  dosah a beze škody na přírodě si ho můžete doslova napytlovat.. Lipový květ se sbírá ze všech druhů  lip, které se nacházejí na našem území.

 

Droga obsahuje éterický olej, flavonový glykosid hesperidin, saponiny, sliz, karoten, vitamin C, silice a fytoncidy.

Nálev nebo odvar z květů má uklidňující účinek na nervový systém, umírněně snižuje vazkost krve, zvyšuje vylučování moči, žluči a žaludečních šťáv, napomáhá pocení, odkašlávání hlenů a ničí mikroby. Užívá se při rýmě, kašli, při chřipce a zánětu průdušek, při nemoci ledvin a dětských infekcích.  Květ lípy se také užívá pro výplach úst a hrdla, při zánětech a angínách, kdy zápar střídáme s antiseptickými prostředky – solí, propolisem, mumiem apod.  Necezená zápar společně se spařenou drogou se doporučuje při zánětu hemoroidních uzlin, vředech, revmatismu, dně, popáleninách.  Pro tyto účely můžeme použít i mladé čerstvé lístky nebo pupeny.

 Nálev z lipového květu můžeme pít jako čaj, protože má vynikající chuť a vůni, zvláště když se osladí medem. Lipový čaj neboli zápar se připraví tak, že se asi 10 g květu ( 2 lžíce ) spaří 1  vody a nechá se 10 minut ustát.

 

Iva Hédlová za použití  knihy Sám sobě lékařem od Jiřího Cingroše, vydalo nakladatelství START Benešov

 

Zdroj: www.zdravi4u.cz
Hodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno

Iva Hédlová

Zaměření:

Ezoterika, alternativní medicína

Kontakt:

www.zdravi4u.cz
ivahedlova@volny.cz
737151843

Web: www.zdravi4u.cz

Telefon: 737151843Další články autora
více