Jste zde


Sekty, anebo alternativní náboženství? - představení stránek
Roman Přikryl

Prolog: Špatná nebo dobrá? To myslím není ta správná otázka. Nejspíš bychom se měli ptát jaká vlastně ta či ona organizace je. Média nás masírují odstrašujícími příklady obětí sekt a nových náboženských směrů. Samozřejmě si vybírají vždy druh informací, poplatný celkovému vyznění reportáže. Ovšem co se skrývá pod pokličkou skutečně je nám většinou dobře utajeno. Takže kde tedy? Na tuto otázku se snaží odpovědět server Sekty, anebo alternativní náboženství?

 

Je mnoho cest, kterými se dát. Jsou cíle, kterých dosáhnout chceme a jsou cíle o kterých jsme ani nesnili. Dost možná, že samotná cesta je cílem. Ale známe je všechny? Známe cesty, kterými se dát můžeme skutečně?
Připravil jsem pro Vás seriál o česko - slovenské internetové duchovní scéně. Týden co týden se zde budete setkávat tu se stálicemi tu s méně známými internetovými stránkami. Každé jsou jiné, ale všechny mají jedno společné. Obrovský kus práce svých tvůrců, kteří ji položili na oltář svých čtenářů.


Sekty, anebo alternativní náboženství?
www.sweb.cz/vit.p/


Úvod:
Mezi stránkami, které se věnují dané problematice na poli českého internetu tento web zřetelně vyčnívá. Všude jinde máte totiž pocit, že ten či onen směr je vhodnější či naopak méně vhodný než ostatní. Případně jsou všechny špatné a to tak, že velmi.


Vít Profant, autor stránek, zvolil mě nesmírně sympatický přístup. Velmi pragmaticky řadí informace za sebou tak, jak je čtenář očekává a zachovává tím přirozenou logiku věcí. Nehodnotí, nekomentuje. Ostatně tento typ informace je tu proto aby si každý z nás udělal obrázek sám.


To, že rozsah stránek není nikterak velký je dáno omezeným autorským zázemím. Největší slabinou webu je jeho nevyváženost. Zatímco sekce Antropozofie, Dianetika a Scientologie jsou informačně velmi cenné jakož i rozsáhlé, ostatní témata spíše spadají do kategorie souhrnné informace v omezeném rámci.


Navíc:
Za příjemné zpestření lze jistě považovat Slovníček běžných pojmů z oblasti náboženství. Než jsem se do něj začetl měl jsem pocit, že do této oblasti docela slušně vidím. Z tohoto omylu mne vyvedlo hned první heslo "antikultovní hnutí" J Z čehož vyplívá:"každý den něco nového" J.


Velmi doporučuji vyhledat tabulku "Ideální přístupy k alternativní religiozitě". Je to přesně to co by si měl přečíst každý kdo o tématu hodlá psát. Zde je také možno odhalit nejčastější chyby již publikovaného a především autorský přístup a skutečný záměr autora.


Design:
Stránky jsou vytvořeny sice amatérsky, ale velmi přehledně. Graficky pouze ruší menu hlavního rámce. Jeho strohost je v příkrém rozporu z úvodní stránkou.
Snad jen ještě na okraj. Pokud pracujete s CSS styly je vhodné dát každému stylu i konkrétní font písma. Takto se mi zobrazuje v rámci Menu Times New Roman a přímo v textu zřejmě Verdana. Nebyl by to až takový problém pokud by první font nebyl patkový a druhý bezpatkový.


Závěr:
Zajímáte-li se o problematiku sekt či nových nebo alternativních náboženství, nezbývá mi, než vřele doporučit návštěvu.


Minirozhovor s Vítem Profantem provozovatelem Sekty, anebo alternativní náboženství?:


R.P. - Jaké důvody Vás vedly k založení serveru Sekty, anebo alternativní náboženství?
V.P. - To je trochu složité. Původně, začátkem roku 1999, se nejednalo o komplexní projekt, ale o jeden článek v rámci mých stránek, vytvořených kvůli studijnímu zápočtu. Byl to ostře kritický náhled na Společnost pro studium sekt a nových náboženských skupin (SSSNNS), převzatý z "Informačního letáku Skutečnosti".


V pozadí stála tato událost: Na jaře 1997 jsem se ucházel o jisté pracovní místo, které jsem po prověrce Ministerstvem vnitra nedostal. Protože do té doby se vše vyvíjelo skvěle, bylo snadné si domyslet, že se tak stalo kvůli mému tehdejšímu členství v Scientologické církvi. Po několika měsících mi sice bylo sděleno, že pokud mám zájem, je ono místo stále volné, ale já už jsem mezitím vzal horší zaměstnání. Byla to pro mě potíž a křivda, se kterou se ovšem z právního hlediska nedalo nic dělat. A tak jsem si alespoň vzal za svůj materiál hanící SSSNNS, oficiálního informátora státní správy.


Protože vyučujícího stránka zaujala, rozhodl jsem se kolem ní vytvořit celý web, a stránku jsem přidal na Seznam a další portály. Začaly se objevovat jak pozitivní, tak negativní reakce, které mi dodnes pomáhají web utvářet. Zmiňovaný článek už dnes paradoxně součástí stránek není, protože jsem si uvědomil, že je plný nepodložených spekulací, stejně jako tomu bylo u informací od kritizované SSSNNS..


R.P. - Co považujete za svůj smysl života?
V.P. - Za smysl svého života považuji vytvářet opravdové hodnoty. Doufám, že můj web je jednou z takovýchto hodnot.


R.P. - Co bylo pro Vás největším překvapením z hlediska provozování tohoto serveru - ať už pozitivním či negativním?
V.P.- Největším překvapením pro mě bylo, když se mnou bez udání důvodu ukončil spolupráci pan Ladislav Kozák. Jemu vděčím za nastartování práce na "pozitivním" obsahu stránek a chtěl bych mu alespoň touto cestou poděkovat.


R.P. - Připravujete pro své návštěvníky nějaké novinky?
V.P. - Jistě, obsah těchto stránek je stále velmi neúplný. První novou věcí bude nejspíš profil Hnutí nové doby (New Age). V současnosti ale pracuji na stránkách v podstatě sám a jsem velmi časově limitován, takže při nejlepší vůli nedokážu odhadnout termín dokončení.


R.P. - Pokud by jste měl k dispozici 500 000.-Kč nač by jste je věnoval?
V.P. - Určitě na nějaký projekt podporující využívání studijní technologie L. Rona Hubbarda.


R.P. - Děkuji za rozhovor


Dalším serverem, který Vám za týden představím je Esorea.cz

Pokud znáte server o kterém si myslíte, že by stálo zato jej představit a nebo takový sami provozujete napište mi prikryl [zavinac] esoterika.cz.
Pomůžete tím ostatním objevit Vámi již objevené.
Děkuji Roman PřikrylHodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno