Jste zde


Osudové setkání na Duši - představení stránek
Roman Přikryl

Prolog: Na počátku bylo světlo… U zrodu české duchovně-internetové publicistiky stál OSUD. Zpočátku hlavně rozcestník se postupně rozrostl v plnohodnotné informační médium v čele se svým svérázným "tatínkem", panem Jiřím Maškem.

 

Je mnoho cest, kterými se dát. Jsou cíle, kterých dosáhnout chceme a jsou cíle o kterých jsme ani nesnili. Dost možná, že samotná cesta je cílem. Ale známe je všechny? Známe cesty, kterými se dát můžeme skutečně?
Připravil jsem pro Vás seriál o česko - slovenské internetové duchovní scéně. Týden co týden se zde budete setkávat tu se stálicemi tu s méně známými internetovými stránkami. Každé jsou jiné, ale všechny mají jedno společné. Obrovský kus práce svých tvůrců, kteří ji položili na oltář svých čtenářů.


Osud.cz
www.osud.cz


Úvod:

Osud na Vás v první řadě dýchne svojí rozlehlostí. V levém menu jsem napočítal 61 rozmanitých kategorií ve kterých se dle mého odhadu nachází cca 1800 článků. Řazení kategorií je pro mne osobně docela nezvyklé. Přiznávám, že hned první odkaz Apokalypsa mi v hlavě nesepnul žádné patřičné tlačítko a tak jsem nahlédnul. Nebudu Vás napínat název je skutečně totožný s obsahem a tudíž správně zvolený. Ovšem přesto se nemohu zbavit dojmu, že obsah celého Magazínu takto masivně vržený na čtenáře může způsobit v jeho mysli lehký zmatek.


Osud se věnuje velmi širokému tematickému poli. Od témat duchovních přes zdravotní problematiku, ekonomicko podnikatelské problémy až k čistě politickým úvahám.
Je zcela nepopiratelné, že se pan Mašek věnuje svému dítěti na 100 i více procent. Konec konců má můj hluboký obdiv za krok ke kterému se odvážil jako první v našem oboru. Částečné zpoplatnění obsahu Osudu bylo a jak jsem dodnes přesvědčen je velmi riskantním krokem ve vztahu ke čtenářům. Dle statistiky serveru Navrcholu,cz lze z dlouhodobého hlediska sledovat mírný úbytek návštěvnosti. Ovšem z pohledu celosvětového trendu, tedy těch serverů, které na zpoplatnění poskytovaných informací přešly, je vidět, že mají-li stránky kvalitní obsah, provozovateli zdvihne i snížená návštěvnost finanční profit.


(Sophianne "pod čarou": Rozsáhlé menu se mi zdá naopak jako dobrý nápad, pokud menu už není dále členitější jako např. u nás. Návštěvník se tak nemusí zamýšlet, kde třeba hledat tantru, která není právě snadno zařaditelným tématem.)


Informační obsah:


Kvalitu článků bych zařadil mezi vyšší průměr. Samozřejmě stejně jako jinde se na Osudu najdou vyloženě skvělé věci, ale také výrazný podprůměr. Prostě informativní Pel-mel je velmi pestrý a stojí zato se prokousat oblastmi o které má člověk zájem.


Bohužel má právě informační hodnota některých článků dost vážné trhliny. Mám tím na mysli informace převzaté vyloženě z jiných zpravodajských serverů (Novinky.cz, IDnes.cz). Těmto "článkům" by spíše slušela forma krátké jednovětné textové zprávy s odkazem na zdroj.
Jako neregistrovaný uživatel jsem neměl pochopitelně přístup k členským článkům. Předpokládám tedy, protože se jedná o placený obsah, nadprůměrnou kvalitu.


Služby navíc:


Krom samozřejmých každodenních informací a článků v Magazínu jistě nepřehlédnete Rozcestník internetových stránek. Rubrika Akce obsahuje info o všem co může hledajícího zajímat a hlavně kde a kdy se to koná. Diskuse myslím netřeba anoncova,t leč třeba říci, že některá témata stojí zato přečíst od A do Z.
Knihy jsou eKnihkupectvím se skutečně velkou nabídkou. Protože jsme sami v rámci Duše eShop provozovali, velmi dobře vím, jakou dá práci se o elektronický obchod starat. Přesto však většinová absence náhledů obálek a minimální anotace u titulů není možná tím pravým lákadlem koupěchtivého návštěvníka.
V rámci dalších služeb můžete nalézt dnes již samozřejmou anketu, mimochodem občas se zde vyskytnou výborné dotazy.


Design:


Za pochvalu jistě stojí právě grafická změna serveru z původního orientačně i designově zmateného hávu do dnešní milé a neurážející podoby. Trošku mi vadí taková občasná záměrová neuspořádanost fotografií u článků. Není to však nic co by člověk nepřekousnul. Co považuji vyloženě za specialitu Osudu je opravdumasivní patička stránek ze které se dozvíte i to co jste nikdy vědět nechtěli J
(Sophianne "pod čarou": Jako profesionální grafik si neodpustím poznámku i k této oblasti. Souhlasím, že nový design je jednoznačně lepší - pokud se p. Mašek nebude zlobit, oproti původní grafice by asi každá změna byla k lepšímu. Levá i pravá strana je řešena velmi vkusně, naproti tomu hlavička mírně zavání kýčem - ale připouštím, že "laika" může příjemně naladit atmosférou serveru. Co se týče fotografií či logotypů vedle článků na úvodní straně - možná to byl původně dobrý nápad, kdyby nebyly tak velké, byly kvalitnější a kdyby občas na straně nebyly třeba čtyři počítače, příp. čtyři pánové Maškové pod sebou.)


Závěr:


Osud.cz patří jistě k vrcholu toho co může internet po duchovní stránce nabídnout. Chce si to však zvyknout na mnohé vyloženě "Bleskové" titulky i kritické a nekompromisní pero Jirky Maška. Pokud Vás tento styl osloví, právě jste nalezli "Váš šálek čaje".Minirozhovor s Jiřím Maškem provozovatelem Osud.cz :


R.P. - Jaké důvody Vás vedly k založení serveru Osud.cz?
J.M. - Byly 3 hlavní. Jednak jsem "náhodně" přišel díky rozjezdu jiného internetového projektu k počítačovým dovednostem, které mi bylo škoda nevyužít. Druhak jsem marně hledal na českém internetu místo, kde by byly všechny věci tak jak já si je představuji, tedy nikoliv dělení na křesťany, buddhisty, nebo newageáky, ale hezky všechno dohromady pod jednou střechou. A pak jsem přemýšlel, jak propagovat na internetu manželku, která se začala zabývat klasickou homeopatií. A taková platforma mi přišla vhodná.


R.P. - Co považujete za svůj smysl života?
J.M. - Být v každý moment prospěšný pro svoji rodinu, přátele, vlast, planetu, Univerzum…. A dopomoci k tomu, abychom se konečně začali ze života radovat a ne se prudit nebo dokonce vraždit. Takže svojí troškou do mlýna přispět k tomu, na co již přišli jiní: Nechť jsou šťastny všechny bytosti!


R.P. - Co bylo pro Vás největším překvapením z hlediska provozování tohoto serveru - ať už pozitivním či negativním?
J.M. - Úplně největší nevím. Ale uvedu některé silné a překvapivé momenty. Z těch pozitivních je to určitě obrovský posun, který jsme jak čtenáři, tak já za ty téměř 4 roky udělali. Překvapil a potěšil mne i Stříbrný balvan Sisyfa za rok 2002, ocitnout se ve společnosti pana Grofa, paní Foučkové, pana Wojnara, pana Hrušovského a mnoha dalších "průkopníků esoteriky a alternativy" je pro mne obrovská čest, byť se samozřejmě vědci domnívají, že to má být pohana. Samozřejmě mě zavazuje i obrovská návštěvnost, které se Osud, byť částečně uzavřen pouze pro členy, stále těší.


Z těch negativních překvapení je to zejména obrovská netolerance k názorům ostatních v české společnosti a na internetu tuplem, zejména z počátku byly e-maily s nadávkami a výhrůžkami na denním pořádku. Dvakrát dobře mi nebylo ani v momentě, kdy kolovala po různých diskusích na iDnes a dalších serverech má adresa s výzvami k osobním útokům na mne a na mou rodinu. V této chvíli toto šetří Policie ČR a původce je snad již znám.


R.P. - Připravují Osud.cz pro své návštěvníky nějaké novinky?
J.M. - Ano. Chystáme cosi převratného, nepůjde již však vůbec o Osud.cz, půjde o všechny a o každého, kdo se bude chtít přidat. Budeme k tomu potřebovat součinnost všech "duchovních webů" a doufám, že i Duši se bude možno spolehnout. Počátkem roku 2004 bychom již měli vědět více.


R.P. - Pokud by jste měl k dispozici 500 000.-Kč nač by jste je věnoval?
J.M. - Zvykám si, že takové peníze mě prostě míjejí, takže to neřeším. A různá kdyby a pokud nemají cenu, člověk si může něco malovat, říkat, jak to dám či tam, pomůže těm či oněm, a nakonec může stejně udělat něco úplně jiného. Může mu "rupnout v kebuli" a koupit si za to nové auto, třeba. Máme na to krásné biblické "po ovoci poznáte je". Slov má, a v této době obzvlášť, každý plnou pusu, s těmi činy je to horší….


R.P. - Děkuji za rozhovor
J.M. - Já děkuji za Váš zájem a přeji čtenářům Vašeho magazínu plno radosti a lásky.
Dalším serverem, který Vám za týden představím je Spirála.cz

Pokud znáte server o kterém si myslíte, že by stálo zato jej představit a nebo takový sami provozujete napište mi prikryl [zavinac] esoterika.cz.
Pomůžete tím ostatním objevit Vámi již objevené.
Děkuji Roman Přikryl

Hodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno