Jste zde


Esorea aneb jak pejsek s kočičkou … - představení stránek
Roman Přikryl

Prolog: Znáte ten pocit, když si mácháte ruce v potůčku, chcete zachytit plovoucí list a on Vám proklouzne mezi prsty? Takový ten pocit: "už to mám! … kruci a je to pryč…". Tak tento dojem mne ovládá vždy, když zajdu na stránky Esorea.cz. Proč? O to se s Vámi rád podělím.

 

 

Je mnoho cest, kterými se dát. Jsou cíle, kterých dosáhnout chceme a jsou cíle o kterých jsme ani nesnili. Dost možná, že samotná cesta je cílem. Ale známe je všechny? Známe cesty, kterými se dát můžeme skutečně?
Připravil jsem pro Vás seriál o česko - slovenské internetové duchovní scéně. Týden co týden se zde budete setkávat tu se stálicemi tu s méně známými internetovými stránkami. Každé jsou jiné, ale všechny mají jedno společné. Obrovský kus práce svých tvůrců, kteří ji položili na oltář svých čtenářů.Esorea.cz
www.esorea.czÚvod:
Esorea jsou zvláštní stránky. Když člověk vstoupí má pocit příjemné pohody, který trvá do okamžiku než hodlá něco najít.

 

V levém menu máte možnost výběru z patnácti nesmírně různorodých odkazů. Právě ta pestrost a tematická neuspořádanost je hlavním problémem. Co si představit pod pojmy Poradci či Ezoterická seznamka je myslím každému jasné. Ovšem Ezoterický test nebo snad Nebezpečná éčka to je jiná. Zde je již každá rada drahá a nezbývá než zabřednout do hloubi jmenovaných odkazů.

 

K datu ke kterému tvořím tuto recenzi je hlavním tématem úvodní strany Ezoterický Plzenec aneb ezoterický a duchovní festival ve Starém Plzenci. Což ve mně evokuje představu, že hlavním smyslem těchto stránek je tzv. self promotion. Jednoduše řečeno propagace vlastních akcí nebo produktů. To totiž jediné by bylo vysvětlením absence jakéhokoliv ústředního tématu stránek.

 

(Sophianne "pod čarou": Jak jsem tak listovala stránkami, trošku ve mně vzrůstaly rozpaky. Mám spíš pocit klubové záležitosti než čehokoliv "otevřeného pro všechny", ať už duchovně zaměřené či třeba jen lidi, co se rádi dozvědí něco jiného, než nabízí běžná komerce našich médií.)

 

Informační obsah:
Dnes bych asi měl rozdělit tento odstavec na několik částí. Esorea totiž obsahuje několik na sobě nezávislých informačních zdrojů, které si stojí zato blíže představit.

 

Knihovna textů: u typického info serveru bychom řekli běžná věc. Nicméně Esorea mne nesmírně příjemně překvapuje kvalitou publikovaných textů. Naleznete jich zde necelých 80. Rozcestník akcí: pokud Vás zajímá kde a kdy se konají různá školení, semináře či výstavy není na českém internetu mnoho jiných míst kam se obrátit za větší nabídkou. Poradci: obdobné jako s Rozcestníkem akcí to je i v této kategorii. Vřele doporučuji. Čajovny, obchody, jídelny: s obdobnou sekcí jsem se ještě nikdy nesetkal a je to velmi příjemné najít si ve svém regionu místo klidu a souznění.

 

(Sophianne "pod čarou": Informační náplň těchto www stránek - které možná lehce usilují o statut "informačního serveru" ale zdaleka se mu nepřibližují - působí opravdu velmi rozháraným dojmem. Je v pořádku, že se autoři nesnaží obsáhnout celé tématické pole, které se v esoterních a duchovních oblastech skrývá. Přesto pokud člověk očekává víc, než jen velmi úzký profil několika témat, jež nemají zjevnou souvislost ani mezi sebou, nejspíš bude poněkud zklamán. Na druhou stranu - pokud právě jedno z těchto málo témat právě u Vás trefí do černého (jste-li například milovníkem bezmasých jídel) - najdete zde mnoho inspirace. Ovšem jiná alternativa Vám zde nabídnuta nebude.)

 

Služby navíc:
Stejně jako server Spirála.cz obsahuje i Esorea sekci Seznamka. Zde plný název Ezoterická seznamka evokuje, že by se mohlo jednat hlavně o souznění duší. Jak to tak vypadá po souznění duší prostě tolik příznivců esoterických věd neprahne. Tudíž mi nezbývá než zopakovat, že seznamky jsou všeobecně velmi oblíbený typ služby, ale u serverů do 5000 unikátních návštěvníků denně se víceméně míjejí účinkem. Jako specialitku pro fanjšmekry vysoce hodnotím kategorii Bezmasá jídla. Kuchařka pro vegetariány Vám nejen umožní sestavit každodenní menu, ale máte-li sami svůj vlastní oblíbený recept můžete se o něj online podělit s ostatními čtenáři.

 

Design:
Co se grafiky týká tak kombinaci žluté, oranžové, modré a černé nechám ke zhodnocení Sopianne. Já prostě tu prvoplánovou černou fakt u duchovních webů nemusím. Ovšem výraznou připomínku bych měl k vlastnímu technologickému zpracování. Jsem přesvědčen, že technologie rámců se pro tento typ serveru opravdu nehodí. Když pominu fakt, že hlavní stránka je v rozlišení 800x600 díky vnořeným rámcům vysloveně ošklivá pak proti rámcům výrazně hovoří fakt, že pokud už si ji najdu ve fultextu Google.com nebo třeba Jyxo.cz ve většině případů se mi po odkliku zobrazí pouze stránka a nikoliv celý frameset. A to je opravdu škoda.

 

(Sophianne "pod čarou": Ke grafice se toho moc říci nedá. Jde o typicky amatérskou výrobu. Ale samozřejmě je logické, že tento projekt není výdělečný a pokud autoři nemají grafika ve svých řadách, není důvodu investovat peníze do zadávání grafického layoutu s minimální pravděpodobností návratu těchto peněz a raději požádají známého, který stránky vyrobí. Jen bych se přimlouvala za odstranění těch obrovských a naprosto zbytečných ukazatelů času - ty už jsou i na mne opravdu příliš.)

 

Závěr:
Když pejsek s kočičkou pekli dort dopadlo to tehdy vysloveně špatně. Se spousty nesourodých ingrediencí prostě nelze udělat poživatelné cukroví. Esorea.cz i když obdobně "spíchnutá", přesto má v sobě silný informační potenciál, zvyknete-li si na složité hledání Vámi požadované informace.

 

Minirozhovor s Josefem Jiránkem provozovatelem Esorea.cz :

 

R.P. - Jaké důvody Vás vedly k založení serveru Esorea.cz?
J.J. - Jedním z důvodů bylo hledání nových způsobů komunikace mezi lidmi. Žijeme v technicky předimenzované době, v níž se hlavním komunikačním kanálem stává právě internet. A tak se vlastně zrodil nápad vytvořit něco jako internetové centrum alternativní péče. Další motivací byl fakt, že prezentace určitých aktivit si provozovatelé obdobných serverů nechávají slušně platit. My jsme chtěli být nekomerční a dát prostor všem kteří se nějakým způsobem zasluhují o propagaci zdravého životního stylu. Myslím, že tohle se nám podařilo.

 

R.P. - Co považujete za svůj smysl života?
J.J. - Pronikat hlouběji do podstaty existence člověka na této planetě a pomáhat v tomto hledání i ostatním. Je to o komunikaci, harmonii, vnitřní svobodě a především lásce.

 

R.P. - Co bylo pro Vás největším překvapením z hlediska provozování tohoto serveru - ať už pozitivním či negativním?
J.J. - Překvapení byla zatím vždy pozitivní a bylo jich mnoho. Za největší z nich lze považovat rostoucí návštěvnost. Stránky fungují devět měsíců. Za tu dobu je navštívilo přes pět tisíc lidí. Není závratné číslo, ale několikanásobně předčilo naše očekávání. Pak jsou tu samozřejmě i reakce našich návštěvníků - doposud všechny pozitivní. Jsme za ně velmi vděční. Představují pro nás motivaci a hnací motor, který nás, tvůrce, sune zase o kousek dál.

 

R.P. - Připravuje Esorea.cz pro své návštěvníky nějaké novinky?
J.J. - Na tuto otázku se docela obtížně odpovídá. Bývá dobrým zvykem novinky dlouhodobě plánovat. My se řídíme spíše intuicí a momentálním nápadem. Může se tedy stát, že novinka se zrodí z hodiny na hodinu a během několika málo dnů se objeví na našich stránkách. V tuto chvíli pracujeme na problematice takzvaných éček, tedy přídavných, často chemických látek do potravin. Jednáme o autorských právech k určitému materiálu. Je otázkou několika dnů, kdy se tato problematika na našich stránkách objeví.

 

R.P. - Pokud by jste měl k dispozici 500 000.-Kč nač by jste je věnoval?
J.J. - Část z takových prostředků by byla zcela jistě použita pro další rozvoj internetového centra alternativní péče Esorea.cz, tedy na rozvoj a provoz našich stránek. S psychotroničkou Evou Suttnerovou ze Starého Plzence však sníme o založení plnohodnotného Centra alternativní péče. Tedy o budově, kde by byly přednáškové sály, kanceláře poradců, obchůdky se zdravou výživou, duchovní literaturou a tak podobně. Uvedená částka by jistě alespoň částečně k realizaci takového centra napomohla.

 

R.P. - Děkuji za rozhovor.

 

Dalším serverem, který Vám za týden představím je Shambhala.cz

Pokud znáte server o kterém si myslíte, že by stálo zato jej představit a nebo takový sami provozujete napište mi prikryl [zavinac] esoterika.cz.
Pomůžete tím ostatním objevit Vámi již objevené.
Děkuji Roman PřikrylHodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno