Jste zde


Duchovní Spirála - představení stránek
Roman Přikryl

Prolog: Když jsem počátkem památného roku 2001 hledal na internetu spřízněné Duše, někde na cestě mezi Osudem a Rituálem na mne vykoukla Spirála. Dnes na mne její stránky dýchají zcela totožnou atmosférou jako tehdy - modrou…

 

Je mnoho cest, kterými se dát. Jsou cíle, kterých dosáhnout chceme a jsou cíle o kterých jsme ani nesnili. Dost možná, že samotná cesta je cílem. Ale známe je všechny? Známe cesty, kterými se dát můžeme skutečně?
Připravil jsem pro Vás seriál o česko - slovenské internetové duchovní scéně. Týden co týden se zde budete setkávat tu se stálicemi tu s méně známými internetovými stránkami. Každé jsou jiné, ale všechny mají jedno společné. Obrovský kus práce svých tvůrců, kteří ji položili na oltář svých čtenářů.


Spirala
www.spirala.cz


Úvod:


Spirála je pro mne synonymem duchovní strohosti. Co tímto výrokem myslím musí být přinejmenším zřejmo jejímu návštěvníku okamžitě po načtení stránek. Vše je podřízeno textu. Nebo lépe řečeno informaci. Nikde nenarazíte na nic, co by rušilo či naopak zpříjemnilo cestu po stránkách. Možná bych si styl dovolil přirovnat k poustevnickému způsobu života, kde je výrazně položeno duchovno nad matérií.


Vše, co je na Spirále k přečtení, je zdarma. Ostatně je toho ke shlédnutí opravdu dost a dost. Se svými více než 3000 články patří k největším informačním zdrojům tuzemského internetu.


V případě takto výrazně informativně orientovaného média by člověk očekával velmi silné nástroje navigace. Protože orientace mezi těmi kvanty informací prostě náročná je. Bohužel, při orientaci na tomto serveru máme pouze dvě možnosti.


Hledáním v jedné z deseti sekcí, jejichž názvy jsou dost nešťastně řešeny, je první varianta. Kupříkladu těžko mi bylo zpočátku pochopit, že tematiku feng-šui naleznu v sekci Lidé, podsekci Muži, článku Čurání do umývadla (z pohledu feng-šui).


Jedinou další alternativou je vyhledávání zadáním klíčového slova do vyhledávacího okénka a stisknutím klávesy ENTER. Přiznávám zcela bez mučení, že již dlouho jsem si na žádných stránkách nepřipadal tak hloupě jako, když jsem právě na Spirále ve snaze odhalit: "jak se k sakru to pitomé vyhledávání spouští" po všech marných pokusech pruboval i dětskou motlitbičku. Prostě toto řešení zdá se mi opravdu nešťastným. Už je z pohledu zcela nového návštěvníka, který nemá z internetem pražádné zkušenosti, ale rád by se něco dozvěděl.


(Sophianne "pod čarou": Když jsem poprvé navštívila server Spirála, asi nejvíce mne upoutala - a přiznám, že i trochu zklamala - naprostá absence informací o článku na titulní straně. Je tu prakticky pouze název článku a krátký úryvek z článku různé délky. Osobně mi prostě chybí jednak datum vyjití článku - který jsem i při odkliku na článek chvíli hledala - protože je poněkud nezvykle až dole u paty článku - ale také zařazení do kategorie nebo sekce.)


Informační obsah:


Za předpokladu návštěvy Spirály alespoň jednou za tři dny máte jistotu, že Vám ni neuteče. Ostatně byla by to škoda. Převážná většina textů je velmi kvalitních s hodnotou takříkajíc nadčasovou.


Nemohu si však pomoci od pocitu, že Spirála je ve své dnešní podobě spíše než čím jiným komunitním serverem. Ono je to na jednu stranu dáno právě kvalitou a fundovaností článků ve kterých si prostě laik příliš nepočte a na stranu druhou minimem publikovaných textů pro začátečníky či neznalé. Zde bych viděl příčiny dlouhodobé stagnace návštěvnosti serveru mezi 300 - 400 unikátními návštěvníky denně (zdroj Navrcholu.cz + Toplist.cz)


Služby navíc:


Každý všední den a sem tam i o víkendu zde naleznete 1 až 4 nové články.
Diskusní fóra jsou již velmi pěkně "nabobtnala" J a stojí zato do nich minimálně nahlédnout.
Chat je sice záležitost, kterou osobně mohu bez problémů postrádat leč žádá-li si jej čtenář proč ne. Jen mne trošku udivila absence diskutérů, a to kdykoliv jsem si chtěl popovídat.
Seznamka má své kouzlo asi všude na internetu. Je však škoda malé využívanosti této služby. Málo platné lidé si raději zajdou na tu první a největší kde není výběr minimalizován.


(Sophianne "pod čarou": Rozsah služeb je velmi pestrý a já se domnívám, že je fajn, že tu jsou k dispozici, ať už využívány hojně či poskrovnu. Třeba u seznamky není výběr takový jako u jiných, renomovaných a tímto směrem úzce zaměřených serverů, zato věřím, že ty inzeráty, které tu člověk nalezne, jsou míněny vážně a upřímně.)


Design:


Už jsem to nakousnul v úvodu článku. Strohá modř pozadí s dobře čitelným bílým textem. Minimum obrázků (z 10 příspěvků na úvodní straně obsahoval pouze 1 článek obrazovou přílohu). Můj názor: "chtělo by to trochu života".


(Sophianne "pod čarou": Grafika sice neoplývá nějakou velkou nápaditostí, zato kombinace barev je velmi vkusně volená a celkový design je příjemný - že duchovní server neobsahuje žádné moderní dynamické prvky, myslím vůbec nevadí. Autor dal přednost strohosti a účelovosti, ale alespoň se vyhnul kýčovitosti, do které je tak snadné sklouznout u duchovně-esoterně laděného serveru.)


Závěr:


Spirála.cz je jeden z největších zdrojů informací o duchovním světě na tuzemském internetu. Jako taková spíše čeká, kdo si ji nalezne a příliš nejde vstříc tomu kdo hledá. Jste ostřílenými kozáky v duchovní problematice? Potom je Spirála jasná volba.Minirozhovor s Otou Luňákem, provozovatelem Spirala.cz :


R.P. Jaké důvody Vás vedly k založení serveru Spirala.cz?
O.L.Zjistil jsem, že není kde sdílet praktické poznatky z Existence ve hmotě. Už mě unavovalo hraní si na "duchovno", exhibice různých Mistrů a guruů a žvanění o ničem. Proto Spirála vznikla:
" Spirála je informační server pro oblast rozvoje vědomí, alternativních životních stylů a nových směrů, trendů vývoje kultury a civilizace a Bytí jako harmonické oslavy lidské jedinečnosti. Neupřednostňujeme žádné symboly, osoby, náboženství, směr ani učení. Smyslem existence redakce je shromažďovat veškeré dostupné informace pro svobodný rozvoj lidské osobnosti."2


R.P. Co považujete za svůj smysl života?
O.L Radostnou existenci pravdivého vyjadřování jedinečnosti sama sebe v souladu se Vším.


R.P. Co bylo pro Vás největším překvapením z hlediska provozování tohoto serveru - ať už pozitivním či negativním?
O.L Překvapení? Že tak dlouhou existuje, aniž bych na něj potřeboval získávat strategické sponzory, nebo peníze vůbec (to je hezký, starý prográmek). Zkusil jsem to, ale došlo mi, že spoléháním na cizí energii bych vlastně rozprodával Spirálí plochu pro propagaci různých kravin. Takže většinou prezentaci zajímavých věcí děláme zadarmo, zřídka za symbolické peníze (to jen tak ze starého cviku…;-)), a většinou ji kolega Jirka Lapáček flákne do redakční fronty z neutuchající lásky k bližnímu.
Prodávat Spirálí prostor tudíž asi není potřeba, a tak jsem toho nechal. Nebudu z ní dělat duchovní děvku. Pokud jsem totiž v harmonii, jde všechno tak nějak samo (energie radostně proudí, leč ne viditelně ve formě "peněz") - pokud ne, žebrám jednostranně o energii a stávám se upírem. "Duchovno" je stejně jen laciný obchodní trik, protože největší "duchovno" je ten nejobyčejnější, leč pravdivě pojatý život. Prodávat, co jsem zdarma dostal (informace) mi nesedí a "nemám na to žaludek". A navíc, autoři článků také píší z lásky, tedy zadarmo. Takže Spirála je a nadále bude o sdílení, ne o duchovním hokynářství.


R.P. Připravuje Spirala.cz pro své návštěvníky nějaké novinky?
O.L Ano, ale nerad žvaním o něčem, co není hotové. Bude to něco jako rozdání se čtenářům. Absolutní sdílení…;-)))


R.P. Pokud by jste měl k dispozici 500 000.-Kč nač by jste je věnoval?
O.L Samozřejmě na Spirálu (kdoví, nakolik už mě vlastně "přišla"…;-)). Pokud jste čekal charitu, na to si nehraji. Charita je krásný nástroj zotročení a vysávání duší. Pokud si člověk nepomůže sám, ani Pámbu mu nepomůže. To by totiž popíral sám sebe…;-))


R.P. Děkuji za rozhovor
Taky OL


Dalším serverem, který Vám za týden představím jsou Putnici.sk

Pokud znáte server o kterém si myslíte, že by stálo zato jej představit a nebo takový sami provozujete napište mi prikryl [zavinac] esoterika.cz.
Pomůžete tím ostatním objevit Vámi již objevené.
Děkuji Roman PřikrylHodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno