Jste zde


Thajská masáž
Radek Märtl

Tradiční thajská léčivá masáž patří mezi nejstarší léčebné metody na světě. První zmínky o této metodě byly zaznamenány již ve 2.století př.n.l. ve starých budhistických textech.

 

Za zakladatele této unikátní ozdravné terapie je považován lékař ze severní Indie Jivaka Kumar Bhakka, který byl přítelem Budhy a lékař komunity budhistických mnichů. Budhistické chrámy byly po dlouhou dobu centry vzdělanosti a současně i místem, kde prostí lidé nalézali pomoc v podobě rad, léčivých bylin nebo i masáží. Jako léčebná metoda byla kdysi thajská masáž součástí znalostí každého budhistického mnicha. Spolu s budhismem se i tato masáž rozšířila do jihovýchodní Asie. Díky prolínání kultur a znalostí byla masáž ovlivněna jógou, tradiční čínskou medicínou, akupunkturou a indickým léčebným uměním Ájurvédou. Název thajské masáže Nuad Boran vychází z thajského slova Nuad - masáž a volně přeložen znamená tradiční starověká thajská masáž. Někdy je označována také, díky množství protahovacích cviků, jako "jóga pro líné". Dnes jsou v Thajsku tyto tradiční masáže součástí všedního života a zdravého životního stylu. Také u nás se stávají populárními a pomáhají řešit různé zdravotní problémy.


Thajská masáž se zásadně liší od známé tradiční masáže, při které se hnětou a masírují svaly. Thajská masáž je založena na koncepci a znalosti neviditelných energetických drah v lidském těle a energetických centrech (tzv. čakry). Při masáži se využívá deset těchto drah, které se nazývají "deset Senu". Na těchto drahách se nachází důležité tlakové (akupresurní) body, které postačují k léčbě celého lidského těla. Pevné zdraví a dostatek energie jsou důsledkem nerušeného toku energie těmito drahami lidského těla. Terapeut provádí jemný tlak na předem určených bodech, tím se podporuje proud energie v dráze a uvolňují bloky, které jsou příčinou nemoci či bolesti. Stlačování bodů připraví tělo na další fázi masáže, kterou je protahování. Technika masáže spočívá v promačkávání těchto jednotlivých bodů a ve vyvíjení potřebného tlaku na tyto body, natahování a pasivní protahování jednotlivých částí těla s využíváním prvků jógy. Při tom terapeut používá palce, dlaně, předloktí, loty, chodidla a kolena aby došlo ke správnému vyvinutí potřebného tlaku či protažení.


Ošetření probíhá na měkké podložce umístěné na podlaze, ošetřovaný je oblečen ve volném oděvu. Před samotnou masáží provádí terapeut tichou, přibližně minutovou, meditativní modlitbu s prosbou o úlevu a zdraví tomu, jehož se bude dotýkat. Ta je podmínkou k soustředění terapeutova mysli na masáž a k udržení jeho bdělého stavu. Prvními doteky tak pacient přejímá terapeutovo vyladění a rytmus sestavy. Ta začíná v uvolněné poloze na zádech rytmickým houpavým pohybem a postupně pokračuje uvolňující prací na energetických liniích. Následují drobná protažení a sestava vrcholí velkými jógovými pozicemi, kterých by nebyl netrénovaný člověk sám schopen dosáhnout.Terapeut při tom používá pro protahovací cviky páky, kdy využívá svojí tělesné váhy i váhy pacienta. Právě proto není, přes intenzitu a práci i s hlubokými strukturami těla, masáž vyčerpávající pro maséra ani pro masírovaného. Průběh masáže by měl být prováděn v uvolněné meditativní atmosféře minimálně 90 minut. Masáž končí krátkou společnou meditací s terapeutem.


Thajská masáž zvyšuje pohyblivost těla, cirkulaci krve a lymfy, odstraňuje bolest a ztuhlost kloubů, posiluje nervový systém, odstraňuje energetické blokády v těle. Při masáži se uvolňují toxiny z kloubů, svalů, tkání a zlepšuje se vylučování odpadů z těla. Podporuje duševní relaxaci a povzbuzuje činnost vnitřních orgánů. Výsledkem je uvedení energetického systému do rovnováhy, člověk se tak stává uvolněným a plným energie. Celkový efekt masáže je hluboce relaxační a dochází k harmonizaci nejen těla, ale i ducha člověka.

Hodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno

Radek Märtl

Zaměření: Jsem vyškolený terapeut reiki a začal jsem spolupracovat s lékařkou MUDr. Pekařovou v ordinaci alternativní medicíny v Českém Krumlově.
Bližší informace na internetové adrese pekarova.webzdarma.cz

Kontakt: 603330161
604339993

Web: Nevyplněno

Telefon: NevyplněnoDalší články autora
více