Jste zde


Ájurvéda
Radek Märtl

Ájurvéda je 5000 let stará indická medicína těla a mysli. Jedná se o nejstarší zachovalý léčebný systém na světě skládající se z jednotlivých unikátních systémů výživy, cvičení, bylinné terapie, relaxace, meditace, pročišťování organismu, aromaterapie a masáží.

 

Ájurvéda je sanskrtské slovo, které můžeme přeložit jako "věda života" (ájur = život a véda = vědění). Ájurvéda je od roku 1982 uznána Světovou zdravotnickou organizací za účinný léčebný systém. Zrodila se ve starobylé Indii a je často nazývána "matkou všech léčebných systémů". Po tisíce let se předávala v ústní formě starými mistry jejich žákům a většina dnešních přírodních léčebných systémů má své kořeny právě v ájurvédě. Z Indie se rozšířila spolu s budhismem do oblastí, jako je Tibet, Barma, Srí Lanka, a do mnoha dalších zemích. Dnes prochází stádiem vývoje, kdy se přizpůsobuje podmínkám moderního světa, prosazuje se a je oblíbena v USA, na Západě a začíná se objevovat i u nás.


Ájurvéda je holistickou metodou, a proto se zabývá celým člověkem. Podle ní tělo, mysl i duch spolu souvisí a jsou neoddělitelné. Nezaměřuje se na potlačování příznaků nemoci, ale hledá a léčí příčinu jejího vzniku. Jejím hlavním principem je život v souladu s osobní konstitucí člověka a s přírodními zákony. Podle ájurvédy má každý člověk svůj jedinečný energetický vzorec - individuální kombinaci fyzických, mentálních a emočních charakteristik, které tvoří naši konstituci. Tato konstituce je nám dána částečně již při početí a zůstává nezměněna po celý život. Působení vnějších či vnitřních faktorů, jako je např. způsob stravy, roční období, fyzické trauma, rodinný a pracovní vztah, emociální stavy, může narušovat naši přirozenou rovnováhu a odchylovat nás od naší přirozené konstituce. Pokud u nás přetrvává působení této nerovnováhy delší dobu, vzniká nemoc. Když poznáme a odhalíme původ tohoto nerovnovážného stavu, můžeme tak obnovit naše zdraví. Ájurvéda klade velký důraz na prevenci a neustálou podporu zdraví za pomoci vyvážené stravy přizpůsobené dané konstituci, pozitivním myšlením a zdravým životním stylem. Podle konstituce, rasy a klimatických podmínek doporučuje ájurvéda odlišnou stravu, cvičení a celkovou životosprávu. Uznání individuálních odlišností každého člověka a podle toho přizpůsobená léčba je jedním z unikátních rysů ájurvédské medicíny, kterým se liší od tzv. medicíny západní.


Ájurvéda má spolehlivé metody, jak odhalit blížící se chorobu, ještě než se projeví se svými charakteristickými projevy a příznaky. Od pacientů to ovšem vyžaduje, aby byli neustále v kontaktu s terapeutem, který sleduje celý pacientův způsob života - stravování, zájmy, podmínky v zaměstnání či doma, osobní zvyky apod. Nezbytné informace o stavu pacienta dále čerpá z pozorování pulsu, jazyka, tváří, očí, nehtů a rtů. Na základě těchto všech informací může zkušený terapeut určit, jaký patologický proces se objevil v těle, které orgány jsou v nerovnováze a ve které části těla se nahromadilo větší množství toxinů. Na základě těchto pozorování mohou být změny vedoucí ke vzniku nemoci rozpoznány včas a můžou být přijata preventivní opatření pro nastolení opětovného rovnovážného stavu ještě před samotným projevem choroby.


Léčba ájurvédou se provádí pouze za pomoci přírodních prostředků, je vždy individuální a používá se při ní různých terapií jako např. aromaterapie, masáže, bylinná léčba, cvičení, dechové cvičení, dieta, detoxikační kůra, meditace, terapie barvami. Léčiva jsou připravena z rostlin a minerálů speciálně dle potřeb každého člověka. Současně může ájurvedský lékař či terapeut doporučit i změny v životním stylu či stravování dotyčného člověka. Ájurvéda léčí mnoho nemocí od běžného nachlazení po chronické nemoci včetně nemocí duševních. Pomocí tohoto speciálního léčebného systému je možno úspěšně léčit mnoho chorob a zdravotních problémů, které se léčit klasické medicíně nedaří.


Ájurvéda vždy léčí celé tělo, mysl i duši člověka a klade důraz na předcházení nemocí. Používá léků bez vedlejších účinků a vždy vychází z přesné znalosti konstituce člověka. Léčba je zaměřena na příčinu vzniku nemoci, vyloučení toxinů z těla a opětovné dlouhodobé nastolení rovnováhy. Současně udržuje otevřený vztah k ostatním systémům medicíny, které může vhodně doplňovat a podporovat.

Hodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno

Radek Märtl

Zaměření: Jsem vyškolený terapeut reiki a začal jsem spolupracovat s lékařkou MUDr. Pekařovou v ordinaci alternativní medicíny v Českém Krumlově.
Bližší informace na internetové adrese pekarova.webzdarma.cz

Kontakt: 603330161
604339993

Web: Nevyplněno

Telefon: NevyplněnoDalší články autora
více