Jste zde


Jak se dožít 140 let XIV.
Stanislav Brázda

Je zjištěno, že za svůj život strávíme u jídla cca 3,5 roku, sníme 7300 vajec, 160kg čokolády, vyloučíme 40000 litrů moči, a strávíme cca 6 měsíců na toaletě. Do deseti let má srdce třistašedesátosmmilionů stahů. Prý dvanáct let ze života strávíme sledováním televize, a 2,5 roku telefonováním. Naroste nám 28m nehtů, 950km vlasů, odloučí se 19 kg odumřelé kůže. Ujdeme cca 22000km, dvanáct let strávíme mluvením.

 

Neuznávám diety, protože jsou jednostranně zaměřené. Mnohé potraviny, které mají v sobě důležité látky pro organismus, jsou nevhodné jenom proto, že organismus některých lidí není schopen z těchto potravin vyloučit přirozeným způsobem těžké kovy, dusičnany, atd. Proto tvrdím, že i nevhodné potraviny můžeme jíst, jen ne častěji, než 1x za 4-6 dní (2. Stravovací skupina), případně až 1x za 10 - 14 dní (třetí stravovací skupina). Proto doporučuji "umělé čištění" trávicí soustavy např. jednou za dva roky (2. Stravovací skupina), 1x ročně (3. Stravovací skupina) .


Rozděluji lidí do tří skupin, co se týká stravování

V první skupině je asi třetina populace. Tato skupina lidí nemá omezen jídelníček. Organismus lidí z této skupiny se umí dobře zbavovat cizorodých látek, těžkých kovů, atd. Neznamená to, že takoví lidé mají dostatek vitaminů a minerálů, jde s píše o lepší schopnost "čištění organismu", než u ostatních lidí. Z tohoto důvodu jsou zdravotní problémy této skupiny lidí spíše v oblasti cévních a srdcových chorob a zdravotní stav ovlivňuje více psychika než stravování. Pro tuto skupinu lidí není dobrá makrobiotická strava.


Druhou skupinu tvoří lidé, u nichž je nemoc způsobena stravou a stresem rovným dílem. Brambory jsou pro tuto skupinu vhodné na 45 až 55 procent. To znamená, že organismus těchto lidí už není tak dobře schopen zbavovat se cizorodých látek, těžkých kovů, atd., a proto "nevhodnou stravu" mohou požívat (ale doporučuji max. 1x za 4-7 dní), ale současně je vhodné provádět "umělé čištění" organismu pitím bylinných směsí aspoň jednou za dva roky. Nevhodné potraviny: vepřové maso, některé tropické ovoce (pomeranče, citrony, banány, grepy, ananas, většinou neškodí kiwi a mandarinky), některé mléčné výrobky (mléko, tučné sýry - naopak většinou neškodí nízkotučné sýry, tvaroh, kefírová mléka, jogurty), broskve, nakládané potraviny, rajčata, okurky, sója, světlé pečivo, mimo mandlí, kešu a lískových ořechů všechny ostatní, zrnková káva, silné čaje atd. Tuto skupinu tvoří rovněž cca 30 procent lidí.


Do třetí skupiny patří lidé, u kterých je nemoc způsobená převážně nevhodnou stravou , nedostatkem pohybu. Nejsou ze stravy schopni přijímat dostatečné množství vitamínů a minerálů a přirozeným způsobem se zbavovat cizorodých látek, těžkých kovů ze stravy.


Do této skupiny patří i lidé, kteří mají operativně vyjmut žlučník, i když před operací jejich zdravotní stav strava neovlivňovala (většinou pro žlučníkové kameny vzniklé ze stresu ) . Jsem přesvědčen, že pokud je operativně vyjmut žlučník, slinivka břišní "pracuje" jen na 30% (v důsledku toho i celá trávicí soustava je oslabena, , typické je nadýmání, zápach z úst pro dysfunkci slinivky a sleziny, špatné složení žaludečních šťáv), proto je po této operaci nutná změna jídelníčku. Kromě potravin uvedených v této kapitole jsou nevhodné smažené potraviny.


Oslabenými orgány této "třetí skupiny" je většinou trávicí soustava, klouby, kosti, páteř. Vápník je nutné užívat v kombinaci s hořčíkem a vitaminem C, ideální čas pro užívání je 13.00 až 14.00. hodin. Pro tuto skupinu lidí je užitečné mít více pohybu, při kterém se posiluje zejména páteř, aby tělo "nosila" svalová hmota, a ne páteř.Lidem v této stravovací skupině doporučuji užívat želatinu, pravidelné čistící kůry jak trávicí soustavy, tak kloubů, užívat vitaminy a minerály častěji (minimálně 2x týdně ) trvale. Pokud nemáme dostatek svalové hmoty zejména v zádovém svalstvu , nadměrná váha "sráží" obratle do sebe a tím je znemožněn průtok životní energie páteří. Do organismu přijímáme životní energii podle mé teorie ze základních dvou směrů- shora (nejvíce do hlavy a rukou) a zdola ( do kostrče, křížové kosti, bederní páteře - 5. obratlů, hrudní páteře -12 obratlů, krční páteře - 7 obratlů, do hlavy. Další tok energie jde z drah zubů do všech orgánů, takže zánět, váček, př. i amalgamová plomba může způsobit přerušení této energetické dráhy. V důsledku nerovnováhy energií přerušením některé z energetických cest se organismus více, či méně "zablokuje" i pro příjem vitaminů a minerálů. Je to obranný mechanismus organismu, aby nedošlo k předávkování vitaminy a minerály.


Nevhodná strava: vepřové maso, hovězí maso, mléčné výrobky (mimo tvarohu a nízkotučných sýrů), veškeré tropické ovoce, čokoláda, kakao, káva (nevadí rozpustná káva), čaj (silný), brambory, veškerá zelenina, která roste v zemi, průmyslově nakládané ovoce a zelenina, kompoty, dokonce i některé sladkovodní ryby (tučné, jako kapr), rajčata, okurky, bílé pečivo, živočišné tuky, některé rostlinné tuky, broskve, meruňky, sója a výrobky z ní, oříšky (mimo mandlí)- obsahují až 10% tuku a velké množství soli (např. v 10dkg slaných oříšků je 3g soli, doporučená denní dávka je 6 gr. soli!), umělá sladidla, mrkev, řepa, cerel, zelená paprika, vše smažené, atd.


Mohou bez újmy na zdraví požívat (orientačně) tyto potraviny: bílá masa (krůta, králík, kuře), těstoviny, houskové knedlíky, tmavé pečivo, mořské ryby a mořské živočichy, zvěřinu, skopové maso, pórek, brokolici, salát, olivový a slunečnicový olej, meloun, dýně, luštěniny, ovesné vločky, hroznové víno, jablka, hrušky, švestky, maliny, borůvky, rybíz, angrešt, z mléčných výrobků jen tvaroh a nízkotučné sýry, slunečnicový olej, olivový olej.


Neškodí kachna, husa (pokud nemají problémy se slinivkou v důsledku operativního vyjmutí žlučníku), rýže, růžičková kapusta, slunečnice, cibule, česnek, paprika (nejvhodnější je žlutá, pak červená), obilniny, luštěniny, těstoviny, atd. Z mrkve a celeru pouze šťávu, z některé kořenové zeleniny je vhodná pouze nať.


Pro tuto skupinu lidí je vhodná makrobiotická strava.

Hodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno

Stanislav Brázda

Zaměření: Nevyplněno

Kontakt: Nám. 5. května 24, 252 25 Jinočany, Praha-západ
Tel./fax: 257 960 095
Kancelář a objednání: 606 119 600
www.brazda-s.cz

Web: Nevyplněno

Telefon: NevyplněnoDalší články autora
více