Jste zde


Jak se dožít 140 let XI.
Stanislav Brázda

Látky proti volným radikálům- antioxidanty jsou v zelenině, ovoci, sušených švestkách (testy , dokázaly, že po užití cca dvanácti sušených švestek denně se zaznamenalo po určité době zastavení osteoporózy) i atd. - rozhodující antioxidanty jsou C a E. Každý z nich chrání jinou část buňky.

 

Cvičením se rovněž podporuje obranný systém těla proti volným radikálům. Srovnáváním aktivních sportovců s nesportovci se výzkumem zjistilo, že pohybově aktivní srovnatelně věkem měli organismus biologicky mladší o 20 až 40 let. Vědecká obec tvrdí, že svalová hmota se dá formovat v každém věku. Výzkumy prokázaly, že chůzí 1 hodinu denně se prodlouží věk o dva roky. Podle jiných vědeckých studiích si ženy, které cvičí 4 hodiny týdně si o minimálně třetinu sníží riziko rakoviny prsu.Další studie předpokládají, že cvičení podporuje systém obrany organismu proti volným radikálům, který vyrovnává zvýšenou spotřebou kyslíku při cvičení


Neurony čelí mnoha nebezpečím.volné radikály kyslíku je ohrožují neustále a mohou způsobit stažení dendritů, je-li jejich útok silný, může dojít k poškození či zničení buňky.Dále neurony a buňky ničí chemické látky, jako např. stresové hormony, které zaplavují tělo i mozek. Tyto hormony jsou rozhodující pro přežití krize. Jestliže je ale hladina stresových hormonů zvýšena dlouho, dochází k poškození neuronů důležitých pro život mozku.Vědci si myslí, že stresové hormony mohou poškodit neurony zejména v části mozku, která souvisí s učením a pamětí.Hormon který chrání neurony je hormon estrogen.Pozorováním žen, kterým byly operativně vyjmuty vaječníky (které estrogen produkují) bylo zjištěno, že ztrácí paměť.


Testy u žen před operací a po operaci vaječníků byla potvrzena domněnka, že estrogen má pozitivní vliv na paměť a činnost mozku.Estrogen získává mozek všech lidí od puberty. U mužů hormon estrogen syntetizuje z hormonu testosteron. Ženy o tento hormon přicházejí po operaci vaječníků a po menopauze. Estrogen lze podávat ambulantně. Z výše popsaného důvodu se předpokládá, že estrogen by mohl být i ochanou před Alzheimerovou chorobou, protože je dokázáno, že u žen je výskyt této nemoci 2x častěji a příčinou může být nedostatek estrogenu.


Pokusy s krysami se zjistilo, že neurony cvičících krys začaly produkovat více růstového faktoru a zvýšil se přívod krve do mozku, zvýšilo se množství důležitých chemických látek v mozku. Pokusy se skupinou cvičících a necvičících lidí se zjistilo, že cvičící díky zvýšenému množství růstového faktoru při testech dokázali lepší poznávací schopnosti.Poslední výzkumy s požíváním cca dvanácti sušených švestek denně po určitou dobu prokázaly zvýšení růstového faktoru v krevním séru.


Projevy stárnutí je svalová ochablost a zvýšení tuku.Výzkumem se dokázalo, že stárnutím ubývá většiny hormonů v těle. Růstový hormon má význam i ve stáří. Když zmizí růstový hormon, ztrácí se svaly, přibývá tuku. Lidé, kterým byl podán růstový hormon, vykazují úbytek podkožního tuku, cholesterolu, zlepšuje se jejich nálada a chuť do života, mají větší sexuální sílu.


Jedna vědecká pracovnice zjistila, že buňky, které se přestanou dělit neumírají, ale zůstávají na živu a začnou produkovat proteiny, které škodí našim tkáním (dochází k jejich rozpadu) a tím způsobují stárnutí. Tyto staré buňky mohou způsobovat špatné a pomalejší hojení ran, způsobují vrásky, náchylnost k onemocnění.


Podle vědeckých pramenů během lidského života naše zdraví dosahuje vrcholu v jedenácti letech. S nástupem dospělosti začínáme stárnout. Od jedenácti let se každých osm let zdvojnásobuje šance na smrt díky stresům, snižující se obranyschopnosti těla, atd.


Podle mé teorie má každý organismus jinou schopnost přijímat energii, vitaminy, minerály a ostatní biologicky důležité látky. Proto má každý člověk jinou hranici pro vrchol sil a tím začátek stárnutí, různou hranici odolnosti proti stresu, obranyschopnosti proti infekcím, menší či větší schopnost regenerace buněk, atd. Tím je mimo genetických předpokladů předurčena rychlost stárnutí, tím věk kterého jsme schopni se dožít.

Hodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno

Stanislav Brázda

Zaměření: Nevyplněno

Kontakt: Nám. 5. května 24, 252 25 Jinočany, Praha-západ
Tel./fax: 257 960 095
Kancelář a objednání: 606 119 600
www.brazda-s.cz

Web: Nevyplněno

Telefon: NevyplněnoDalší články autora
více