Jste zde


O životě a smrti z pohledu parapsychologie V.
Stanislav Brázda

Budhističtí mniši ze Srý Lanky se učí, že vědomí je věčné a k osvícení mohou dospět po prožití několika životů. Vzpomínky na minulé životy jsou přijímány jako běžná věc. Mnoho dětí na Srý Lance vypráví o svých bývalých životech a jsou to události, které děti nemohly vypozorovat. Občas se i najdou důkazy tvrzení dětí. Znají například podrobnosti, jak a kde byly zastřeleny, přejety autem, atd. Důkazy o pravdivosti některých příběhů se našly.

 

Prof. Leonard Angel psycholog z Kanady, který studuje vzpomínky dětí na minulé životy je v tomto ohledu skeptický. Tvrdí, že je problém především s interpretací těchto vzpomínek, s ověřením toho, zda se tvrzení dětí dají skutečně vztahovat na život nějakého zesnulého. Tyto vzpomínky jsou vždy jen omezené, pokaždé od smrti osoby, která je měla prožít uplynul již nějaký čas. Lidé, kteří věří v reinkarnaci svého tragicky zesnulého dítěte v jiné dítě si často už na všechno přesně nepamatují, nebo nevědomě mohou být vzpomínky přizpůsobené.


Věda jde rychle kupředu a zasahuje do všech oblastí našeho života. Dokonce i do oblastí, kde bychom to nečekali, jako např. astrologie. Nejenom výklady Nostradama inspirovali některé vědce k posouzení astrologie jako celku.Vědci začali pochybovat o prorockých schopnostech astrologie. Důvodů je několik. Astrologie považovala Zemi za střed solárního systému. Vědci objevili, že je Slunce středem solárního systému. To zasadilo astrologii velkou ránu. Když byl objeven Neptun a Pluto, dříve astrologům neznámé, začali vědci tvrdit, že astrologie je založena na fámách a pověrách, nikoli na faktech. Nedávno vědci objevili další nepříjemné skutečnosti pro příznivce astrologie. Vzhledem k nepatrným změnám v otáčení Země prý zastaral samotný zvěrokruh.


Následkem toho mnoho lidí narozených na začátku nebo na konci vlády své hvězdy změnilo znamení. Někteří lidé narození ve znamení blíženců jsou nyní raky, jiní se stali býky a zároveň se v zodiaku objevilo zcela nové malé hvězdné znamení - had. Přesto že astrologie není podložena vědeckými důkazy, uchovává si přitažlivost a popularitu. Někteří vědci hledají dále důkazy prorockých schopností. Než však věda pokročí v této oblasti, budou dál lidé využívat schopností věštců, kartářek, astrologů. Protože nejsou vyjasněny vědeckými metodami všechny skutečnosti týkající se života a smrti, snažil jsem se i já přispět svojí teorií k vysvětlení zatím nevysvětleného.


Dr. Richard Wieseman z univerzity v Herefordshire tvrdí, že s použitím vhodných vědeckých postupů lze spolehlivě schopnosti jako např. jasnozřivost ověřit. Parapsychologové využívají ke zjištění jasnozřivých schopností nejrůznější testy. Lidé jsou např. uvedeni do stavu mírné smyslové nedostatečnosti a požádáni, aby předpověděli obsah náhodně vybraného videofilmu. Dr. Wieseman vidí dvě cesty vývoje parapsychologie. První je v tom, že věda dokáže, že tyto síly neexistují, že se nic neděje. Druhá varianta je ta, že se dokáže existence těchto schopností, porozumíme jim a to, co dnes je považováno za paranormální se stane normální vědo


. Za skutečné proroky jsou považováni vizionářští spisovatelé sci-fi. Často je připomínán jako prorok i autor Stroje času a Války světů - H. G. Wells.V roce 1901 publikoval sbírku úvah- Předtuchy, jako návod jak pohlížet na předpovědi budoucnosti - prý na základě vývojových trendů, statistik, atd. V jeho knize Stroj času se cestovatel časem dostane do chmurné budoucnosti, ve které se lidstvo v průběhu vývoje rozdělilo na dva druhy a převládly jeho nejbrutálnější instinkty. Vládnoucí třída byla zotročena svými podzemními sluhy kteří jí chovají jako dobytek a stali se kanibaly. Dalším spisovatelem-prorokem byl Julius Verne, který předpověděl lety do kosmu. Isacc Asimov se v padesátých letech nechal inspirovat vědeckým optimismem a předpověděl, že člověk ovládne planety vzdálených hvězd a začne plánovat budoucnost pomocí zvláštní prorocké vědy nazývané psychohistorie. V šedesátých letech Filip Dick předpověděl mnohem chmurnější budoucnost, kde nic není tak, jak to vypadá, budoucnost plnou nepřátelství. Předpovídal světy obydlené kopiemi klony a replikanty, umělými bytostmi téměř nerozpoznatelnými od svých skutečných protějšků. Někteří fyzikové se domnívají, že cestovat v čase bude možné, ale že nebudeme nikdy schopni stroj času postavit.


Lidské tělo obsahuje zhruba tři miliardy párů genů čtyř typů, známých pod písmeny A, C, T, G. Uspořádaných do dvacetitří řetězců zvaných chromozomy. Změnou genů v chromozomech by mohly budoucí generace produkovat vyprojektované děti , jejichž barva, postava i pohlaví by byly vybrány před narozením. Délka života by se významně prodloužila, protože klonované části těla by nahradily staré a opotřebované.


Genetika by mohla odpovědět na otázky, které pronásledují myslitele po celé věky.Dr. Steve Jones, profesor genetiky z univeryity College v Londýně tvrdí, že to, co udělalo z prvních lidí lidi byl vývoj vědomí. Bylo to uvědomění si sama sebe a schopnost sdělit tuto myšlenku ostatním. Stali jsme se lidmi,když jsme překročili hranice biologie. Náš vývoj se přemístil z těla - DNA, do mysli. Jednoho dne bude možné znát náš biologický osud. Vědět, pro jaká povolání se hodíme, , jaké nemoci nám hrozí ve stáří, datum, kdy naše srdce přestane bít. Otázky vědců díky rychlému postupu genetiky je, zda nám to umožní uniknout osudu. Dr. Sue Povey, profesorka genetiky z z univerzity College vLondýně tvrdí, že nikdy nebudeme schopni rozhodovat o tom, co s námi bude, protože v životě je spousta náhod.
Pokračování příštěHodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno

Stanislav Brázda

Zaměření: Nevyplněno

Kontakt: Nám. 5. května 24, 252 25 Jinočany, Praha-západ
Tel./fax: 257 960 095
Kancelář a objednání: 606 119 600
www.brazda-s.cz

Web: Nevyplněno

Telefon: NevyplněnoDalší články autora
více