Jste zde


Jak se zbavit problému při rodinné konstelaci I.
Stanislav Brázda

Nemůžeme být opravdu šťastní pokud naši předkové uvnitř nás trpí. Učiníme-li krok vědomě, svobodně a šťastně, a přitom se dotýkáme země, děláme to pro všechny generace; předchozí i budoucí. Ti všichni se pak navrátí domů ve stejný okamžik jako my. My všichni dosáhneme mír ve stejnou chvíli.

 

Práce s konstelacemi se zabývá našimi kořeny, naším přístupem k těmto kořenům a k životu vůbec. Ovlivňují všechny oblasti života - vztah k našim dětem, partnerské vztahy, naši práci, zdraví a dokonce vztah k naší i jiným zemím.


Každý z nás pochází z určitého rodinného systému, který má svůj přirozený řád - řád lásky. Ten není možné spatřit, ovlivňuje však všechny členy rodinného systému. V práci rodinných konstelací jsou tyto skryté síly, jež sahají až do třetí či čtvrté generace, vyneseny na povrch a uvolněny. Takový proces nám pomáhá přejít od slepé nevědomé lásky k lásce vědomé. S tím také přestáváme nevědomě opakovat osudy svých předků a dostáváme svobodu žít svůj vlastní život.


Součástí této práce je dát patřičnou úctu tomu, kdo byl z rodiny vyřazen či zapomenut, kdo zemřel mladý nebo kdo měl těžký osud. Zároveň dáme těmto lidem místo v našem srdci. Důležitými tématy jsou přijetí svých rodičů, odkrytí rodinných tajemství a vrácení viny tam, kam patří. Je třeba uznat nevydařené vztahy a potraty. Často je potřeba podívat se na ztracenou či tajnou lásku, na pocit bolesti a smutku. Konstelace osvobozují budoucí generace od těchto břemen.


Zabýváme se rovnováhou mezi dáváním a braním ve vztazích, správným přístupem k bolesti a odloučení a vždy s úctou k druhému.


Naši rodiče a předkové za nimi jsou našimi kořeny. Stojí-li rodiče za námi, posiluje nás to a dává svobodu jít vlastní cestou. Je-li však vztah s rodiči a jejich předky v nepořádku, stěžuje nám to realizaci našich možností, nedostává se nám síly ke zdravým vztahům a práci.


Rodinu a osudy k ní patřící si nemůžeme vybrat. To vše je navždy součástí nás samotných. Zvolit si můžeme cestu slabosti či síly - to, zda se od života oddělíme a nebo se cítíme jeho součástí, spojeni s celkem. V tom je naše pravá svoboda. A právě o tom jsou rodinné konstelace: nalézt svou sílu a poznat, že nejsme sami. Každý z nás je součástí většího celku.


Další možnosti skýtá ozónoterapie, různé masáže, cvičení (například jóga, ťai chi, aikido, tanec), akupunktura, akupresura, léčení barvami, uměním (arteterapie), hudbou, psychoterapie, hypnoterapie, léčba autosugescí, meditací, "mým AKTEM", atd. Asi zvláštní pro většinu lidí by byla léčba psychodramatem - jejím základem je myšlenka, že svých problémů se můžeme zbavit tak, že je zahrajeme jako v divadle. Tato metoda mne zaujala, když jsem si uvědomil působení jedné mé kamarádky - kinezioložky Mgr. Evy Dvořákové, když jsem zkoušel sám na sobě účinky kineziologie a rodinné konstelace, kde jsem tuto metodu viděl poprvé.


Přišla s tím, že zde psycholog z Německa pan BHAGAT učí modelové situace, tzv. rodinné konstelace", abych jeho kurz (kam sama chodí) absolvoval. Byl to úžasný zážitek a jen jsem si při tom ověřil svojí teorii, že jsme roboty naprogramovanými z dětství. Tyto konstelace rozvinul německý psychiatr a rodinný terapeut Bert Hellinger, který popsal své zkušenosti v knize SKRYTÁ SYMETRIE LÁSKY. Až po vyzkoušení této metody jsem si uvědomil, že jde patrně o převzetí léčebné metody nazvané PSYCHODRAMA, kterou zavedl Freudův ( S. Freud 1856-1939) současník J. L. Moreno (1892-1974), který tuto metodu objevil tak, že si všiml známé herečky, jak reaguje na role v divadle. Když hrála roli laskavé a hodné ženy, chovala se doma záporně, jako diktátor, když hrála roli zlé ženy, chovala se doma hezky a byla přívětivá a laskavá. Jedna z technik psychodramatu je ta, že může jeden hrát druhého a je schopen se vcítit tak "do role" druhého, že vyjádří lépe pocity, které má druhý v podvědomí a nechce nebo je nemůže projevit. Hrát roli nám umožňuje zbavit se zábran.


Předvádím toto "divadlo" s více lidmi, kteří mají o tuto terapii zájem a umí "naladit" klienty mezi sebou tak, že "hrají" dokonale toho druhého a tím ten, co děj sleduje, si lépe uvědomí své problémy a hlavně podstatu problému. To je ten základ problému (tvrdím, že ze 70% naše konání ovládá naše podvědomí, jen z 30% svým rozumem ovlivňujeme dění okolo sebe), pro který já tvrdím, že něco jiného říkáme a něco jiného děláme. Vyzkoušel jsem tuto metodu mezi svými známými a kupodivu to fungovalo. Provedl jsem to konkrétně na Silvestra u známých. Všichni jak jinak chtěli po mně věštit různé problémy a budoucnost. Protože se mi nechtělo, tak jsem svému kamarádovi řekl - "Vždyť ty to umíš taky, tak věšti." Popíši konkrétně postup, který jsem spontánně zvolil. Postup nemusí být asi přesně dodržen, je nutné najít způsob, jak se buď sám "naladit" na psychiku druhého, nebo jak "naladit" toho druhého na psychiku svou. Řekl jsem mu, ať se zklidní, uvolní. Ať se uvede se do nižší hladiny vědomí (postup je v kapitole Jak na problémy nebo v kapitole Akt vymazání nevhodného programu z dětství…..) , že teď bude věštit a bude se umět "naladit" na psychiku toho, koho chce. Řekl jsem mu, že je schopen se nyní svým podvědomím "napojit" na jakési universum a všechno bude znát.


Po chvíli klidu jsem mu řekl, že může začít věštit a ptal jsem se skupiny známých, kdo chce co vědět. Na úvod jsem mu řekl, ať mi řekne konkrétní zdravotní problém mojí ženy, o kterém jsem věděl. On začal docela přesně popisovat problém. Potom se ozvala jeho žena a on začal říkat její problém, psychický, který má kořeny v dětství - že byla zavírána do sklepa, když zlobila. Ta jen s úžasem říkala, že to dusila v sobě a nikomu to nikdy neřekla a ani netušila, že tato příhoda i v jejím zralém věku ovlivňuje její psychiku výrazně i nyní. Po půlnočním přípitku jsme se ženou odjeli, můj kamarád se tak rozvášnil, že věštil všem ostatním až do rána. Telefonoval mi to druhý den a byl v šoku, jak to bylo možné.


Horší zážitek pro něj byl, když to druhý den chtěl zkusit sám znovu a nešlo mu to. Bylo to tím, že se sám neuměl uvést do nižší hladiny vědomí, což je základním předpokladem všech činností jako je věštění, vykládání karet, vykládání astrologie, při práci s kyvadlem atd. Je to jako se vším, je nutné i tuto činnost trénovat a zkoušet. Podobných příhod jsem zažil více a vždy to "fungovalo" stejně. Stejným způsobem lze "naladit" kohokoli např. na "roli domu, zahrady, státu, jazyku, nemoci, práce, strachu, závislosti, atd., při např. rodinné konstelaci.
Pokračování příštěHodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno

Stanislav Brázda

Zaměření: Nevyplněno

Kontakt: Nám. 5. května 24, 252 25 Jinočany, Praha-západ
Tel./fax: 257 960 095
Kancelář a objednání: 606 119 600
www.brazda-s.cz

Web: Nevyplněno

Telefon: NevyplněnoDalší články autora
více