Jste zde


Myšlenka, slovo a čin
Petr Hemmi

Vytvářet rovinu mezi myšlenkou, slovem a činem. Zvláštně to zní a ještě "zvláštněji" se píše. Malou úvahou na toto téma jsem se pokusil onu harmonii rozluštit.....

No vidíte a jsme zase u čísla tři. Tři pojmy na sobě závislé, tak jako jsem již popsal v případě duše, ducha a těla na stránkách www.henoch.cz

Proč zrovna tato trojice ?

Protože slovo je často podmíněno myšlenkou a čin vyvolán slovem.

Zamýšlím se v tomto článku pouze nad harmonií kladných (tedy pozitivních) myšlenek.

V podstatě jest základem lidského chování myšlenka, která je vyjádřena slovem a harmonicky dokonána činem.

Mezi těmito třemi slovy by měla existovat rovina, kterou můžeme vyjádřit takto :

Myšlenka = slovo = čin.

Proč tři elementy a znaménko = ?
Co to značí v praxi ?

V praxi to znamená, že pokud vytvoříte myšlenku, měla by býti vyjádřena slovem stejné hodnoty i dokonána činem, který jest vyjádřením dvou předchozích hodnot.

Zdá se vám to složité ? Uveďme si příklad :
Máte někoho rádi, a když se od dotyčného odloučíte, stýská se vám. Po návratu milovaného člověka ve vás vzklíčí pozitivní myšlenka o přivítání a radosti z ukončeného odloučení. Podle výše uvedené rovnice by jste svou radost měli vyjádřit vhodným slovem, nesoucím energii myšlenky a dokonat správným činem, který je dokonavým vyjádřením.
Jenže skutečnost je jiná.
Myšlenka bývá mnohdy zkomolena slovem a o vyjádření skutkem ani nemluvě.

Zkusme jiný příklad :
Milujete partnera. Myslíte na to a chtěli by jste onu myšlenku lásky projevit slovem i činem. V mysli pluje láskyplná myšlenka a v momentě, kdy dotyčnou osobu spatříte, měli by jste říci : Mám tě rád/a.
Jenže někdy se tak nestane. Neřeknete to. Někteří lidé se ani neodváží jít dále a vyjádřit svůj cit pohlazením nebo polibkem, tedy skutkem. Děje se tak z různých důvodů. Stud, nezvyk, plachost i nevědomost. V tomto případě zůstane jenom u myšlenky, jež stává se nenaplněnou.

Skutečným cílem vytvořené roviny myšlenky, slova a skutku je harmonie a úplné vyjádření toho, co člověk cítí. Jest plným dokonáním projevu nás samých.

Samozřejmě, že je možno kladnou myšlenku vyjádřit pouze činem. I na to lidé reagují. V tomto případě platí pravidlo : Lepší jedno pohlazení, než tisíc slov.

Na závěr tohoto malého zamyšlení podotýkám :

Vyjadřujte své myšlenky plně slovy a dokonávejte odpovídajícími činy. Jen zachováním harmonické roviny těchto tří elementů lidského bytí, dosáhnete i harmonie a čistoty vlastního srdce.Hodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno

Petr Hemmi

Zaměření: Nevyplněno

Kontakt: www.henoch.cz

Web: Nevyplněno

Telefon: NevyplněnoDalší články autora
více