Jste zde


Kousek povídání o strachu
MUDr. Zdena Kmuníčková

Pro většinu z nás je strach společníkem. Pokud je taktní, vkusný, ví, kdy je ho po našem boku třeba a kdy není žádoucí, podporuje, chrání naše zdraví a život. Je ho jako soli v chutné polévce. V tom případě nám s ním život chutná.

 

Žel však, náš strach často bývá zcela jiný. Mívá roztodivnou podobu. Bývá velký, silný, hrozný, strašný, pekelný, příšerný. Může být i malý, slabý, může ho být málo i moc. Dokonce se vyskytuje i strach krásný, vzrušující. Přiznejme si, že se někdy bojíme rádi.


Zůstaňme však nyní u toho, kdy se bojíme neradi. Jsou strachy kruté, sužující, omezující. O těch je dlužno popovídat velmi vážně a do hloubky. Dejme jim zvláštní čas a místo někdy jindy.


V tuto chvíli buďme mírně lehkovážní a pohleďme na své strachy, které jsou možná malé, možná pošetilé - kdo ví. Bojíme se na něco se těšit, "Aby to nedopadlo špatně.". Bojíme se někdy ozvat,"Co když si pohoršíme ?". Bojíme se sdělit, co máme na srdci, "Co když budeme trapní?", "Nebudou nás mít rádi.","Co když nám vynadají, budou křičet, něčím po nás házet?". Takových "bojíme se" můžeme třeba nasypat každý své malé pohoří. Že se Vás to netýká? To je dobře.


My však si tu spolu povídáme ti, jichž se to týká. Zvažujeme, co to s námi je. Čeho se vlastně bojíme a proč? Je docela možné, že nám na něčem velice záleží, že si něco moc přejeme nebo moc nepřejeme. Záleží nám na tom, abychom byli lidem sympatičtí, abychom se jevili důstojní, dobří, schopní a prostě chvályhodní. Přejeme si úspěchy, příjemné a libé zážitky. Vůbec si nepřejeme konflikty, ústrky, zklamání a kdejaké nepříjemnosti. Nu a potom se bojíme, že leccos by mohlo být jiné, než jaká jsou naše, pro nás svatá, přání. Ono je opravdu možné, že by leccos mohlo dopadnout jinak. Je možné, že by to mohlo být i zajímavé i statečné, kdybychom srdnatě přijali vše, co se s námi a okolo nás děje a vypořádali se s tím navrchol čestně a rytířsky.Bývá to velmi hezký pocit kdesi v duši.


Znamená to, ovšem, vzdát se svých malých, snad i pošetilých strachů. Právě to však není žádná maličkost. Musíme si to hodně důkladně rozmyslet.

Hodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno

MUDr. Zdena Kmuníčková

Zaměření: Nevyplněno

Kontakt: Blanická 26
120 00 Praha 2
222 513 689
http://www.holotropic.cz

Web: Nevyplněno

Telefon: NevyplněnoDalší články autora
více