Jste zde


Kdyby se celá populace planety Země smrskla na vesnici se sto obyvateli…
Roman Přikryl

Nedávno mi do emailu přišel následující text. Nedovolil jsem si v něm krom diakritiky cokoliv upravit. Myslím totiž, že jakákoliv úprava je zcela zbytečná. Budete-li se cítit po jeho dočtení stejně jako já (vím, že budete) pošlete odkaz na tento článek svým přátelům a známým. Myslím, že stojí zato uvědomit si…

Kdyby se celá populace planety Země smrskla na vesnici se sto obyvateli, kde by však zůstal zachován poměr všech lidských odlišností - jak by potom tahle maličkatá, různorodá vesnička vypadala? Tak to přesně bylo předmětem pátráni Philipa M. Hartera, lékaře z Nemocnice u Stanfordské Univerzity.


Zde jsou výsledky jeho výzkumu:


Ve vesnici by žilo:
- 55 Asiatů, 21 Evropanů, 14 obyvatel ze Západní polokoule, 8 Afričanů
- 52 žen, 48 mužů
- 70 "barevných", 30 bělochů
- 70 jiného vyznání, 30 křesťanů
- 89 heterosexuálů, 11 homosexuálů
- 6 lidí by vlastnilo veškerý světový majetek
- 6 by bylo z USA
- 80 by žilo v dome, který by neodpovídal standardu
- 70 by neumělo čist
- 50 by trpělo podvýživou
- 1 by byl na prahu smrti
- 1 by byla těhotná
- 1 by měl vysokoškolské vzdělání
- 1 by vlastnil počítač


Následující je pouze anonymní interpretace výše uvedených faktů:


Přemýšlejte o tom tímto způsobem.

- Žijete-li v pěkném bytě, máte dost jídla a umíte číst, jste členem velmi úzké skupiny.

- Máte-li pěkný byt, jídlo, umíte číst a vlastníte počítač, jste členem elity.

- Pokud se vzbudíte toto ráno a budete více zdraví, než nemocní, jste šťastnější, než celý milion lidí, který nepřežije tento týden.

- Pokud jste nikdy nebyl/a v bitvě, nezažil/a osamělost, uvěznění, utrpení, mučení, nebo sevření hladu... jste na tom lépe než 500 milionů lidí tohoto světa.

- Pokud můžete chodit na mše do kostela, aniž byste se museli obávat poníženi, zatčení, mučení nebo smrti, jste šťastnější než miliarda lidí, kteří to štěstí nemají.

- Pokud máte jídlo v lednici, oblečení na sobe, střechu nad hlavou a kde spát...jste bohatší než 75% lidí na této planetě.

- Máte-li peníze v bance, ve své peněžence a střádáte si do kasičky...jste mezi 8% nejbohatších lidi světa.

- Pokud jsou vaši rodiče stále na živu a svoji....jste velmi vzácný případ.

- Držíte-li hlavu zpříma s úsměvem na tváři a jste skutečně vděčni... jste požehnáni, protože většina lidí má tu možnost, ale nedělá to.

- Držíte-li něčí ruku, objímáte-li někoho, nebo se jen dotýkáte jeho ramene, jste požehnání, protože umíte nabídnout léčivý dotek.

- Pokud můžete číst tuto zprávu, jste požehnáni dvakrát, protože na vás někdo myslel, a co víc, jste ještě požehnanější než více jak dvě miliardy lidí, kteří nedokážou číst vůbec.


Mějte hezký den, spočítejte si své požehnání a pošlete tuto zprávu dál, abyste připomněli všem ostatním, jak jsme požehnáni.Hodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno