Jste zde


Dynamika pánevního dna
MUDr. Monika Sičová

Abychom vůbec mohli začít cvičit cvičení tantrajógy, musíme se naučit pracovat s pánevním dnem a pochopit jeho dynamiku. Znám lékaře, kteří Vám doporučí, abyste stahovali a povolovali pánevní dno, nejlépe po cestě do práce v tramvaji. Ale to je právě ta chyba!! Veškeré cvičení tantrajógy a práce s vlastním tělem vyžaduje plnou pozornost, čas, ale hlavně práci s dechem a emocí.

 

Abyste se naučily pracovat se svaly pánevního dna, potřebujete v prvé řadě prostor, kde se budete cítit bezpečně a kde Vás nikdo nebude rušit. Můžete se posadit na ruku tak, abyste pod svou otevřenou dlaní cítily pánevní dno. Zavřete si oči a chvíli budete dýchat do pánve tak, abyste pocitově vydechovaly pánví až do ruky. Jakmile budete cítit, že jste navázaly pocitový kontakt, můžete zjistit, zda svaly pánevního dna ovládáte. To znamená, nadechnete se nosem, a při nádechu pánevní svaly pod rukou zatáhnete. Výdech je otevřenými ústy, proti dlani pánevní dno vypoulíte, otevřete, uvolníte. Takto dýcháte 21 krát, až velmi dobře procítíte všechny svaly. Důležitý je důraz na výdech a uvolnění. Oči jsou zavřené. Pokud se Vám to nedaří, nevadí, úspěch by se měl dostavit do týdne.

Při druhém kroku se již postavíte do pozice jezdkyně. To znamená bosé nohy jsou na vzdálenost ramen, špičky směřují dopředu, kolena jsou pokrčená, pánev lehce podsazená, bedra a bříško lehce zatažené, hrudník otevřený a prsa směřují dopředu. Hlava je vytažená z krku směrem vzhůru. Vaše pozice je uvolněná a lehce dýcháte do celého těla. Spojíte si ruce před bříškem dlaněmi k sobě. Přenesete pozornost do pánve, oči máte zavřené, lehce dýcháte do pánve.

Nyní se naučíme jak nastartovat dynamiku pánevního dna. Jedná se o velice lehké a zároveň velice účinné cvičení, které rozproudí energii v pánvi. S nádechem nosem pánevní dno zatáhneme, pánev se podsadí dopředu a ruce zatlačí proti sobě. Najdeme maximální rozsah pohybu a zatažení. S výdechem ústy uvolníme pánevní dno, vydechneme směrem dolů, a pánev jde směrem dozadu do maximálního pohybu.

Takto dýcháme za sebou 21 krát, snažíme se o maximální zacvičení, hlavně klademe důraz na maximální zatažení pánevního dna.

Jakmile zvládneme tento cvik, přejdete o krok dále. Budeme dýchat tak, že se nadechneme, zatáhneme pánevní dno, zatlačíme ruce proti sobě a vydržíme v nádechu a zatažení deset sekund, potom vydechneme a následně několikrát vydechneme do úplného uvolnění. Tento cvik opakujeme 21 krát.
V jednoduchosti je síla, pro úvod do všech cviků tantrajógy stačí, pokud budete pravidelně cvičit tyto dva cviky. Energie se rodí v pánvi, na úrovni první a druhé čakry. Pokud budete cítit po cvičení nezvladatelné množství energie v pánvi, můžete si po cvičení spontánně zatancovat. Tanec jako meditace, vynikající pomůcka! Přeji hodně zdaru v trpělivosti a hlavně spoléhejte na svou intuici, nemůžete cvičit špatně.

MUDr. Monika Sičová, tantrajóga pro ženy Mohendžodáro, www.mohendzodaro.cz
Hodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno

MUDr. Monika Sičová

Zaměření:

Mohendžodáro, tantra-jóga pro ženy, tantrická škola, meditační pobyt v Himalájích

Kontakt:

Meditační centrum Lažánky,
Lažánky 133,
664 71 Veverská Bitýška
tel: 775 370466, 608708996, 608 643 646
www.mohendzodaro.cz
www.tantra-joga.cz
www.sugama.cz
www.pranama.blog.cz

Web: Nevyplněno

Telefon: NevyplněnoDalší články autora
více