Jste zde


Láska, vztahy a přátelství IV.
Katka Svobodová

Dokonalý vztah

 

Nikoho nemůžete změnit. Buď lidi milujete takové, jací jsou, nebo je nemilujete. Buď je přijímáte, nebo je nepřijímáme. Snažit se někoho změnit je totéž jako snažit se udělat ze psa kočku nebo koně. Každý je tím, čím je.


Kdo je pravá žena nebo pravý muž? Je to někdo, kdo má podobné názory jako vy a kdo chce žít stejným způsobem jako vy -citově, tělesně, ekonomicky i duchovně. Víte, že je snadné milovat psa, protože pes od vás nic neočekává. Miluje vás bezpodmínečně. Nikoho nemůžete obviňovat za to, že je psem, kočkou nebo koněm. Chcete-li psa, proč si kupujete kočku? Chcete-li kočku, proč byste si kupovali koně nebo slepici? Víte jakého člověka hledáte? Hledáte někoho, s kým vím je dobře, kdo má podobné názory jako vy a kdo vás miluje takové, jací jste. Proč byste se měli spokojit s někým jiným? Když se rozhodnete nesprávně, nemusíte si dělat výčitky. Prostě si vyberete někoho jiného.


Nejlepší způsob, jak začít krásný vztah: především musíte vědět, co chcete, jak to chcete a kdy to chcete. Musíte vědět, jaké potřeby má vaše tělo a vaše mysl a co vám vyhovuje. Nesnažte se předstírat, že jste tím, čím nejste. Chovejte se jako na trhu: snažíte se něco prodat, ale také chcete něco koupit. Chcete-li něco koupit, zajímá vás, jak je to kvalitní. Chcete-li něco prodat, musíte ukázat, kdo jste. Nemusíte být lepší nebo horší než ostatní; stačí být tím, čím jste. Jestliže vidíte, co chcete, proč to nekoupit? Ale když vidíte, že to není přesně to, co chcete, uvědomte si, že za to zaplatíte. Pak si nestěžujte, že vás partner zneužívá, když to bylo jasné od samého počátku. Nic si nenalhávejte. Nepřisuzujte druhým něco, co v nich není. Koupíte-li si něco nepotřebného, stejně to vyhodíte.


Každý člověk má právo být tím, čím je; každý má právo být svobodný. Najděte si ženu, která má podobné zájmy jako vy. Nebojte se riskovat, ale buďte upřímní. Jestliže to funguje, pokračujte. V opačném případě odejděte a nechte odejít také partnerku. Nemařte svůj čas a nemařte čas své partnerky. Tomu se říká úcta. Všichni lidé se mohou změnit k lepšímu. Dobrým začátkem je odpustit partnerce všechno, co se mezi vámi stalo.


Každý z vás je zodpovědný jen za svou polovinu vztahu. Musíte se naučit nestrkat nos tam, kam nepatří. Odmítnutí partnerky neznamená, že ji nemilujete. Znamená to, že pomoci nejste schopen. Řekněme, že jste muž a že jste šťastný, zatímco vaše partnerka je z nějakého důvodu nešťastná. Má nějaké osobní problémy, snaží se je vyřešit a není šťastná. Protože ji máte rád, budete ji podporovat, ale to neznamená, že byste měl být nešťastný jen proto, že je nešťastná ona. To by nebyla žádná podpora. Nesdílejte s partnerkou své problémy, sdílejte s ní svou lásku a porozumění.
Pokračování příště


Použitá literatura: Láska, vztahy a přátelství (Čtyři dohody- toltécká láska), Don Miguel Ruiz; Pragma, Praha 1999Hodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno

Katka Svobodová

Zaměření: Zajímám se o psychologii, psychoterapii, bylinky, astrologii a zdraví životní styl. Studuji grafologii. Cvičím několik let taoistické tai-chi.

Kontakt: plicnik.jinak.cz

Web: Nevyplněno

Telefon: NevyplněnoDalší články autora
více