Jste zde


Je-li úspěch hra, pak má tato pravidla - V.
Katka Svobodová

Šesté pravidlo Příležitosti se dostaví
Ve vašem životě nastanou okamžiky, kdy se vám naskytnou nové příležitosti. Je jenom na vás, co si vyberete.
Příležitost je okamžik, kdy se vám otevírá nová možnost, která vám předtím ani nepřišla na mysl. Je to okamžik volby, kdy se vám nabízí nová skutečnost. Neexistuje magická formule, která by vám zajistila, že se chopíte jen příležitostí, jež se vám v budoucnu vyplatí. Nejrozumnější bude, když nejprve shromáždíte co nejvíc informací, poučíte se ze svých minulých rozhodnutí a pak se spolehnete na svou intuici a vědomosti, které vám příští volbu usnadní.

 

OTEVŘETE OČI
V životě existují dva druhy příležitostí: tak zřejmé, že bijí do očí, a skryté. Pokud máte otevřené oči a nastražené uši, uvidíte všude kolem sebe dveře příležitostí otevřené dokořán. Spolehlivým prostředkem, jak si všimnout příležitostí, je mít dobře "nastavenou anténu" a nové možnosti aktivně vyhledávat. Abyste příležitosti zahlédli, musíte být bdělí. Jsou tu a čekají na vás, až je zaznamenáte.


HODNOCENÍ
V okamžiku, kdy se vám nabídne příležitost, obvykle okamžitě začnete s hodnocením. Měl bych? Mohla bych? Chci to? Smím se toho odvážit? Co jestli...? Hodnocení probíhá na třech místech: ve vaší mysli, v srdci a - ač se to může zdát divné - ve vašem těle. Když tyto tři oblasti plně zpracují údaje a pak své výsledky spojí s dalšími dvěma, máte svou volbu. Jedině zvážíte-li své myšlenky, pocity, naděje, obavy, zájmy a ideální výsledky, můžete plně zhodnotit příležitost a rozhodnout, zda je pro vás vhodná. Pokud při rozhodování o nových možnostech narážíte na obtíže, pak vám při pátrání po vlastních prioritách může pomoci písemná forma. Dejte bez veškerého cenzurování na papír všechna pro a proti, která vám přijdou na mysl. Kromě toho zkuste uvážit (a doplnit) následující:

 • Tyhle lidi zajímá, zda se do toho pustím:
 • Těmhle lidem udělá radost, jestliže to zamítnu:
 • Tahle příležitost ovlivní moje finance takto:
 • Tahle příležitost ovlivní moje emoce takto:
 • Tahle příležitost ovlivní moje zdraví takto:
 • Tato příležitost ovlivní mou kariéru takto:
 • Tahle příležitost ovlivní mé vztahy takto:
 • Jestliže se chopím téhle příležitosti, přinese mi to tento prospěch:
 • Jestliže se chopím téhle příležitosti, vystavuji se tomuto riziku:
 • V nejhorším případě to dopadne takto:
 • V nejlepším případě to dopadne takto:


Účelem tohoto cvičení je osvobodit myšlenky z hlavy a přenést je na papír, kde se jimi můžete zabývat postupně. Dalším krokem je prozkoumání emocí. Po první reakci si co nejpřesněji uvědomte, jaké máte ohledně této nové příležitosti pocity. Představte si sami sebe v nové situaci a zjistěte, jaké pocity to ve vás vyvolává. Věnujte pozornost svým tělesným reakcím. Opět zapište všechna tato pozorování na papír. Pokud jste zajatci emocí, vaše schopnost učinit jasnou volbu je narušena. Jestliže jste uskutečnili první dva kroky, můžete svou rozumovou a citovou stránku "odložit v šatně" a naslouchat vnitřnímu hlasu svého instinktu. Ten ale můžete brát v potaz pouze tehdy, když jste klidní, vyrovnaní a soustředění. Důvodem, proč jste neposlechli svůj instinkt, bývá buď to, že se vám to zdálo nerozumné, nebo že to po vás vyžadovalo podstoupení určitého rizika.


Vymanit se ze zajetí "Já nevím" pomůže, položíte-li si jednu z těchto tří základních otázek:
1. Co byste udělali, kdybyste věděli?
2. Jak byste postupovali, kdybyste měli celou situaci pod kontrolou?
3. Co byste dělali, kdyby vás netrápilo očekávání, netlačil čas, finanční problémy a odpovědnost?


SPRÁVNÝ ČAS
Některé věci přicházejí ve svou vlastní tajemnou hodinu, podle svých, nikoli podle vašich podmínek. Buď se jich chopíte, nebo je ztratíte navždy. Gail Godwinová
Někdy nás příležitosti minou, protože buďto vypršel, nebo naopak ještě nenastal vhodný čas. Načasování hraje v životě důležitou roli. Až přijde jiná v pravý čas, už budete vědět, jak se jí chopit.


KDYŽ UŽ SE ROZHODNETE
V okamžiku, kdy jste se rozhodli, napište, co jste si vybrali, uveďte datum a sdělte to úzkému okruhu svých přátel a rodinných příslušníků. To je důležité protože tím celou věc zveřejníte a mínění ostatních vám pomůže udržet se na správné cestě. Jste-li nuceni neustále skládat účty a pořád potvrzovat, že to, co říkáte, také děláte, pak se od správné cesty těžko odchýlíte. Jestliže víte,co chcete, a cítíte, jak ve vás stoupá vzrušení, napište si to, řekněte o tom svému "podpůrnému týmu" a pusťte se do toho. Dejte přednost činům před úvahami. Neváhejte. Nežvaňte. Nečekejte.


RISK JE ZISK
Když riskujete, opouštíte svou zónu klidu a pohodlí a pouštíte se do něčeho, co je naprosto bez záruk. Znamená to, že nasloucháte vření v sobě, že věnujete pozornost vnitřnímu víru vzrušení a pozorně sledujete, kdy vám zablýskne v očích. Znamená to, že děláte něco, co není logické, racionální ani rozumné, něco co je spíš intuitivní. Riziko vyžaduje sebedůvěru i ochotu dopustit se omylu. Ať už se všechny vaše naděje a všechna očekávání splní nebo ne, podstatné je, že se ze zkušenosti naučíte spoustě nových věcí. Jakmile ukojíte svou touhu po informacích a odpovíte si na všechny otázky, ptejte se lidí kolem sebe na jejich mínění. Hledejte odpovědi, čtěte - nastal čas jít buď do toho, nebo od toho. Pokud usoudíte, že se příležitost pro vás nehodí, pak ji zamítněte. Jestliže se ale rozhodnete, že je to pro vás to pravé, pak musíte sebrat odvahu vstoupit do neznáma a riskovat. Jste připraveni? Skočte!


Možná někdy budete vyzvání, abyste jistou věc, po které právě teď toužíte, odmítli v zájmu budoucnosti. Může to být oběť, jestliže se soustředíte na to, čeho se vzdáváte, ale je to zázrak, soustředíte-li se na vlastní schopnost zůstat věrný svým nejcennějším snům. Všechno závisí na úhlu pohledu. Skutečné příležitosti vám dávají šanci uspět v dlouhodobých cílech. Záleží na tom, co se vám zdá důležitější. Jestliže budete naslouchat svému instinktu, budete si věřit a nedáte se zlákat králičími stezkami, můžete si mezi nimi zvolit ty, které vás dovedou k naplnění vašich cílů a vaší životní cesty. Příležitosti jsou tu vždycky. Otázka zní: Poznáte, které jsou pro vás ty pravé?
Pokračování příště


Použitá literatura: Je-li úspěch hra, pak má tato pravidla; Chérie Carter-Scottová; COLUMBUS, Praha 2001Hodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno

Katka Svobodová

Zaměření: Zajímám se o psychologii, psychoterapii, bylinky, astrologii a zdraví životní styl. Studuji grafologii. Cvičím několik let taoistické tai-chi.

Kontakt: plicnik.jinak.cz

Web: Nevyplněno

Telefon: NevyplněnoDalší články autora
více