Jste zde


Je-li úspěch hra, pak má tato pravidla - úvod
Katka Svobodová

Úspěch se v první řadě měří normami mimo nás, zatímco splnění tužeb posuzujeme ve svém nitru. Hlavním barometrem, jehož svět užívá k měření úspěchu, jsou výkony: překonání rekordů, nashromáždění jmění, vyniknutí v určitém oboru... Splnění vlastních tužeb je však docela něco jiného. Splnění tužeb je pocit, který vychází z vaší duše a prozařuje vaše bytí. Když se váš vlastní pocit blaha spojí s vnějšími symboly výkonu, pak jste dosáhli "úspěchu".

 

První pravidlo Každý člověk má svou vlastní definici úspěchu
Všeobecná definice "úspěchu" neexistuje. Každý člověk má svou individuální představu, jak naplnit svůj život.


Úspěch se hodnotí zvnějšku, ale prožívá v nitru.
Co vám přichází na mysl, když uvažujete o "úspěchu"? Co před sebou vidíte?
Protože každá osoba je individualita, posedlá svými vlastními vizemi a měřítky, definuje úspěch svým vlastním způsobem. Neexistuje univerzální definice naplnění našeho života. Každý z nás má své cíle a všechny jsou stejně cenné a hodnotné.


Měřítka úspěchu
Populární kulturní definice úspěchu v průmyslových státech je založena na třech prvcích: na moci, penězích a slávě.
Úspěch je beztvarý a stejně nehmotný jako láska - neexistuje žádný univerzální prostředek, kterým bychom ho mohli měřit. Vy a jenom vy můžete posoudit svůj vlastní úspěch, protože jedině vy určujete, co pro vás úspěch ve skutečnosti znamená.


Osobní definice úspěchu
Spoléhejte se jen na sebe. Nikdy nikoho nenapodobujte. Ralph Waldo Emerson
Co pro vás znamená úspěch? Co by se mělo stát, abyste cítili, že jste nalezli naplnění svého života? Po čem toužíte?
Je důležité vytvořit si svou osobní definici úspěchu, protože tak zabráníte ztrátě cenného času a cenné energie, jež byste vynaložili na cíle, které pro vás vlastně nemají žádný význam. Jakmile dosáhnete nějakého nepromyšleného cíle, zachvátí vás velmi pravděpodobně spíše pocit prázdnoty nežli uspokojení, protože různorodé a roztěkané cíle vás odvedou ještě dále od konečného naplnění vašeho života. Uskutečněný sen, který ve skutečnosti není vaším vlastním snem, se podobá situaci, kdy vám na hostině podají lákavý zmrzlinový pohár s ovocem, sirupem, oříšky a bůhví s čím ještě. Pohár vypadá svůdně, ale vy máte zkrátka chuť na něco jiného.


VYTVÁŘENÍ VIZE
Chci-li svým klientům pomoci při formulování jejich vizí, dávám jim cvičení, které skoro vždycky objasní, co si pod svým životním naplněním představují.
Doplňte následující věty tak, že napíšete své odpovědi na čistý list papíru. Až uvidíte odpovědi napsané, můžete je změnit, ale určitě si je poznamenejte.
1. Lidé, které považuji za úspěšné, jsou ...
2. Cítím se úspěšný, jestliže ...
3. Symboly úspěchu pro mne jsou ...
4. Za úspěch považuji ...
5. Kdybych měl napsat svůj ideální nekrolog založený na skutečnosti, že můj život byl úspěšný, zněl by takto ...
Pokračování příště


Použitá literatura: Je-li úspěch hra, pak má tato pravidla; Chérie Carter-Scottová; COLUMBUS, Praha 2001Hodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno

Katka Svobodová

Zaměření: Zajímám se o psychologii, psychoterapii, bylinky, astrologii a zdraví životní styl. Studuji grafologii. Cvičím několik let taoistické tai-chi.

Kontakt: plicnik.jinak.cz

Web: Nevyplněno

Telefon: NevyplněnoDalší články autora
více