Jste zde


Je-li úspěch hra, pak má tato pravidla - IV.
Katka Svobodová

Páté pravidlo Akce ovlivňují výsledky
Kvalita a kvantita energie, kterou vydáte, má vliv na výsledky, kterých dosáhnete.
Všechno, co ze sebe vydáte, má přímý vztah k tomu, co dostanete zpátky. V životě uvádíte věci do pohybu a rozhodujete o tom, jak velké budou šance, že uspějete.
Kauzalita - příčinná souvislost - začíná působit ve chvíli, kdy vlastním úsilím něco uskutečňujete. Kauzalita znamená, že jste ochotni bez výhrad se angažovat ve svých záměrech, a uvádět je ve skutek. Úspěch nepřichází jen k těm, kdo si ho úpěnlivě přejí, ale také - a hlavně - k těm, kdo se mu vrhnou vstříc a přičiní se, aby se dostavil. Ti, kdo zakleknou do startovních bloků a vyrazí k cíli, ho nakonec také dosáhnou. Jak ale chcete kamkoli doběhnout, když se na startu ani nepohnete?

 

Akce!
I cesta dlouhá tisíc mil musí začít jediným krokem. Lao-C
Dokud k dosažení cíle nepodniknete nějakou akci, zůstáváte na poli pouhých přání a úmyslů. Čím větší jste intelektuálové, tím snadněji budete analyzovat situaci a vyhýbat se zahájení akce. Tomuto jevu se často říká analytická paralýza. Projevuje se tak, že o určité věci přemýšlíte a analyzujete ji, porozumíte jí, prozkoumáte ji, prodiskutujete ji s přáteli a s rodinou, a pak o ní budete dál dumat, aniž byste s tím cokoli učinili. První krok je vždy nejobtížnější.


NEPTEJTE SE: JAK?
Nepřemýšlejte o tom "jak", uvažujte o tom "co". "Jak" vás žene zpět do vaší hlavy, kde se pokoušíte rozlousknout tajemství činu. "Co" vás vede ke konkrétním krokům, které můžete podniknout, abyste proměnili svůj sen ve skutečnost. Většina lidí má potíže, má-li vyjádřit, jak něco dělá, protože odpovídat na slůvko "jak" předpokládá analýzu. Abyste tedy mohli konat, není nutné vědět "jak", musíte vědět "co".


KROK ZA KROKEM
Následující podněty vám pomohou navrhnout akční plán.
1. Sestavte seznam všech možných věcí, které můžete udělat, abyste se svým přáním pohnuli kupředu. To, že je napíšete, ještě neznamená, že je nutně musíte všechny realizovat. Napište všechno, o čem si myslíte, že by to každý, kdo by se pokoušel dosáhnout cíle podobného vašemu, měl udělat.
2. Vyberte mezi nimi krok, který se na vás ze stránky zasměje. Když se na vás neusměje žádný, vyberte krok, který vypadá ze všech nejsnazší Nepatrnými krůčky nezačínáte proto, že byste něco složitějšího nezvládli, ale proto, že bezprostřední výsledky vám zvednou sebedůvěru. Ukládejte si přiměřené úkoly a přesvědčíte se o své zdatnosti.
3. Uskutečněte první krok, který jste si vybrali.
4. Oslavujte, protože jste udělali něco, co uvedlo celý proces do pohybu.
5. Pokračujte v cestě. Zvolte další krok a pak zase další. Každý čin vám dodá energii. Úspěch vás požene vpřed.


Když narazíte na překážku, musíte se vrátit k okamžiku, který jí těsně předcházel. Ptejte se sami sebe, jak se to všechno sběhlo. Zeptejte se, co způsobilo zlom. Pak si příčinu promyslete a udělejte jednu ze dvou věcí: Buď si při novém pokusu s překážkou poradíte, nebo uděláte krůček zpět a pustíte se zatím do něčeho snazšího. Máte-li se vrhnout do akce, všechno, co potřebujete, je odvaha postupovat stále vpřed, krok za krokem. Pokračujete-li v promyšleném postupu, je to, jako když kladete jednu nohu před druhou. Svého cíle nakonec dosáhnete.


Co potřebujete
Život plodí život. Energie vytváří energii. Jedině obětováním sebe sama člověk bohatne. Sarah Bernhardtová Lidé, kteří soustavně vítězí, se většinou vyznačují třemi obecnými způsoby chování: pílí, zaměřením na kvalitu, místo na kvantitu, a ochotou angažovat se na sto procent.


PÍLE - znamená, že se bezvýhradně oddáte tomu, co děláte. Musíte obětovat čas a věnovat energii věcem, které je prostě nezbytné udělat. Být pilný znamená dělat, co je třeba, aniž byte přešlapovali na místě nebo si hledali výmluvy či zkratky.
Vaše cíle vyžadují, abyste ovládli strategii, předvídali určité události, zkoušeli různé přístupy, dokázali některé věci přehodnotit a hlavně abyste vytrvali. KVALITA - polovičaté úsilí přináší polovičaté výsledky. Dáváte-li přednost kvalitě, svět vám oplácí stejnou mincí. Půjdete-li však do toho naplno, výsledky budou impozantní. ANGAŽOVAT SE NA STO PROCENT - znamená ujít o pár kroků víc, když je to potřeba. Znamená to být pohotoví a vynalézaví, naučit se všemu, co potřebujete, abyste ve svém snažení uspěli. Znamená to dovést věci až do konce, prorazit a sledovat každý proces až do samého závěru.


Úspěch je jako zrcadlo. Odráží všechno, co před ním provádíte.
To, co uděláte a jak to uděláte, určí míru vašeho úspěchu. Jestliže opravdu chcete uspět, musíte odhadnout, kolik času,úsilí a energie to bude vyžadovat, a pak to udělat. Výsledky, které uvidíte, budou stát za to.
Pokračování příště


Použitá literatura: Je-li úspěch hra, pak má tato pravidla; Chérie Carter-Scottová; COLUMBUS, Praha 2001Hodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno

Katka Svobodová

Zaměření: Zajímám se o psychologii, psychoterapii, bylinky, astrologii a zdraví životní styl. Studuji grafologii. Cvičím několik let taoistické tai-chi.

Kontakt: plicnik.jinak.cz

Web: Nevyplněno

Telefon: NevyplněnoDalší články autora
více