Jste zde


Je-li láska hra, pak má tato pravidla - VIII.
Katka Svobodová

Deváté pravidlo Obnova je klíčem k dlouhému trvání
Být šťastný až do smrti znamená žít ve svěžím a vitálním vztahu.
Skutečné tajemství dlouhověkosti lásky tkví v její obnově a v udržování svěžího a dynamického vztahu. Pokud je část vašeho vztahu ztracená, musíte ji vytvořit znovu. Pokud se část poškodí, musíte ji obnovit. Jestliže jste schopni vdechovat svému vztahu stále nový a nový život, odhalíte tajemství, jak "žít šťastně až do smrti".

 

BEZPROSTŘEDNOST
Bezprostřednost je základním prvkem sebeuvědomění.
Někdy se musí stát něco skutečně nezvyklého, aby to zacloumalo vaším vztahem a probralo ho z dřímoty. Bezprostřednost se může dostavit v mnoha podobách. "Velikost" takové akce není vůbec důležitá. Záleží jen na tom, abyste se dokázali vymanit z rutiny, chopit se té chvíle a užít si spolu trochu legrace.


SPOLEČNÝ SMÍCH
Smích je jednou z nejčistších radostí, které si spolu můžete užívat. Pozvedá ducha, vylepšuje náladu a hřeje u srdce. Hledejte v každodenním životě humor co nejčastěji.
Když si lidé hledají ideálního partnera, smysl pro humor bývá často mezi nejpřednějšími požadavky. To proto, že když se spolu dokážete smát, je na tom cosi mimořádného.


HLEDÁNÍ MAGICKÉ JISKRY
Ve chvíli, kdy jste se svým milým či milou "jedna duše", pocítíte zvýšenou hladinu adrenalinu. Účinek "magického jiskření" poznáte ve chvíli, kdy se vám rozbuší srdce, rozproudí krev v žilách a vaše receptory jsou napjaté k prasknutí. Ten intenzivní pocit vitality nazýváme okouzlením, přitažlivostí a vášní.
Jestliže spolu dva lidé žijí už spoustu let, "magické jiskření" se může pomalu začít vytrácet.
To, že už se nejiskří, ještě neznamená, že jiskry nadobro vyhasly. Za znovuzažehnutí oné jiskry jste odpovědni jedině vy sami.
Znovu roznítit milostný plamen je jako vdechnout do vztahu nový život - kyslík je úsilí, které investujete do toho, aby "hořel dál".
Málokdy se stává, že by milostné jiskření přestalo naráz, v jediném okamžiku. Spíše se "usínání" plíží jako pomalý stín, počínající zánik fyzické touhy, která je kořením vašeho vztahu. Pokud plamen nikdo neživí, je samozřejmé, že uhasne.


ZNOVUVZNÍCENÍ PLAMENE
Zapálit jiskru, když oheň už vyhasl, nemusí být zrovna jednoduché, ale není to ani nemožné. Jestliže to váš vztah nutně potřebuje, nejprve se zeptejte sami sebe, zda chcete vzít věci do vlastních rukou a udělat všechno pro to, aby se milostné kouzlo vrátilo. Nejtěžší asi je sebrat dost síly, abyste otřásli svým vztahem a vyburcovali ho z letargie. Začněte drobnými krůčky a kousek po kousku se vydejte na cestu k tomu druhému. Tím, že uděláte vstřícné gesto, vyzýváte partnera, aby vám vyšel na půl cesty vstříc.
Pokud zpočátku nereaguje, nedělejte si s tím starosti - asi jste ho jenom překvapili. Je docela možné, že to nějakou dobu potrvá, ale to, co bylo kdysi, bude zas, pokud ve svém úsilí znovu zapálit jiskřičku nepovolíte.


NEJDŘÍV NAPRAVTE, CO JSTE ZPŮSOBILI
I v těch nejlepších vztazích dochází k nedorozuměním a nevyhnutelnému zraňování citů.
Nejlepší, co pro svého partnera v takové situaci můžete udělat, je přijmout odpovědnost za své činy. Když odmítnete přiznat, že jste zranili jeho city nebo urazili jeho hrdost, jenom to všechno zhoršujete, protože tak mu neprojevujete úctu, kterou si zaslouží.
Druhým nejlepším způsobem - kromě přiznání odpovědnosti - je nabídnout svému milovanému či milované upřímnou omluvu společně s poctivým vysvětlením, proč jste se právě tak zachovali.
Neříkejte však tato slova, pokud je myslíte upřímně!


ODPUŠTĚNÍ
Akt odpuštění vyžaduje povznést se nad své negativní pocity a zbavit se jich, abyste našli cestu zpět ke spirituálnímu zdroji své bytosti.
Ať už plácnete něco netaktního, porušíte dohodu nebo se proviníte vůči vaší společné etice, to, jak se zachováte, určí, zda váš vztah bude i nadále spolehlivý, nebo se z něj spolehlivost začne vytrácet.
Odpuštění je to, co vás znovu spojí a umožní vašemu vztahu další a další regeneraci. Tím, že vám partner něco důležitého odpustil, zacelil vznikající trhlinu mezi vámi a udržel váš vztah nedotčený.
Odpuštění přichází, když jste schopni změnit svůj úhel pohledu a dívat se na partnera jako na člověka, který má také své slabé stránky, a ty je třeba mu odpustit.


SPRAVOVÁNÍ POTRHANÉ DŮVĚRY
Důvěra je základem každého spolehlivého svazku.
Obnovení důvěry vyžaduje hlubokou kajícnost a pokročilou úroveň odpuštění - a ani jedno z toho není snadné.
Napravovat znamená ukázat partnerovi, že máte dobrou vůli udělat cokoli, abyste odčinili svou vinu.
Ten, kdo základy vztahu otřásl, je odpovědný za nápravu škod. Pokud jste to byli vy, kdo zradil důvěru svého partnera, je na vás získat ji zase zpět. Váš partner se bude muset k odpuštění propracovat, ale jen vaše skutky určí, zda váš vztah projde regenerací, nebo bude ukončen.
Obnovení důvěry je velmi náročný proces, který vyžaduje čas, oddanost a víru.


Mnozí lidé bohužel vztah zahazují, jakmile ztratí svůj původní lesk. A přece by ho, stejně jako starožitnou lampu, stačilo jen trochu přeleštit, uplatnit trochu vynalézavosti a pokusit se ho zrestaurovat do hodnotného stavu. Odhození vztahu bez jakéhokoli pokusu o jeho oživení může být hodně drahou chybou.
Pokračování příště


Použitá literatura: Je-li život hra, pak má tato pravidla; Chérie Carter-Scottová; COLUMBUS, Praha 2000Hodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno

Katka Svobodová

Zaměření: Zajímám se o psychologii, psychoterapii, bylinky, astrologii a zdraví životní styl. Studuji grafologii. Cvičím několik let taoistické tai-chi.

Kontakt: plicnik.jinak.cz

Web: Nevyplněno

Telefon: NevyplněnoDalší články autora
více