Jste zde


Je-li láska hra, pak má tato pravidla -IX.
Katka Svobodová

Desáté pravidlo To všechno zapomenete ve chvíli, kdy se zamilujete
Všechna tato pravidla v podstatě znáte. Pokuste se na ně nezapomenout, až se necháte lapit do sítí lásky.
Zamilovat se je jako být zahalen v magickém oblaku.
Láska je něčím, co vyvěrá z toho nejpřirozenějšího a nejprvotnějšího místa v nás.
Našich deset pravidel, s nimiž jsme se už seznámili, je základním kamenem spolehlivých milostných vztahů. Dokážete si je však zapamatovat i v okouzlení hrou lásky? Budete-li podle nich "hrát", bude vaše láska vzkvétat a váš vztah dostane tu nejlepší šanci na úspěch.

 

SÍLA LÁSKY
Dočasná ztráta paměti, kterou právě prožíváte, může způsobit, že budete ignorovat - pokud na ně nezapomenete úplně - racionální, zdravé i rozumové "návody" k tomu, jak momentální stav zamilovanosti změnit v opravdový, spolehlivý a funkční vztah. Vinou mlžného oparu pobláznění a sexuální přitažlivosti se může stát, že si něco mylně vysvětlíte. Když se však opar dokonalosti rozplyne v každodenní šedi, je nutno se rozpomenout na pravidla vzniku opravdových vztahů.


NEZAPOMÍNEJTE NA PRAVIDLA
Pocity doprovázející novou lásku se musejí vychutnat, protože jsou jedním z nejzázračnějších požitků života. Výzvou pro vás bude rozpomenout se na našich deset pravidel uprostřed vířící euforie.
Cesta z dočasné ztráty paměti vede přes opakování všeho, co už víte. To, že se vám v tuto chvíli pravidla nejeví použitelná nebo dokonce nezbytná, ještě neznamená, že jejich univerzální pravda má menší hodnotu. Se zamilovaností je to podobné jako s horečkou - potřebujete se z ní malinko "uzdravit", abyste rozeznali, co je skutečné.
Připomínejte si tato pravidla často, dokonce - a to hlavně - ve chvílích, když jste přesvědčeni, že pro vás dva jsou zbytečná a nepoužitelná. To je jediný způsob, jak zajistit, aby vztah, který budujete, byl spolehlivý a vydržel zkoušku časem.


BRÁNA DO ZEMĚ SNŮ
Láska může v okamžení otupit schopnost racionálního myšlení. Tváří v tvář lákavému románku nebo vzrušení z vášně i někteří inteligentní a zdánlivě chladně uvažující lidé naprosto ztrácejí půdu pod nohama.
Krása nové lásky spočívá v tom, jaký z ní máte pocit. Jediné varování: Dávejte si bedlivý pozor a neztraťte hlavu natolik, abyste ohrožovali svou vlastní pohodu, štěstí a leckdy i zdraví.


UDRŽTE SI SVOU IDENTITU
Intenzivní pocity touhy, které láska vyvolává, mohou být požehnáním i břemenem současně.
Pokud zjistíte, že jste do toho "spadli", pak to nejlepší, co můžete udělat, je soustředit se, zůstat ve spojení s lidmi, místy a rituály, které jsou vašimi osobními kotvami. Snažte se dosáhnout rovnováhy mezi ztrátou zdravého rozumu a uspokojením srdce.
Běžnou věcí je dočasná ztráta smyslu pro vlastní "já" v době, kdy se pokoušíme vejít do říše nového společného "my". S tím je třeba počítat, protože investujete veškerý svůj čas a všechnu pozornost soustřeďujete na to, abyste jeden druhého lapili do sítě.
Složitá situace nastává ve chvíli, kdy se oba partneři znovu potřebují cítit jako oddělené bytosti, aby pak mohli dál přispívat společnému dílu. Aby však větší "my" mohlo neustále růst, musejí oba partneři jasně definovat své hranice a neustále posiloval své individuální "já".


NEZTRÁCEJTE SAMI SEBE
Pamatujte si, co je na vás originální a co vám umožňuje zůstat na vlastní cestě. Proto si neustále klaďte otázku: "Kdo jsem ve vztahu k tobě?" - a odpovědí si buďte jisti. Přestože bude nezbytné - a někdy dokonce i žádoucí - abyste byli pružní, vstřícní a přizpůsobiví, je na vás, abyste se nepřizpůsobovali přespříliš. Jediné, o co přijdete, pokud si neuchováte dostatek ostražitosti, jste vy sami.


ZŮSTAŇTE UKOTVENI
Kotvy říkáme lidem, místům a prubířským kamenům, které nás spojují se životem. Kotvy nám zajišťují tím, že nám připomínají, kdo jsme, jaká je naše volba a naše pravá přirozenost. Zůstanete-li ve spojení se svými kotvami, můžete zmírnit účinky dočasné "ztráty paměti", která se dostavuje poté, co se zamilujete. Rozdíl mezi zdravým a nezdravým spojením tkví v tom, že zdravé spojení vám umožní "rozšířit se" a zahrnout svoje "já" do většího celku "my". Nezdravé spojení způsobí, že se od svého života nadobro odstřihnete, ztratíte se sami sobě a pustíte se všech dosud vám důvěrně známých kotev.


ZAPAMATUJTE SI SVOU PODSTATU
Když si připomenete svoji podstatu a budete nadále ctít a milovat sami sebe, poskytujete si nejlepší možnost vybudovat z té nehmotné extáze, kterou láska je, spolehlivý a úspěšný vztah. Máte-li jasno v tom, jak chcete, aby s vámi ostatní zacházeli, budete to vědět i v milostném vztahu. I když všechna tato pravidla zapomenete ve chvíli, kdy se zamilujete, můžete si je připomenout a probrat se z poblouznění tím, že si připomenete, kdo jste.


Milujte a buďte milováni v těch nezdravějších vztazích a tak dlouho, jak jen si přejete.
Použitá literatura: Je-li život hra, pak má tato pravidla; Chérie Carter-Scottová; COLUMBUS, Praha 2000Hodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno

Katka Svobodová

Zaměření: Zajímám se o psychologii, psychoterapii, bylinky, astrologii a zdraví životní styl. Studuji grafologii. Cvičím několik let taoistické tai-chi.

Kontakt: plicnik.jinak.cz

Web: Nevyplněno

Telefon: NevyplněnoDalší články autora
více