Jste zde


Je-li láska hra, pak má tato pravidla - III.
Katka Svobodová

Čtvrté pravidlo Vztahy jsou příležitostí k osobnímu růstu
Váš vztah bude sloužit jako neoficiální "dílna života", v níž poznáte sami sebe i to, jak se můžete na své osobní cestě vyvíjet.
Spolehlivý vztah může hluboce ovlivnit váš život. Definice růstu zní: expanze, zvýšení nebo zvětšení. Vztahy nejenže dodávají kvalitu našim životům, ale dávají kvalitu i našemu osobnímu já.
Vztah vám poskytuje mnoho různých možností osobního růstu - především přítomnost milovaného člověka. Partner vám může otevřít dveře, o jejichž existenci jste dosud neměli sebemenší tušení,a poskytnout možnosti, o kterých jste jako "nezadaní" nikdy neuvažovali. Vztah odhalí osobní problémy, které je třeba řešit, rozšíří obzory a naučí vás, jak se chovat na vyšší úrovni.

 

Nové perspektivy
Lidé mají určité rysy, které je činí tím, kým jsou. Jsou to jejich znalosti, individuální zájmy, schopnosti, vášně a životní zkušenosti. Jestliže dva lidé utvoří svazek, oba si takové rysy přinášejí s sebou. Spojení ve vztahu nabízí oběma partnerům možnost o tyto rysy se podělit, nabízí každému z nich vzácné dary. Váš milovaný vás může naučit spoustu věcí. Prémií milostného vztahu je sdílení partnerových zájmů a koníčků a to, že se přiučíte něčemu z jeho odborných znalostí. Vy pak nabízíte partnerovi totéž a společné zkušenosti vás oba nevídanou měrou obohacují.


Pojmenování a řešení problémů
I ti nejzdravější a nešťastnější lidé potřebují v něčem růst. Většina problémů vzniká v dětství a jde s námi dál, dokud na nich nezačneme pracovat. Tyto problémy se prezentují ve formě lekcí, které musíme absolvovat, lekcí, které se budou opakovat, dokud se jim prostě nenaučíme.
Když si potvrdíte své problémy v očích partnera a v kontextu se svým vztahem, máte šanci je vyřešit. Určité základní lidské problémy se nejsnáze projeví ve vztazích. Na svých seminářích jsem viděla tisíce lidí, absolvujících nejrůznější životní lekce, přesto zdroj největších potíží ve vztazích vyvěrá z několika základních problémů. Jsou to: strach, ovládání a hranice.


STRACH
Strach je absencí důvěry. Je-li přítomen, důvěra ve vztah je potlačena, protože strach a důvěra nemohou existovat vedle sebe. Protože důvěra mezi partnery je nezbytně nutná, je nevyhnutelné, abyste přezkoumali své obavy z partnerství a zbavili se jich. Jedině tak se můžete spojit bez váhání a bez výhrad. Strach často vyvolává představa těsné blízkosti.
Naučit se ovládání a klidu, když je někdo buď příliš blízko, nebo příliš daleko, může být složité a může to vyvolávat strach z opuštěnosti, nebo naopak z uváznutí v pasti. Strach z opuštěnosti a jeho zrcadlový obraz, strach z uváznutí v pasti, jsou nejběžnějšími příčinami problémů s důvěrou v milostných vztazích.


Pokud je vaším problémem opuštěnost, můžete se ocitnout ve vztazích mlhavých, podkopaných tichou hrozbou ukončení. Čekáte-li, až partner bude chtít vzít nohy na ramena, reagujete jedním ze dvou způsobů - pověsíte se na něj, což ho obvykle spolehlivě odežene, nebo odejdete první, abyste se vyhnuli čekání na rozchod, s nímž tak jako tak počítáte. Očekávání, že budete opuštěni, se vám v každém případě splní. Pokud je vaším problémem strach z uváznutí v pasti, budete se dusit pokaždé, když k vám někdo přistoupí příliš blízko. Uváznutí v pasti je pravým opakem opuštěnosti - je to strach, že nikdy nebudete mít dostatek prostoru, protože ten druhý vás dusí. Klíčem je nalézt a přesně pojmenovat původ tohoto svého pocitu, a potom se rozhodnout, co s tím podniknete.


OVLÁDÁNÍ
Vzájemné ovládání je problém, způsobený tokem energie mezi dvěma partnery. Spolehlivý vztah vyžaduje, abyste oba prosazovali to, co chceme "my", místo toho, co chci "já". Je-li vaším problémem sklon k ovládání, budete se muset naučit potlačovat svou nekompromisnost. Váš milostný vztah může být vynikající příležitostí, abyste si to vyzkoušeli, protože nikde jinde není tak důležité, abyste se uměli dělit o místo u "volantu".


Lekce života
SDÍLENÍ
Bez sdílení je partnerství pouhé seskupení dvou jednotlivců, kteří se ohlíží jenom sami na sebe. Sdílení je podstatou týmové práce a partnerství. Každý člověk by se měl lekci sdílení naučit a vzpomenout si na ni, kdykoli je nutno zajistit zachování hnací síly "my".
Ve vztazích sdílejí dva lidé tělo, emoce, myšlenky, čas, prostor a osobní vlastnictví.


TRPĚLIVOST
Každý člověk se pohybuje, roste a vyvíjí podle svého individuálního tempa a rytmu. V partnerství se každá osoba musí naučit respektovat časový rozvrh toho druhého, ať už se jedná o oblast fyzickou, emocionální, intelektuální nebo spirituální.


PŘIJETÍ
Přijetí je jednou ze základních lekcí, kterým je třeba se naučit a praktikovat je ve vztahu každý den. Začíná přijetím partnerových návyků a vad a končí přijetím jeho způsobů chování. Překlenutí rozdílů začíná ochotou přijmout partnera přesně takového, jaký je.
Jak dokážete přijmout to, co vás dráždí, rozčiluje nebo dokonce dokáže rozzuřit? Poskytujte partnerovi stejně bezpodmínečné pochopení a přijetí, jaké si přejete pro sebe, a naučte se žít i s tím, co vám na něm jde na nervy. Přijímáte svého partnera takového, jaký je? Pokud ne, zkuste si představit, jaké by to bylo, kdyby váš partner nepřijal něco na vás.


ODPUŠTĚNÍ
Když dva lidé vytvoří svazek, který by měl být založen na důvěře, a tato důvěra je porušena, vyžaduje odpuštění hodně velkou sílu. Ale protože každý, včetně vašeho partnera, musí absolvovat své lekce, bývá někdy odpouštění prostě nezbytné.
Odpustit svému partnerovi znamená, že zapracujete na svých citech, najdete cestu zpátky a uvidíte svého partnera jako člověka - přesně takového, jako jste i vy. Tohle je jedna z nejtěžších lekcí. Musíte ji zvládnout, pokud má váš vztah vytrvat.


Pravým důvodem spolehlivého vztahu je přinášet radost, potěšení a možnosti rozvoje osobnosti. Když těchto příležitostí využijete, začnete objevovat sami sebe - své schopnosti, hranice, problémy, které je třeba vyřešit, a specifické lekce, které obohatí vaši cestu životem.
Pokračování příště


Použitá literatura: Je-li život hra, pak má tato pravidla; Chérie Carter-Scottová; COLUMBUS, Praha 2000Hodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno

Katka Svobodová

Zaměření: Zajímám se o psychologii, psychoterapii, bylinky, astrologii a zdraví životní styl. Studuji grafologii. Cvičím několik let taoistické tai-chi.

Kontakt: plicnik.jinak.cz

Web: Nevyplněno

Telefon: NevyplněnoDalší články autora
více