Jste zde


Je-li láska hra, pak má tato pravidla - I.
Katka Svobodová

Druhé pravidlo - Partnerství je volba
Volba, zda vstoupit do vztahu, záleží jenom, na vás. Jen vy máte schopnost zaujmout svého milovaného a jen vy můžete pomoci na svět vztahu, po němž toužíte.
Jaká je vaše bezprostřední reakce na slova: "Záleží jen na vás, jestli najdete lásku."? Věříte, že máte dost síly, abyste někoho zaujali a našli takovou lásku, jakou chcete?
Nelze říkat, že láska "prostě přijde". Je třeba ji vytvořit - stejně jako vytváříte cokoli jiného. Mnozí se mylně domnívají, že lásku chtít je úplně totéž jako lásku hledat. Abyste vytvořili lásku, musíte si nejprve uvědomit, po čem touží vaše nitro, a pak teprve můžete začít.

 

KLADY A ZÁPORY PARTNERSTVÍ
Většina lidí považuje za hlavní výhodu to, že už nejsou sami, protože takhle mají někoho, s kým tráví svůj čas a sdílejí cestu životem.
Zápornou stránkou partnerství je zrcadlový opak jeho výhod: Už nejste sami. A to znamená, že už také nejste nezávislí. Partnerství je v podstatě jedinou souhrnnou transakcí, do níž nemůžeme vstoupit jen napůl - budete muset zmobilizovat veškeré své zdroje, všechnu dobrou vůli a schopnost udržet rovnováhu. Oporou na této cestě vám bude síla vašeho přesvědčení.


Partnerství - ani, či ne?
Svět je většinou zařízen pro páry. Předpokládá se, že všichni se budeme usilovně snažit najít si partnera. Setrvávat ve vztahu je tak spíše příkazem společnosti než věcí osobní volby.
Lidé jsou přesvědčeni, že ti, kdo kráčejí životem sami, nesmírně trpí. Existuje jistý tlak, který vás podněcuje vstoupit do partnerství, abyste "zapadali" a abyste se na cestu životem vydali podle diktátu konvence.
Tento tlak ale může být nebezpečný. Vztahy se velice často rozpadají jen proto, že jeden nebo oba partneři nikdy nepociťovali vnitřní potřebu do takového vztahu vůbec vstupovat. Partnerství vytvořená z vnějšího pocitu asi bych měl spíše než z vnitřního pocitu já chci obvykle nebývají uspokojivá.


JE PARTNERSTVÍ TO, CO OPRAVDU CHCETE?
Partnerství není pro každého. Říct, že jste se pro partnerství rozhodli, a vědět, že si ho skutečně přejet, je něco jiného. Nejste-li si naprosto jisti, položte si tyto otázky:

Uvažuji o tom, že vstoupím do nějakého vztahu, jaká se dostaví reakce?
Jsem ochoten/ochotna překonat své pohodlí a věnovat se emocionálnímu bádání?
Chci se s někým dělit o svůj čas (prostor, peníze atd.)?
Jsem ochoten/ochotna se podřizovat a dělat ústupky?
Jsem připraven/a povýšit komunikaci na první místo?

Pokud vás vaše vnitřní vědomí dovede k poznání, že ještě připraveni nejste nebo nechcete být, potom ostatním dokážete vyjevit svou pravdu způsobem, který jim pomůže váš názor respektovat.


Pozor, začínáme!
Abyste do svého života přivedli spolehlivého partnera, je třeba:

  1. Vědět, co chcete
  2. Vytvořit si představu vztahu
  3. Rozpoznat, co by vám mohlo stát v cestě
  4. Jasně demonstrovat svůj záměr


PRVNÍ KROK: UVĚDOMTE SI, CO CHCETE
Nemůžete dostat, co chcete, pokud nevíte, co to je. Nevíte-li, co chcete, můžete sice něco dostat, ale potom vám zkrátka nezbude, než se spokojit s tím, co jste dostali.
Začíná to vnitřním určením toho, kdo vlastně jste, co zamýšlíte a -ano - jaké je vaše skutečné přání.


DRUHÝ KROK: VYTVOŘTE SI OBRAZ SVÉHO VZTAHU
Jako jste si vytvořili obraz svého ideálního partnera, musíte si vytvořit i obraz ideálního vztahu, abyste věděli, co hledáte. Takový obraz se pak stane indikátorem vaší kompatibility.


TŘETÍ KROK: ZJISTĚTE, CO VÁM STOJÍ V CESTĚ
Víte, kdo jste. Víte, jakého chcete partnera. Vytvořili jste si obraz svého ideálního vztahu. Teď nastává obtížnější část: Najít a vykořenit to, co by vám mohlo být na překážku.


ČTVRTÝ KROK: USKUTEČNĚTE SVŮJ ZÁMĚR
Uskutečňování čehokoli je akt, kdy převádíte do konkrétní podoby to, co bylo snem, přáním nebo záměrem. Soustředíte-li se na specificky stanovený výsledek, napomůžete jeho uskutečnění.
Jsou chvíle, kdy prostě stačí projevit záměr, abyste mohli sklízet výsledky, častěji však bude zapotřebí spojit svůj záměr se skutečným, hmatatelným úsilím, abyste se k vytouženému výsledku dopracovali. Může dokonce nastat chvíle, kdy ani kombinace záměru a úsilí nestačí. Potom bude třeba uchýlit se k těžšímu kalibru: Jednat, ať to stojí co to stojí.


KDYŽ SE VĚCI NEDAŘÍ
Někdy dojde ke svízelným situacím a chybám. Pokud celý proces bezúspěšně několikrát opakujete, je dobré udělat krok zpět a znovu zkontrolovat, zda na vaší cestě nejsou nějaké skryté překážky. Skutečně jsem přesvědčena, a moje zkušenosti mě v tom utvrzují, že jedná-li se o dosažení reálného cíle, neexistuje nic nemožného. Dosažení vyžaduje záměr, čas a někdy skutečné úsilí. Klíčové je věřit celému procesu a uchovat si víru, že láska, kterou chcete a kterou si zasloužíte, k vám určitě přijde.
Pokračování příště


Použitá literatura: Je-li život hra, pak má tato pravidla; Chérie Carter-Scottová; COLUMBUS, Praha 2000Hodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno

Katka Svobodová

Zaměření: Zajímám se o psychologii, psychoterapii, bylinky, astrologii a zdraví životní styl. Studuji grafologii. Cvičím několik let taoistické tai-chi.

Kontakt: plicnik.jinak.cz

Web: Nevyplněno

Telefon: NevyplněnoDalší články autora
více