Jste zde


Za vším je pocit
Ing. Roman Palka

Uvědomujete si, jak ohromnou a dosud málo prozkoumanou roli v našem životě hrají pocity? Vždyť nakonec děláme vše jen pro ně! Hledáme je v sexu, práci i v všemožné lidské činnosti. Na druhé straně deprese může dovést člověka k sebevraždě. Z agrese vznikají nenávisti, závisti, vraždy i války. Touha mít lepší pocit vede k snaze vyniknout majetkem či postavením. V náboženství odedávna hledali lidé pocity jistoty, mystikové i božské extáze.

 

Máme v sobě jakýsi základní, nejčastější pocit a do něj krátkodobě přicházejí jiné. Často bychom si přáli, aby příjemné pocity v nás zůstaly navždy, ale ony unikají a nevíme proč. Snažíme se je udržet, ale vznikají další problémy, i drogové závislosti.


Nepřetržitě, celý život prožíváme své pocity a hledáme lepší, takže by stálo za to se nad jejich zákonitostmi zamyslet. První důležitou myšlenkou je poznání, že pocit je symbolem situace i nás samých. Druhý ten, že ho dostáváme, můžeme se o něj přičinit, ale sami sobě ho dát nemůžeme. Pouze intenzivním přáním, autohypnózou může vzniknout iluze vytvářející pocit. Ta je však srážkou s realitou života bolestivě odstraňována. A za třetí, že existuje nekonečné množství pocitů, mohou se všelijak kombinovat, ale slovy nejdou dost přesně vyjádřit. Proto dosud unikaly pozornosti, ani psychologie si neuvědomila jejich dosah.


Měla by vzniknout nová věda, jež by se zabývala všemi zákonitostmi a souvislostmi pocitů. Zkoumat, jaké jsou druhy a odhalit jejich uspořádání do hierarchie. Zjistit, co to vlastně je i kdo a jak ho vytváří. Je to totiž daleko složitější než si myslíme. Nabízelo by se vytvořit určitý psychoterapeutický systém, jež by v podstatě nahradil náboženský a filozofický přístup, protože by využil a rozšířil jejich metody, jež již většinou degradovaly. Přičinit se o dobrý pocit je jistě důležitější než se starat o svůj image, kterým působíme spíše navenek.


Zabývala by se i málo diskutovaným faktem, že si často zbytečně kazíme pocit, protože se ze zvyku zatěžujeme negativitami všeho druhu. Stačilo by je jen vyčistit, odmítnout a byli bychom překvapeni kvalitou výsledu. Na to je však nutno negativity v hypnóze zesílit, aby vznikla silná motivace chtít je odhodit jako zbytečnou zátěž.


Ještě těžší je získat ještě vyšší pocity než mají lidé, které by bylo možno nazvat božské. Pro ně je již potřeba dosti bolestivě a dlouhodobě transformovat a rozšířit vědomí vzhůru k intuici. To zvládali od nejstarších věků šamani, zasvěcenci a mystikové.

Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakceHodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno

Ing. Roman Palka

Zaměření: Nevyplněno

Kontakt: Nevyplněno

Web: Nevyplněno

Telefon: NevyplněnoDalší články autora
více