Jste zde


1. čakra - oslava smyslů
akad. mal. Rosti Fečová

Náš 1.seminář se konal na jaře. Jako na objednávku svítilo sluníčko, takže jsme mohli pracovat i venku. To bylo pro probouzení a harmonizaci 1.čakry -čakry spojení s Matkou Zemí blahodárné. Pro mě osobně to byl víkend velmi příjemný a bezstarostný.

 

Měla jsem také možnost sledovat, že podle svých osobních "terapeutických požadavků" procházíme procesem velmi rozdílně. Mně dal důležitou zkušenost. Uvědomila jsem si, jak málo využívám ve svém každodenním životě svých SMYSLŮ, a o co vše se tak ochuzuji. Vezměme si tak pro příklad moje ráno (mimochodem rána mi dělají nejvíc problémy VNÍMAT).


Postoupila jsem už tak daleko, že brzké vstávání nevnímám jako trest. Přesto se mi často stává,že cestou do školy se ve mně všechno svírá při vzpomínce na všechny nadcházející úklady studia a přemýšlím v dimenzích šedi. Ale okolní svět přitom nabízí spoustu zpráv a velmi barevných vjemů pro všechny smysly. Někdy stačí jediná vzpomínka a vím, že se přece nacházím ve svém nekonečném TADY A TEĎ. A moje existence přece není černá ani bílá, prostě jen JE. Stačí ji vnímat ve své kráse a plnosti. STÁLE. Tak jako člověk vnímá divadlo, ještě dřív než se svými pocity vžije do děje.


Právě takovou atmosféru mi všemi způsoby navodil seminář, protože jsme prostě byli a plynuli. První silný "smyslově probouzecí dojem" ve mně zanechaly Rostiny ochutnávky. Je to PASTVA PRO OČI, UŠI, RUCE A OSTATNÍ SMYSLY. Před samotnou výtvarnou prací vždy všemi smysly zkoumáme materiál, ze kterého budeme tvořit, a to poměrně dlouhou dobu - zhruba čtvrt hodiny!


Jistě si dovedete představit, jak silné to je, když materiálem pro tvorbu na 1.čakře jsou přírodniny. Každý druh zemin, lístků, větviček, plodů totiž v sobě nese určitou informaci. U minerálních kamenů už jsou významy a informace poměrně probádané a mnozí z vás je jistě znají. Zkuste si ale sami zajít do přírody, jen se dívat, hladit, čichat a poslouchat. Zkuste zjistit, co se nám snaží příroda říci i ve svých malých detailech. (Proto mnozí účastníci kurzu arteterapie byli dojati už při ochutnávce a na povrch se dostaly různé bloky či nastřádané bolístky.) Takto intenzivně lze tedy využít velmi hlubokých léčivých schopností Matky Přírody. Tvořit z přírodnin je velmi mocné a jistě jste v přírodě už sami našli hotová výtvarná díla.


Také "jemné" přírodniny obsahují velmi cenné informace. Určitě přivítáte, že k ostatním smyslům můžete připojit též chuť.Mezi jemné přírodniny patří plodiny - např.oříšky, sušené ovoce, semínka, zrnka, luštěniny, rýže, koření - a nebudeme-li příliš striktní, též mouka,těstoviny a podobně.


Tak jsem si uvědomila, jak vlastně mnohdy nevšímavě jím a jak málo si všímám, co jsem vlastně pozřela.A přitom kvalita mé stravy je přímo úměrná tomu, co přijímá moje duše na jemné úrovni. Takovýmto silným otevřením všech smyslů se pak vnímání celé zjemní a vy náhle vidíte a cítíte víc…. Pak vás jistě nepřekvapí,že být v kontaktu s přírodou " neživou" vám dá také více pochopení pro lidi, jejich vnitřní krásu a individualitu.


Tolik moje osobní zkušenost s 1. čakrou. Mnohem víc vám samozřejmě řekne, jestliže si vytvoříte svou vlastní. Určitě jste si už všimli, že k tomu nepotřebujete žádné zázračné prostředky, než ty, které už máte. A nejsou zázračné?

Hodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno

akad. mal. Rosti Fečová

Zaměření: Nevyplněno

Kontakt: Letohradská 62
170 00 Praha 7

233 378 206
602 958 687
artterra.zde.cz

Web: Nevyplněno

Telefon: NevyplněnoDalší články autora
více