Jste zde


Psychologie barev
Erika Vincoureková

Psychologie barev

Příjemné dobré ráno možná, že jste se právě probudili. Zkuste se proto rozhlédnout kolem sebe a nechte zapůsobit na vaše smysly všechny barvy, které vám padnou do oka. Zdá se vám některá obzvlášť příjemná a jiná přímo odpuzující?  Tak to má být. Podle toho jaké barvy máte rádi, se dá klidně odhadnout i vaše povaha, ale to není všechno. Podle toho jakými barvami se obklopujete, se dá ovlivnit i vaše nálada a dokonce vědci už dokázali, že barvami se dá i léčit. Nic světoborného, ​​když vezmeme v úvahu, že barva je vlastně světlo, tedy energie určité vlnové délky, zdá se to docela pochopitelné. Určitě znáte ten rozdíl ve vstávání, když vám postel prozáří sluneční paprsky a když prší nebo je zataženo. A určitě to není pouze ve výši tlaku. A i kdyby bylo, představte si, že i výška tlaku, tedy toho vašeho, se dá ovlivnit barvami. Například účinky červené barvy nebo červeného světla se váš tlak klidně zvýší a vy si to často ani neuvědomujete. Proto třeba když máte nízký tlak, byste měli nosit šperky z červených korálů, českého granátu nebo rubíny. Lépe vám udělá červené než bílé víno a v bytě byste měli mít alespoň jeden červený solitér nebo krb.

 

Obecně bych řekla, že v našich zeměpisných délkách věnujeme velmi málo pozornosti věcem, které nás obklopují a podvědomě ovlivňují. A asi není jedno, jestli nás dráždí, nebo uklidňují. Proto byste se měli snažit vše, co je vám nepříjemné odstranit z vaší blízkosti, i kdyby to měl být vzácný obraz, který vám zanechal pradědeček. Je dokázáno, že některé obrazy slavného Rembrandta poškozují zdraví. Určitě jste si vydechli, že žádného nevlastníte. Neznamená to však, že jste mimo nebezpečí. Stejné účinky může mít jakýkoliv jiný obraz. I váš vlastní. (Nemyslela jsem ten v zrcadle. I když?) Nic však není pouze černé nebo bílé. Obraz, či jiný umělecký předmět nacházející se kolem vás může mít i léčivý účinek, nebo dokonce může přinášet štěstí. To jsem však již odbočila od barev kolem nás. Vše co jsem dosud napsala platí i o vašem pracovním prostředí, kde strávíte většinou více času než doma. Zkuste přijít na optimistickou myšlenku v prostoru vymalovaném  blátivě hnědou ... zkuste se nadchnout novým výrobkem, který vám nabídnou na šedém letáčku? Prostě to nejde, protože barva působí nejen na náš zrak, ale i na naše svaly a na pokožku a tím i na naši psychiku. Odborníci na léčbu barvami už zjistili, že touto terapií mohou léčit i slepé lidí, což je jednoznačným důkazem působení vlnové délky barevné škály a ne pocitů a vjemů. (Při pokusu vodili do místnosti vymalované na modro slepé lidí, kterým ihned po vstupu klesla tělesná teplota. Potom je vzali do oranžové místnosti a tělesná teplota jim stoupla. (Obě místnosti byly stejně vytopené.) Proto poslouchejte pozorně, co která barva znamená a pokud se rozhodnete pro nové kombinace ve vašem šatníku nebo změníte doplňky v bytě, dělejte to vědomě tak, aby to bylo ve váš prospěch.

Náš tip: Pokud dle našich rad zjistíte, že by vám prospěla změna oblečení, z pohodlí domova si objednejte nové, nebude vás to stát tolik, pokud při objednávce zadáte Zalando Lounge slevový kupon.

Pro začátek přidám několik rad, abyste se snadněji zorientovali. Začnu červenou barvou, neboť i při poškození mozku, při kterém se postupně ztrácí schopnost vnímání barev, nejdéle odolává vnímání červené barvy a také nejdříve se obnovuje.

Červená - je barvou tepla, stability a agresivity, protože vzbuzuje svalové napětí. Pokud si dáte do předsíně červený koberec s podélnými pásy, nezdrží se u vás dlouho ani ukecaná sousedka. Kromě toho červená zjemňuje pleť a podporuje sexuální touhu a chuť k jídlu. Pokud si myslíte, že červenou ložnicí zachráníte váš manželský život, omyl. Příliš mnoho napětí škodí, proto namísto červeného nábytku, volte červené prádlo nebo noční košilku, popřípadě červené stínítko lampy. Uvidíte, že to má své výhody. Červený ubrus, může vyřešit nechutenství vašich dětí. Pokud máte rýmu prohřejte se v červeném oblečení nebo v červeném ložním prádle. (V případě virového onemocnění je třeba být v zeleném a při vysokých teplotách v modrém.)

Bílá - je neutrální, neboť se v ní nachází celé barevné spektrum, působí nevinně, čistě, nedráždivě, podporuje upřímnost, ale současně působí i sterilně a určitě nepodporuje fantazii. Pokud jste i tak, takový neslaný-nemastný typ, vyvarujte se bílé ve svém okolí.
 

Modrá - vyjadřuje soudržnost a důvěryhodnost, je chladná, uklidňující, je to barva myšlení. Dá se jí ochladit i příliš slunný nebo přetopení byt. Bleděmodrý interiér působí velmi příjemně na lidi s horším zrakem a hudebně nadané jedince. Při špatném krevním oběhu se nedoporučuje dávat ji na podlahové krytiny a ložní prádlo. Není vhodná na severní stěny, do chladných bytů a v tmavých odstínech by mohla v kuchyni způsobit nechutenství. Modré stínítko lampy, rozhodně nepatří do ložnice.

Černá - je barva síly, osobnosti, smutku, deprese, elegance a anarchie. Je třeba s ní zacházet velmi opatrně. Psychotronici tvrdí, že nakonec i ti, co ji považují za velmi elegantní, jednou dostanou deprese díky její vlnové délce. Pro jistotu ji nenoste celoživotně. A v bytové architektuře ji využívejte jako solitér.

Zelená - je barvou mládí a svěžesti. Na kobercích a podlahových krytinách působí močopudně, na stěnách vytváří dojem chladu. Oblečení dodává optimistický vzhled, zejména v hráškových odstínech. Pozor, pleť při ní získává nezdravý nádech, proto je třeba použít více líčidel. Zelená je výbornou psychoterapií v předoperačních i pooperačních stavech. Zelená má antiseptické účinky, ničí choroboplodné zárodky a bakterie. Je vhodná zejména na toalety, léčí střevní záněty, upravuje stolici a když ji vnímáme při procházce v přírodě, stimuluje celý organismus. Při onemocněních zraku stačí, přiložit si lecjaký lístek z přírody na oči, oči nechat otevřené a přes tento zelený filtr se dívat, deset, patnáct minut denně. Dobré je mít v každé místnosti alespoň jeden živý květ. Zelená patří mezi nejdůležitější léčivé barvy. Pomáhá unaveným očím od čtení, sledování TV nebo od práce s počítačem, pomáhá i proti jiným zářením. Svářeči by měly nejvíce ošetřovat svůj zrak. Patří do nejrizikovější skupiny. Časté svařování vede k poškození oční sítnice, která je meridiálne napojena na dráhu početí, což může vyvolat problémy s prostatou a neplodností. Opravdu, co tak PC a TV rám namalovat na zeleno?

Hnědá - je teplá, uklidňující (podle odstínu), v interiérech bez dostatku sluneční světla však působí depresivně. Pokud máte oblečené hnědé šaty, stáváte se důvěryhodným a tato barva na oděvech povzbuzuje ke komunikaci s nositelem. Je to barva země, jistoty, stability a proto je velmi vhodná do interiérů. Pokud se k tomu přidá přírodní materiál je dobrá atmosféra zaručena. Příliš mnoho hnědé však může člověka unudil.

Žlutá - je teplá, radostná, optimistická, povzbuzuje sebevědomí nositele. V místnosti vytváří falešný pocit tepla. Ve školách se žlutými třídami jsou děti veselejší, raději se učí. V zlatých odstínech působí velmi draze a honosně. Milují ji lidé s nemocným žlučníkem. Měly by se jí obklopit lidé se vztahem k melancholii a depresi.

Fialová - je slavnostní, magická, podporuje rozvoj intuice, ale může vzbudit i nenávist okolí. Nenávidí ji psychicky labilní lidé, naopak milují ji lidé s hlubokým vztahem k hermetickým vědám.

 

Růžová - je něžná, Ozdravující, mateřská, uklidňující, laskavá.

 

 

 

Oranžová - je horká, je barvou pokory a učení, svému nositeli získává sympatii. Místnostem propůjčuje slavnostní ráz. Pokud chcete vizuálně oteplit severní stěnu místnosti, umístěte tam dekoraci nebo obraz s převládající oranžovou barvou.

 

Dopřejte si hru s barvami. Už když se rozhlédnete kolem sebe, můžete přemýšlet o tom, proč máte ložní prádlo právě této barvy, co pyžamo, jaký máte ubrus a zda by nebylo lepší ho vyměnit. Něco napoví barvy stěn, nábytku, i dekorací ... S oblečením si můžete denně (byť víckrát) vyhrát tak, že ovlivníte svou náladu. Pokud ráno nemáte nejveselejší myšlenky, Nepodlehněte kouzlu černé, ale naopak, zvolte něco pestrého, veselého, abyste nepřitahovali nešťastníky a tím neupadali do ještě horšího naladění. K životu potřebujeme celou škálu barev, proto je třeba barvy střídat. Pokud při koupi nových věcí neomylně kráčíte vždy k téže barvě, zjistěte si, s kterým orgánem nebo onemocněním je spojena a pracujte na svém zdraví. Colorterapie je velmi příjemná léčebná metoda. Za výzkum působení světla a barev na člověka získal vědec prof. Nils Finsen v roce 1903 Nobelovu cenu. Dokázal, že energetické vyzařování barev přijímáme na fyzické, duševní a emocionální úrovni. Příjemnou zábavu při sebepoznávání. Prvním krokem může být uvědomění si barev jídla, které si denně několik razy dopřejeme.

 

Ve spolupráci se serverem: www.blog.eugenika.sk