Jste zde


Co nám prospěje všem I.
Iva Hédlová

Nejen duchovní potravou živ je člověk a musíme si uvědomit, že vražedné tempo kolem nás působí i na naši fyzickou stránku. Zastavme se trochu a uvědomme si, co se vyplatí věnovat našemu zdraví. Člověk je spojitá nádoba a obě její části, jak fyzická, tak i duchovní, musí být v harmonii a rovnováze. Řekněme si tedy, na co si dát pozor.

 

Sledovat svůj krevní tlak
Hypertenze (nebo-li vysoký krevní tlak) je příčinou až poloviny všech kardiovaskulárních onemocnění. Tlak měříme tonometrem, který najdeme u každého lékaře, nebo si jej můžeme zakoupit ve zdravotnických potřebách s digitálním displejem, který zároveň měří i puls, jeho použití je velice jednoduché a pohybuje se v cenových relacích 2 000 - 2 500 Kč. Výhodou domácího tonometru je to, že si krevní tlak můžeme měřit každý den, a to nejen sobě, ale i svým blízkým. Normální hodnota krevního tlaku u dospělých osob je definována jako systolický tlak 140 mmHg (a nižší) a diastolický tlak 90 mmHg (a nižší). Laicky řečeno - 140/90.


Hypertenze způsobuje cévní komplikace. Hypertenzní cévní změny obvykle začínají před 35. rokem, narůstají s věkem a jsou důsledkem přímého mechanického účinku vysokého krevního tlaku na srdce a cévy. Nejzávažnější hypertenzní komplikací je cévní mozková příhoda na podkladě krvácení nebo prasknutí aneurysmatu aorty.


Aterosklerotické komplikace hypertenze zahrnují:

  1. ischemickou chorobu srdeční
  2. cévní mozkové choroby
  3. aneurysma aorty
  4. onemocnění periferních tepen


Zradou hypertenze je to, že může po dlouhá léta probíhat bez příznaků a že prvním příznakem hypertenze může být infarkt myokardu nebo cévní mozková příhoda. Nedílnou součástí léčby hypertenze jsou nefarmakologická opatření spočívající v:

  • omezení příjmu soli (2 g/den)
  • dosažení ideální hmotnosti - bylo opakovaně prokázáno, že již pokles o 3 kg vede ke snížení systolického tlaku o 7 mmHg a diastolického o 4 mmHg
  • dostatečná fyzická aktivita
  • omezit nadměrnou konzumaci alkoholu


Další podrobnosti v této oblasti jsou předmětem kursu.


Zjistit si hladinu cukru v krvi
Diabetes neboli úplavice cukrová, se projevuje především zvýšením hladiny cukru v krvi. Příčinou je nedostatečné působení inzulínu, hormonu produkovaného slinivkou břišní.


Diabetes dělíme do dvou skupin:

  1. diabetes I. typu - který je závislý na zevním příjmu inzulínu (pacienti si inzulín píchají) vzniká většinou v dětství a dospívání do 30. let věku
  2. diabetes II. typu - není závislý na zevním příjmu inzulínu, vzniká nejčastěji po 40. roce a kromě vrozené náchylnosti je jeho vznik podporován nadváhou, nedostatkem pohybu a duševním stresem.


Jak dosáhnout ideální hmotnosti


Každý člověk má právo na zdraví a životní vitalitu, ale každý se o své zdraví musí zasloužit sám, vlastní vůlí a silou, sebekontrolou a ochotou naslouchat osvědčeným radám.


Při všech snahách o změnu stravovacích zvyklostí je třeba pochopit, že se nejedná o žádnou dietu, ale o celkový životní styl, který je nutno dodržovat trvale, nejen nárazově, naopak naučit všechny členy své rodiny včetně dětí od tří let, novému náhledu na celkovou životosprávu. V probíhajících kurzech se osvědčila metoda pomalé a soustavné výchovy osob s nadváhou k tomu, aby změnili své nevhodné stravovací návyky, postoj k jídlu a vůbec celý životní styl. Za l2 týdnů zhubnou účastníci v průměru o 6-7 kg, tj. doporučovaných 0,5 kg týdně. Pokud svůj životní styl opravdu změní, potom je změna trvalá.


Již ve středověku bylo známo z prací tehdejších známých lékařů a z arabských písemností, že obezita je nezdravá a život podstatně zkracuje. Obezita je závažná proto, že se podílí na vzniku řady chorob. Z nich kardiovaskulární onemocnění je na prvním místě.



Dlouhodobá stravovací opatření


  1. Energetický příjem má odpovídat energetickému výdeji. U lidí s nadváhou či obézních je doporučováno snížit množství jídla asi o 20%. U žen tzn. na 5 000 kJ a u mužů na 7 000 kJ denně. Z jednotlivých zdrojů by měly bílkoviny hradit l5% energie, tuky 27% a sacharidy 58%. Zejména se doporučuje zvýšit podíl vloček, obilovin a luštěnin.


  2. Snížit příjem tuků - a to nejméně o l/3. Upřednostňovat rostlinné tuky před živočišnými.


  3. Snížit příjem cholesterolu - u zdravého člověka by denní dávka neměla přesáhnout 300 mg. Cholesterol je obsažen ve všech produktech živočišného původu. Proto je třeba omezit výrobky z masa, mléka a mléčné produkty.
    Lidé s vyšším cholesterolem než je 5,0 mmol/l by měli cholesterol v jídle omezit na co nejmenší množství. Podrobnější informace jsou již předmětem kurzu.


  4. Omezit spotřebu masa - upřednostňujeme masa bílá, drůbeží, králičí a občas i zveřinu. Zapomeneme na konzervy, uzeniny a veškeré uzenářské výrobky. Výjimečně si můžeme dovolit zcela libové drůbeží uzeniny.


  5. Zvýšit konzumaci ryb - a to minimálně jednou týdně, raději dvakrát. Lze připravovat různé pomazánky z ryb uzených či nakládaných a také konzumovat ryby čerstvé.


  6. Mléko a mléčné výrobky - je lépe jíst zakysané mléčné výrobky, tvaroh, nízkotučné sýry (ne více než 30% tuku), nízkotučné jogurty (vynikající je Vitalinea s 0% tuku), neboť nahradí potřebné množství vápníku.


  7. Vejce - množství striktně omezit, používat pouze do vaření. Majonézu je možno si dopřát zcela výjimečně.


  8. Výrazně omezit spotřebu cukru - jak v čisté podobě, tak v různých moučnících a limonádách.. Nejlépe je jíst hnědý nerafinovaný přírodní cukr.


  9. Snížit spotřebu alkoholu - za neškodné se považují 2 dcl vína nebo vinný střik.


  10. Podstatně zvýšit příjem vlákniny, ovoce a zeleniny.




Pokračování příště



Hodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno

Iva Hédlová

Zaměření:

Ezoterika, alternativní medicína

Kontakt:

www.zdravi4u.cz
ivahedlova@volny.cz
737151843

Web: www.zdravi4u.cz

Telefon: 737151843



Další články autora
více