Jste zde


Síla obrazotvornosti aneb jste v obraze?
Květa Kolouchová

Pokud nejste osvícení nebo tak něco, tak Vaše mysl (takový ten komentující rozumbrada ve Vaší hlavě) se pravděpodobně stále něčím zabývá. Nebylo by hezké ho alespoň občas zaměstnat něčím užitečným? Věděli jste, že mozek v podstatě nerozlišuje mezi tím, co děláte ve skutečnosti a mezi tím co si "pouze" vizualizujete, že děláte? Toho by se dalo přeci využít k sebeléčení, práci s hlubinnými programy, zvyšování přitažlivosti pro svá přání a vytváření celkové hojnosti, že?

 


Vizualizovat neznamená pouze vidět!

Chcete-li využít sílu vizualizace plně, měli byste vědět něco málo o tzv. "reprezentačních systémech". Tedy o způsobech jakými si naše mysl uchovává a opět vybavuje informace. Je to vlastně jednoduché. Jak sbíráme data o světě ve kterém žijeme? Skrze smysly. Konkrétně tedy skrze zrak, sluch, hmat, chuť a čich. A zrovna tak si je i vybavujeme v představě či vizualizaci. Podle toho jaký smysl dominantně používáme (ať už v životě či vizualizaci), jsme pak spíše vizuální typ (dominantně používá zrak), auditivní typ (dominantně vnímá svět skrze zvuky a používá tedy hlavně sluch) a kinestetický typ (dominantně vnímá přes tělo, skrze hmat a další pocity v těle, pro zjednodušení se přidává i chuť a čich) a nebo kombinace některého z nich (třeba vizuálně - kinestetický typ, auditivně - vizuální typ apod.). 

    Už asi tušíte, že nejúspěšnější a nejvšestrannější lidé používají harmonicky všechny smysly a snadno přecházejí z jednoho reprezentačního systému na druhý. Jsou tak zvaně "plastičtí". A skutečně, kvalitní vizualizace je také plastická, tedy zahrnuje jak vizuální složku, tak ostatní složky. Tedy nejen že si něco dokážete představit a popsat to ve všech barvách, ale dokáže své představě přidat i zvuky a pocity, případně chutě a vůně. Vzniká tak silný vjem a zápis neboli vnitřní reprezentace. Vzpomeňte na to, že mozek nerozlišuje mezi tím, co zažíváte a co vizualizujete! Čím plnější a kvalitnější Vaše vizualizace bude, čím více smyslů zahrnete, tím lépe. Stanete se intenzivně magnetičtí a výsledky na sebe nenechají dlouho čekat.


Představujte si konečné výsledky!

Tak teď už víte JAK si máte přestavovat, takže si můžeme říct i něco málo  k tomu CO si máte přestavovat. Doufám, že je Vám již jasné, jak důležité je si představovat to, co chcete namísto toho, co nechcete. Neboť co si vizualizujete, to si také materializujete! Naučte se tedy jako první správně tvarovat výsledek. Musí Vám být prostě jasno v tom, co chcete. Je velmi prospěšné si vizualizovat konečné výsledky, nikoliv cestu plnou překážek a jak je zdoláváte. Představte si jednoduše Váš zrealizovaný cíl. Prociťte jej jak jen můžete. Ať ve Vás vznikne pocit, že jste jej skutečně dosáhli. Ciťte jej včetně pocitů.. Jinak Vás cíl neuspokojí a pochybuji, že byste pro něj měli nějakou motivaci. Pocity jsou šťáva života a patří k vizualizaci. A ještě jedna klíčová otázka na závěr: jste v obraze, který vizualizujete? Když už si něco přestavujete, samozřejmě si nutně potřebujete přestavit sami sebe v onom obraze. Viďte/slyšte/ciťte sami sebe jak jste dosáhli cíle. Jinak budete vizualizovat a vizualizovat a ono nic :-).

Nikdo neví jak dlouho potrvá než se Vám splní Váš sen. To záleží na mnoha okolnostech. Především na tom, jestli když se soustředíte na to, co chcete, nekolísáte a neměníte záměr (nevzdáváte to třeba na pocitové úrovni). Což v podstatě znamená jak jste v souladu s esencí Vašeho přání a také jak hodně je Vaše přání sladěno s přáním Vaší duše, s vaším autentickým já (více viz článek Inspirovaný záměr). To všechno zase souvisí s tím, zda-li ve vás nejsou rozpory. Tedy jestli Vy celá/ý jste v souladu s Vaším přáním a nejsou tam jiné části ve Vás, které by záměr (třeba i z nějakého dobrého důvodu) bojkotovaly. Podvědomí má větší sílu než vědomá mysl. Proto ono zjistit, co si skutečně přejete a dovést to k realizaci, je někdy skutečný proces :-). K procesu materializace toho, co vyzařujete, však dochází neustále. Pro Vesmírný počítač neexistují výjimky: co vyzařujete to přitahujte. Takže si dejte pozor, Vaše přání se Vám za prvé může splnit (!) a za druhé, možná jeho forma bude o trochu jinačí než jste si představovali. Bude ale v souladu s esencí toho, co jste si přáli. 

Shrnutí:

1/ Prociťte si to, co skutečně chcete (nejdůležitější bod)
2/ Vizualizujte si to všemi smysly a s pocity
(viďte/slyšte/ciťte konečný výsledek a sebe v obraze)
3/ Uvolněte se a neřešte, jak se to stane
4/ Pozorujte a reagujte, pokud dostanete impuls z vnějšku, jednejte.
5/ Těšte se na výsledek :-) 

(až budete mít jasno v bodě 1, ostatní kroky provádějte v libovolném pořadí a kombinacích nebo všechny současně)

Text a fotky opiček: Květoslava Kolouchová, březen 2009
fotka plyšové Berušky: www.plysak.cz
Hodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno

Květa Kolouchová

Zaměření:

Věnuji se rodinným a též experimentálním kostelacím, NLP, Voice dialogu, tématu hojnost na všech úrovních, harmonizaci rodinných a partnerských vztahů, osobním konzultacím, seminářům a meditacím

Kontakt:

605 444 547

Web: www.pracenasobe.cz

Telefon: 605444547Další články autora
více