Jste zde


Receptář nejen na prvních 10 let V. - Růže svraskalá (Rosa rugosa)
Jaroslav Svoboda

Málokterá rostlina předčí uprostřed léta krásu a vůni kvetoucí růže. Bohužel k pěstování sbírky perfektních hybridních růží musíte mít perfektní půdu, pravidelné zavlažování, postřiky, hnojiva, určité znalosti a spoustu času. Kromě krásy v době květu se nedočkáte žádného jiného užitku ani přínosu pro zahradu jako celek. Nic vhodného pro permakulturu a ekozahrady.

 

To vše naštěstí neplatí pro pěstování původních odrůd růží, které nejsou zchoulostivělé šlechtěním, mají přirozenou odolnost proti rozmarům počasí, chybám zahradníka i nejrůznějším chorobám. Mají jedlé plody a květy. Kdysi rostly zcela běžně okolo chalup našich předků, dnes může být obtížné v záplavě šlechtěných hybridů některé staré dobré druhy vůbec sehnat, ačkoliv je jich mnoho. Rosa rugosa je ideální příklad za všechny a vyskytuje se celkem často v nabídce zahradnických firem.


Růže svraskalá je nízký, max. 1.5 metru vysoký, hustý keř. Její kouzlo spočívá v dojmu poněkud nedbalé elegance, kterým působí. Už od května a pak po celé léto ji bohatě zdobí nádherně vonící květy, a později se pyšní neobvykle velkými jedlými šípky. Listy, mající velmi specifický tvar i barvu, se někdy na podzim nádherně zbarvují do žluta až oranžovo-červena. Existuje více kultivarů, liší se vzrůstem, ale hlavně barvou květů od bílé, žluté po růžovou a fialovou, a mohou mít jednoduché nebo zdvojené okvětní plátky.


Pěstování:


Návod k pěstování se s trochou nadsázky dá vyjádřit jako "letos ji můžete zasadit a zbytek života na ni koukat". Hodí se ideálně do přírodních i všech ostatních zahrad, lze z ní vytvořit zajímavý živý plot. Je naprosto nenáročná. Poroste (i když méně a pomaleji) i na suché a nevýživné půdě (dokonce i v písku), na slunci, ale i ve stínu. Jen nemá ráda přemokření a nepropustnou nebo vápenatou zem. Používá se často ke zpevňování svahů, okolo dálnic i v parcích. Keř se může rozrůstat podzemními výhony, ale většinou tak činí v rámci slušných mezí.


Použití:


Velké červené šípky jsou bohaté na vitamin C. Musí se před použitím rozloupnout a oddělit střed se semeny obsahující drobné pichlavé glochidy. Jí se pouze dužnina. Dělá se z nich výborná marmeláda, sirup a cukroví. Ocet z růže se dříve používal jako lék proti bolestem hlavy, listy fungují jako mírné projímadlo a růžový olej je vysoce antiseptický, dělají se z něho parfémy. Okvětní plátky a šípky se pro svou barvu a vůni používají do potpourri směsí.


Návod na Růžo-máslo:


Kus másla se zabalí do okvětních plátků růží a uzavře se přes noc do sklenice. Druhý den má máslo vynikající příchuť, lze ho mazat na chleba a ozdobit čerstvými okvětními plátky, jako sendvič.





Hodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno

Jaroslav Svoboda

Zaměření:

Kurzy designu ekozahrad a rodových statků, permakultura, vědomý a soběstačný životní styl.

 

Kontakt:

ekozahrady@seznam.cz

Web: http://ekozahrady.com

Telefon: Nevyplněno



Další články autora
více