Jste zde


Jídlo z fastfoodů stejně návykové jako heroin
Sciencenews.org

Jídlo z restaurací rychlého občerstvení podle vědců programuje váš mozek tak, abyste chtěli více. Strava založená na hamburgerech a hranolkách je skoro stejně návyková jako drogy, například heroin.

Výsledky testů ukazují, že pravidelná konzumace koblihů, slaniny, nekvalitních párků, hamburgerů a čokoládových dortů se může stát náhradou pocitu blaženosti. V průběhu několika let se dieta bohatá na tyto potraviny může stát návyková, stejně jako drogy.

Dr. Paul Kenny prováděl testy na krysách. Výsledky jeho pokusů, které budou zanedlouho zveřejněny v USA, ukazují, jak nebezpečné mohou potraviny obsahující vysoké dávky cukru a tuku, být. 

"Ztrácíte nad sebou kontrolu. To je charakteristický znak závislosti, říká Dr. Kenny. Vědci se domnívají, že se jedná o jednu z prvních studií, naznačujících, že mozek může na jídlo reagovat stejným způsobem jako na drogy. 
"Jedná se dosud o nejkomplexnější důkaz, který naznačuje, že obezita a drogová závislost mají společné neuro-biologické základy", říká Paul Johnson, kolega Dr. Kennyho.


Jak pokus probíhal
Dr. Kenny, který začínal své pokusy v nemocnici Guy's v Londýně, ale nyní pracuje ve Scripps Research Institute na Floridě, rozdělil pokusné krysy na tři skupiny. Jedna dostávala běžné dávky zdravé stravy. Druhá skupina dostávala omezené množství fastfoodových potravin, a třetí skupina měla k těmto potravinám, například sýrovým dortům, tučným masným výrobkům, piškotovým dortům a čokoládovým tyčinekám, neomezený přístup. 

Na prvních dvou skupinách se neprojevily žádné nepříznivé účinky. Ale krysy, které jedly nezdravé potraviny v neomezeném množství, brzy ztloustly a přestaly se ovládat. Vědci zjistili, že cílem krys nebylo jen běžné nasycení a radost z jídla. Když vědci krysám elektronicky stimulovali části mozku, která vytváří uspokojení, zjistili, že krysy s neomezeným přístupem k nezdravému jídlu potřebovali stále větší a větší stimulaci k dosažení stejné úrovně uspokojení, jako zvířata na zdravější dietě. 

Již po pěti dnech se u třetí skupiny krys projevilo "zásadní snížení" citlivosti jejich "radostných" mozkových buněk. Rychle si na nezdravou stravu zvykly a ačkoli ji nepotřebovaly, jedly ji stále více, aby se cítily spokojené. 

Stejně jako drogově závislí lidé, čím více krysy nezdravých potravin jedly, tím více toužili po větším množství. Vědci konstatovali, že lidé, závislí na heroinu, kokainu nebo cracku, užívají stále více drogy, a nakonec už ji potřebují k tomu, aby vůbec jakž takž dokázali žít. Závislost na fastfoodovém jídle funguje stejně.


Zdroj: www.sciencenews.org 
(Ve spolupráci s www.symbinatur.com)