Jste zde


Co to je menopauza
MUDr. Monika Sičová

U žen  kolem padesáti let přestanou vaječníky definitivně uvolňovat vajíčka a menstruační cyklus ustane. Pokud se menstruace nedostaví šest měsíců, máme na mysli  dokončenou menopauzu. Menopauza není nemoc, ale má některé  nepříjemné příznaky. Asi pět let předtím, než má žena svou poslední menstruaci, může mít menstruační nepravidelnosti, návaly horka a podrážděnosti, po přechodu se objevuje suchost pochvy, úbytek kostní hmoty a zvýšené riziko onemocnění srdce.
Tuto životní změnu procituje mnoho žen jako ulehčení, ale u mnohých se objevují výrazné zdravotní problémy, také ale pocity méněcennosti….
Menopauza je způsobena poklesem ženského hormonu estrogenu, postupně mizí ovulace, to znamená dozrávání vajíčka a mizí také menstruace.Celé toto období trvá poměrně dlouho, deset  let a v těle ženy nastávají výrazné změny.
Začátek období se nazývá perimenopauza, v tomto období ženy pozorují, že jejich menstruace je nepravidelná, toto období následně přejde do období, kdy menstruace úplně vymizí. Menopauza končí těsně před padesátkou, nebo těsně po ní. Někdy se může stát, že se menstruace znovu obnoví a po několika měsících znovu vymizí.  Potíže při menopauze mají rozlišný charakter, bývají buď výrazné  a dlouhotrvající, nebo kratší a nevýrazné.
Toto období je provázeno řadou typických změn:
Suchá kůže
Návaly horka
Závratě
Deprese
Rychlé změny nálady, menší zájem o sex
Suchost poševní sliznice a z toho plynoucí nelibé  pocity
Měnící se objem a tvar prsů, Osteoporóza
Většina těchto změn souvisí s tím, že tělo ženy se ukládá k biologickému spánku, vaječníky přestávají pracovat a uvolňovat ženské pohlavní hormony-estrogeny do těla.

 

Příčiny menopauzy

Jakmile vaječníky přestanou vyrábět hormony estrogen a progesteron, narůstají příznaky přechodu (menopauza) – zvětšuje se riziko osteoporózy a sklerotických změn na srdci. Proto se některé ženy rozhodnou pro substituční hormonální terapii, ale jsou zde vážné obavy ze spojení dlouhodobé hormonální léčby s možností rakoviny prsu. Jsem ale přesvědčená, že příroda má jít svojí cestou. Přírodní léčba působí příznivě také u žen, které mají příznaky menopauzy, i když ještě menstruují (tento stav se nazývá perimenopauza).
Protože pohlavní hormony jsou vlastně katalyzátory těla, tak ženské tělo není na tyto změny připravené a zdravotně se bouří. Také je známo, že vlivem toxických látek a civilizace a různých stresů se vaječníky zanášejí a přestávají řádově o několik let dřív fungovat. To je příčinou stárnutí a to je také příčinou, proč ženy, které cvičí Mohendžodáro- tantrajógu pro ženy si uchovávají svůj půvab a  vitalitu do pozdních let.
Dokonce známe z naší praxe případy, kdy žena hluboko po přechodu otěhotněla, protože se její tělo vlivem cvičení aktivizovalo a omladilo. Tato žena cvičila tantrajógu, nechránila se při milování se svým mužem, a ve svých čtyřicetipěti letech otěhotněla. Narodila se jí krásná holčička. I takto může (i když někdy nechtěně) tantrajóga fungovat. Na tomto principu není nic tajemného. Cvičení Mohendžodáro pracuje přímo s energií vaječníků a dělohy, aktivizuje vnitřní endokrinní osu a způsobuje tak omlazení organismu. Je to podobné jako kdybyste zalívali své
vlastní tělo svou vlastní energií, jako květinu, jako květ. Mám opravdu mnoho dobrých zkušeností se zmírněním příznaků menopauzy.

Dynamika pánevního dna – úvodní, základní cvičení při počátku tantrajógy

Abychom vůbec mohli začít cvičit cvičení tantrajógy, musíme se naučit pracovat s pánevním dnem a pochopit jeho dynamiku. Znám lékaře, kteří Vám doporučí abyste stahovali a povolovali pánevní dno, nejlépe po cestě do práce v tramvaji. Ale to je právě ta chyba!! Veškeré cvičení tantrajógy a práce s vlastním tělem vyžaduje plnou pozornost, čas, ale hlavně práci s dechem a emocí.

Abyste se naučily pracovat se svaly pánevního dna, potřebujete v prvé řadě prostor, kde se budete cítit bezpečně a kde Vás nikdo nebude rušit. Můžete se posadit na ruku, tak abyste pod svou otevřenou dlaní cítily pánevní dno. Zavřete si oči a chvíli budete dýchat do pánve tak, abyste pocitově vydechovaly pánví až do ruky. Jakmile budete cítit, že jste navázaly pocitový kontakt, můžete zjistit, zda svaly pánevního dna ovládáte. To znamená nadechnete se nosem, a při nádechu pánevní svaly pod rukou zatáhnete. Výdech je otevřenými ústy, proti dlani pánevní dno vypoulíte, otevřete, uvolníte. Takto dýcháte 21 krát, až velmi dobře procítíte všechny svaly. Důležitý je důraz na výdech a uvolnění. Oči jsou zavřené. Pokud se Vám to nedaří, nevadí, úspěch by se měl dostavit do týdne.

Při druhém kroku se již postavíte do pozice jezdkyně. To znamená bosé nohy jsou na vzdálenost ramen, špičky směřují dopředu, kolena jsou pokrčená, pánev lehce podsazená, bedra a bříško lehce zatažené, hrudník otevřený a prsa směřují dopředu. Hlava je vytažená z krku směrem vzhůru. Vaše pozice je uvolněná a lehce dýcháte do celého těla. Spojíte si ruce před bříškem dlaněmi k sobě. Přenesete pozornost do pánve, oči máte zavřené, lehce dýcháte do pánve.

Nyní se naučíme jak nastartovat dynamiku pánevního dna. Jedná se o velice lehké a zároveň velice účinné cvičení, které rozproudí energii v pánvi. S nádechem nosem pánevní dno zatáhneme, pánev se podsadí dopředu a ruce zatlačí proti sobě. Najdeme maximální rozsah pohybu a zatažení. S výdechem ústy uvolníme pánevní dno, vydechneme směrem dolů, a pánev jde směrem dozadu do maximálního pohybu.

Takto dýcháme za sebou 21 krát, snažíme se o maximální zacvičení, hlavně klademe důraz na maximální zatažení pánevního dna.

Jakmile zvládneme tento cvik, přejdete o krok dále. Budeme dýchat tak, že se nadechneme, zatáhneme pánevní dno, zatlačíme ruce proti sobě a vydržíme v nádechu a zatažení deset sekund, potom vydechneme a následně několikrát vydechneme do úplného uvolnění. Tento cvik opakujeme 21 krát.
V jednoduchosti je síla, pro úvod do všech cviků tantrajógy stačí, pokud budete pravidelně cvičit tyto dva cviky. Energie se rodí v pánvi, na úrovni první a druhé čakry. Pokud budete cítit po cvičení  nezvladatelné množství energie v pánvi, můžete si po cvičení spontánně zatancovat. Tanec jako meditace, vynikající pomůcka ! Přeji hodně zdaru v trpělivosti a hlavně spoléhejte na svou intuici, nemůžete cvičit špatně.

 

Přírodní doplňky při menopauze

Rozhodnete-li se pro přírodní preparáty, můžete použít léčivky , abyste zvládly  nepříjemné příznaky. Nejlépe působí když používáte určité kombinace.  Zkuste ploštičník a drmek. Tyto léčivky stabilizují hladiny hormonů a tím snižují  návaly, zmírňují deprese.
Sibiřský ženšen je dobré ženské tonikum a má  i jiné blahodárné účinky.
Andělika zvyšuje účinnost jiných léčivek. Lékořice obsahuje rostlinné složky (fytoestrogeny), které účinkují podobně jako tělesné estrogeny. Dále dobře  působí vitamin E v prevenci srdečního onemocnění tím, že brání LDL (škodlivému) cholesterolu v přilnavosti k tepenným stěnám. Velké  dávky vitaminu E  zmírňují návaly. Vápník a hořčík jsou dobré pro udržení silných kostí, a působí  proti osteoporóze. Kombinujte je s vitaminem D, aby se dobře vstřebávaly.

ploštičník
dávkování: 40 mg výtažku dvakrát denně

drmek
dávkování: 100 mg  výtažku jednou denně
 
sibiřský ženšen
dávkování: 100 až 300 mg  denně
 
vápník/hořčík
dávkování: 500 mg vápníku a 250 mg hořčíku denně spolu s vitamínem D
 
lékořice
dávkování: 200 mg  výtažku třikrát denně
konzultujte  s lékařem berete-li léky na snížení tlaku

sójové izoflavony anebo vařenou sóju!
dávkování: 50 mg denně
 
vitamin E
dávkování: 250 mg dvakrát denně
 poraďte se s lékařem užíváte-li léky proti srážení krve

 

Menopauza – několik dalších rad

  • Vynechte  alkohol, čokoládu, kávu, kořeněné stravu - to vše  vyvolává návaly
  • Pravidelně cvičte cvičení tantra-jógy,  sníží se počet návalů a pomáhá v prevenci onemocnění srdce. Cvičení s mírnou zátěží prospívá v ochraně kostí.  Zmírní se všechny příznaky menopauzy
  • Každé ráno si využijte desetiminutovou vlažnou koupel; některé ženy uvádějí, že je to dobrá prevence návalů po celý den. Také je vhodná ledová koupel s vroucí koupelí- skotské střiky

Vitamin C a flavonoidy mohou snížit těžké menstruační krvácení, ke kterému dochází před  menopauzou . Posilují totiž vlásečnice, které se před menstruací zeslabují. Flavonoidy také mohou zvládat  kolísání nálady. Dále doporučuji užívat 500 mg vitaminu C a  250 mg flavonoidů dvakrát denně.

Další dobrá kombinace osmi léčivých bylin podle známých receptůr

Máta peprná a Borůvka černá. Tolice setá, Kozinec blanitý, Andělika čínská, Smetánka lékařská, Benedikt lékařský, Přeslička rolní,. Stabilizují  hormonální rovnováhu a nemají vedlejší účinky. Používáním dochází ke  zpevnění poprsí a snížují také  nadváhu díky hormonální rovnováze.

Každopádně, nenechejte si automaticky u svého lékaře předepsat substituční hormony. Tyto umělé hormony vašemu tělu škodí. Obchodování s těmito léky je velký byznys, ne v každém případě jsou vhodné.  Menopauza je přirozený proces a každá žena jej může zvládnout pomocí přírodních prostředků. Můžete začít již nyní, můžete cvičit cvičení tantrajógy, pít bylinkové čaje.
Samozřejmě pokud máte silné a nesnesitelné příznaky, potom jsou umělé hormony menší zlo. Pokud se ale cítite celkem čile a svěže, zvažte naopak aktivní přírodní postup!

 

MUDr. Monika Sičová, tantrajóga pro ženy Mohendžodáro, www.mohendzodaro.cz

Hodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno

MUDr. Monika Sičová

Zaměření:

Mohendžodáro, tantra-jóga pro ženy, tantrická škola, meditační pobyt v Himalájích

Kontakt:

Meditační centrum Lažánky,
Lažánky 133,
664 71 Veverská Bitýška
tel: 775 370466, 608708996, 608 643 646
www.mohendzodaro.cz
www.tantra-joga.cz
www.sugama.cz
www.pranama.blog.cz

Web: Nevyplněno

Telefon: Nevyplněno



Další články autora
více