Jste zde


Jak zvládnout žaludeční potíže přírodní cestou?
Hana Křenková

Bolest žaludku, křeče, průjem, zácpa, plynatost, nechutenství, tak to občas potká každého z nás. Jak to zvládnout?

Brusinky a borůvky

Na bolest žaludku platí brusinky. Dají se konzumovat syrové, ale ty jsou samozřejmě jen v době sklizně, proto pamatujte na zimu a dejte si nějaké do zásoby zmrazit. K dostání jsou ale i sušené, takže máme na výběr. Pak stačí hrst brusinek hodit do vody, uvařit, brusinky sníst a vypít vodu, ve které se vařily. Stejně tak můžete postupovat s borůvkami, které taky umí zklidnit žaludek.

Česnekové víno

Na bolest žaludku je vynikající česnekové víno. Připravte si dvacet stroužků česneku, oloupejte je, rozdrťte, přidejte šťávu ze tří citrónů, vše zalijte litrem převařené studené vody a dejte na noc do chladu. Ráno přeceďte, promíchejte s medem a když vás začne trápit žaludek, užijte ráno i večer po jedné lžíci.

Směs

Anýz smíchaný s fenyklem, mátou a koriandrem, tak to je zaručená čajová směs na uklidnění neposlušného žaludku. Pomůže nejenom při bolestech, ale také při špatném trávení, stačí lžička směsi a čtvrt litru vody. Obměnou může být čaj ze sušené anděliky.

Kontryhel a fenykl

Kontryhel je známá protikřečová bylinka, takže pokud se vám kroutí vnitřnosti, určitě si připravte kontryhelový čaj. Křeče uvolňuje i fenykl. Půl lžičky fenyklu na šálek vody a pak po malých doušcích vypít (děti po lžičkách).

Máta peprná

Na bolest břicha, na trávení, tak tady je výborným pomocníkem máta peprná. Jednak si z ní můžete připravit čaj, který pomalu upíjíte, nebo mátový olej. Jeho příprava je taková, že do čisté sklenice napěchujete lístky máty, zalijete kvalitním olejem, nejlépe olivovým, pak sklenici uzavřete a necháte pět dní stát v teplé místnosti. Poté přes čisté plátno necháte překapat, vezmete další čerstvé lístky máty, opět dáte do čisté sklenice a přelijete scezeným olejem. Opět necháte pět dní luhovat a postup ještě jednou celý zopakujete. Olejem masírujte bolavé břicho, hodí se ovšem i na bolesti hlavy.

Nadýmání

Čaj proti nadýmání připravíte z půl lžičky kmínu, který pět minut povaříte ve čtvrtlitru vody, pak scedíte a po lžičkách vypijte.

Plynatost

Při plynatosti pomůže anýz, stačí zalít lžičku koření dvěma decilitry vroucí vody, nechat chvíli luhovat a pak ještě teplý vypít. Při nadýmání lze použít i heřmánek, jednu polévkovou lžíci zalijte litrem vroucí vody, patnáct minut luhujte a opět pijte ještě teplý.

Průjem

K zastavení průjmu se už v dávných dobách používal odvar z majoránky. Pomoci může také mrkev nastrouhaná najemno, protože tlumí křečovité bolesti v břiše. Můžete ji použít také rozvařenou nebo vypít mrkvovou šťávu. Dalším receptem je obyčejné jablko, postrouhejte ho i se slupkou, nechte chvíli na talířku a snězte ho v okamžiku, kdy začne hnědnout. Známým pomocníkem při průjmu je silný černý čaj - když do něj přidáte půl lžičky soli, moc si nepochutnáte, ale účinek bude silnější.

Zácpa

Na zácpu platí švestky, vypeckujte je, pokrájejte, zalijte trochou vody, pak rozvařte a po zchladnutí snězte. Můžete v nich nechat také rozpustit lžičku másla. švestky lze taktéž přes noc namočit do studené vody a nechat luhovovat. Ráno pak výluh vypijte a švestky snězte.

Pálení žáhy

Tady opět sáhněte po najemno nastrouhané mrkvi. důkladně ji rozkousejte a snězte. Stejně můžete zklidnit pálící žáhu kouskem syrové brambory, kterou důkladně rozkoušete.

Nechutenství

chuť k jídlu dokáže povzbudit rozmarýn, protože zvyšuje prokrvení trávicího ústrojí a ovlivňuje tvorbu trávicích enzymů. Budete potřebovat kávovou lžičku rozmarýnu na šálek vody. Popíjejte dvakrát denně, ale ne dlouhodobě. Není vhodný pro těhotné ženy. Při nechutenství pomáhá také meduňka, silice v ní obsažené podporují trávení a chuť k jídlu. Opět stačí kávová lžička na šálek vody.

Uvedeno ve spolupráci se serverem www.victorie.cz