Jste zde


Dobrý zrak bez brýlí XII. - Příčiny očních neduhů 5
František Vícha

Dobrý zrak bez brýlí

Léčení očních chorob a makrobiotika

 

O šedém zákalu a glaukomu jsme se zmínili již dříve. Nyní k dalším chorobám:

 

Krátkozrakost a makrobiotika

Světlo přicházející do oka přes oční čočku je zaostřováno před sítnicí. To má dvě příčiny: jednou je okolnost, že se oční bulva zvětšuje následkem expandujících potravin a potravin charakterizovaných jako Jin. Oční čočka zůstává nezměněna. Tento stav platí asi v 95% případů. Druhou příčinou je situace, kdy se oční bulva nemění, ale smršťuje se oční čočka. To je následek zvýšené spotřeby potravin Jang, jako je maso a sůl.

K odstranění prvého typu krátkozrakosti začněte se standardní makrobiotickou stravou, zaměřenou na omezení potravin typu Jin a na množství tekutin. U druhého typu je vhodná standardní makrobiotická strava s mírně větším důrazem na potraviny typu Jin, včetně přípravy jídla s touto charakteristikou. U obou případů nastává postupně zlepšení zraku.

 

Dalekozrakost a makrobiotika

Když má oční bulva menší rozměry než obvykle, pak se obraz v oku zaostřuje za sítnicí a tím způsobuje dalekozrakost. Děti mají v prvých měsících svého života menší bulvu, což se postupně vyrovnává. Mnoho starších osob je dalekozrakých, poněvadž se jim oční bulva začíná scvrkávat. Abychom tomu zabránili, máme se vyhýbat masu a jiným živočišným výrobkům, sůl používat jen umírněně. Využívejte standardní způsob makrobiotické životosprávy a přitom při vaření přidávejte do jídel víc oleje.

 

Šilhání a makrobiotika

Jsou tři typy: U prvého typu se oči sbíhají směrem k nosu. Je to důsledek nadměrné spotřeby masa, vajec a soli. Pomáhá standardní makrobiotická strava a omezení soli. Rovněž se doporučuje jíst jen velmi málo nebo vůbec žádné živočišné potraviny.

Druhý typ jsou rozbíhavé oči. Je to následek příliš expanzivní stravy. Pomůže makrobiotická strava s omezením přísunu potravin typu Jin.

U třetího typu, kdy jedno oko směřuje dovnitř a druhé ven, je to následek extrémního způsobu stravování. Porucha se odstraňuje výběrem potravin, které jsou víc a lépe vyváženy, tj. důraz na obiloviny.

 

Barvoslepost a makrobiotika

Jsou dva typy barvosleposti. Jeden je z přílišné spotřeby masa, soli a živočišných výrobků. Taková osoba je necitlivá k barvě červené, která je Jang.

Druhý typ je způsobován mnoha potravinami typu Jin a jako výsledek je neschopnost zjišťovat protilehlé barvy, tj. modrozelenou část spektra.

U obou případů je vhodná standardní makrobiotická dieta. V prvém případě je to omezení soli a živočišných potravin, ve druhém případě je to kontrola potravin typu Jin. U obou typů barevné slepoty je vhodné klást důraz na potraviny typu Jang a také u přípravy víc "jangizovat".

Oči jsou úzce spojeny s činností jater a sexuálních orgánů. U většiny očních nemocí se osvědčuje správná dieta a případně ještě aplikace kapek sezamového oleje do očí. Rovněž je vhodné všímat si jater a v nutném případě na ně přikládat obklady z horkého zázvoru.

Doporučuje se toto cvičení očí: zakrývejte je dlaněmi, pohybujte očima nahoru, dolů, vpravo, vlevo, kroužete očima. Každý z těchto cviků aspoň 30x. Dále připomíná M. Kuši prospěšnost masáže citlivých bodů, kde se "reflektují" oči (= 2. a 3. prst nohy, horní plošky, a body na lalůčku uší).

 

Odlupování sítnice a makrobiotika

Sítnice je citlivá membrána s nervovým zakončením a je na zadní stěně oka. Za určitých okolností se začne odlupovat a výsledkem je často slepota.

Tento neduh je charakteristikou typu Jin, a je to následek přemíry expandujících potravin, zvláště tekutin. Japonec M. Kuši uvádí obdobu slepeného papíru, který, když jej ponoříme do vody, se nám rozlepí.

Léčením je zatím delikátní operace. Jenže - když se neodstraní příčina, neduh se opakuje po několika letech znovu. Osoba takto postižená by se měla zaměřit na standardní makrobiotickou stravu, kontrolovat přívod tekutin, konzumování ovoce, zcela z potravy vyloučit cukr. Dále by se měla vyhýbat syrové zelenině, alkoholickým nápojům, ovocným džusům, omezit vaření s velkým množstvím vody.

Tyto návody jsou doporučovány k omezení přílišné akumulace vody v těle, která je odpovědná za uvolňování sítnice. Když se tělo "vysušuje", sítnice se začne sama přichycovat a zrak se postupně vrací.

Tradičně se u léčení očních nemocí užívá sezamový olej. Má charakter Jin, ale zbavuje tělo přebytku vody.

Vzhledem na to, že i u nás našimi lékaři byly vydány podrobné publikace o makrobiotice, odkazujeme zájemce na tyto spisy a pojednání o očích dále nerozvádíme.