Jste zde


Harmonie života - proč je tak důležitá? IV.
Kája a Tomáš Gřeškovi

Stres vyvolává stav sníženého uvědomování. Je-li úroveň stresu vysoká, dostáváme se do stavu "emocionálního přetížení". Ve stavu přetížení nefungujeme účinně, cítíme, že přestáváme být pány situace, ztrácíme cestu k cíli, nevidíme možnosti řešení a doufáme, že se problém prostě vyřeší sám nebo se jednoduše vytratí. Stresu se nelze vyhnout. Stres je takový náš navigační sytém v životě. Můžeme ovlivnit intenzitu stresu. To jak vnímáme určité situace, je přísně individuální a je formováno našimi životními postoji. Někoho rozzuřený pes vyděsí k smrtí, jiný ani okem nemrkne. Jeden se bojí vstoupit do letadla, druhý lítá každý den - je třeba pilotem nebo má rád výšky.

 

Jak si můžeme pomoci? Někdy je třeba navštívit odborníka, který se zabývá lidskou psychikou. Pokud chcete využít holistického přístupu můžete využít metodu One Brain. Pak potřebujete navštívit facilitátora této metody, který vám pomůže.


Jsou však chvíle, kdy člověk potřebuje pomoc okamžitě, nemůže čekat na sjednanou schůzku a musí si pomoci sám. Zde je pár technik, které tato metoda využívá.


  • Vědomá chůze


  • Uvolňuje stres a napětí a napomáhá oběhu důležitých toků v těle. Při chůzi se některým jedincům lépe přemýšlí a lépe řeší problémy.


  • Frontálně - okcipitální držení (F/O) neboli předo-zadní


  • Jedna ruka je položená na čele a druhá na zátylku. Tato poloha způsobí, že krevní oběh směřuje do čelní části mozku a propojí se přední část mozku (přítomnost) se zadní (minulost). F/O pomáhá najít nové možnosti řešení, zbavit se strachu, hněvu, bolesti, smutku a bolestných vzpomínek. Po nějaké prožité negativní zkušenosti nebo obav z budoucí situace si může člověk na pár minut chytnout F/O a zhluboka dýchat, tak se vymaní z bezprostředního stresu.


  • Sluchový pomocník


  • Může se použít, když hučí či bolí v uších nebo slyšíte nesprávně. Jemně se několikrát rozvine vnější okraj ušních lalůčků, stimuluje se tím proud energie do uší.


  • Oči


  • Při špatném vidění nebo únavě očí, je dobré použít masáž tzv. zadních očí pomocí palců na rukou. Jde o akupresurní body, které se nachází asi 4 cm napravo a nalevo od středové čáry zadní části hlavy hned nad okcipitálním hrbolkem. Jejich stimulace má uklidňující účinky na oči. Může se používat denně jako prevence.


  • Křížové pohyby


  • Pomáhají propojit levou a pravou hemisféru, zlepšit jejich spolupráci a dosáhnout tak logické i tvořivé myšlení zároveň (je to velmi účinná korekce při dyslektických potížích, pro lepší koordinaci pohybů). Loktem ruky se dotknete protilehlého zvednutého kolena, pak se strany vymění. Cvičí se dvanáct párů křížových pohybů. Potom nastává změna, budete se dotýkat levou rukou levého zvednutého kolena a pravou rukou pravého. Opět provede dvanáct párů. Je nutné končit cvičení křížovými pohyby, proto se nakonec cvičí opět dvanáct párů s protilehlými končetinami.


  • Vnitřní světlo


  • V situacích, kdy člověk neví, kudy kam má tzv. tmu před očima. Ztratil své vnitřní světlo. Potřebuje, aby se mu zase "rozsvítilo" a on viděl, jak dál. V takové chvíli si může při zavřených očích posvítit kapesní baterkou oblast mezi obočím. Svítí si tak dlouho, dokud se mu neuleví nebo neuvidí světlo. Pokud nemá při ruce baterku, stačí, když si bude představovat, jak mu do těla "do života" vstupuje světlo.


  • Hluboké dýchání


  • Ve stresu lidé zapomínají dýchat, proto je důležité několikrát se zhluboka nadechnout.


  • Pití vody


  • Odplavuje nejen toxické škodliviny z těla, ale i negativní emoce. Ve stresové situaci se doporučuje vypít alespoň jednu sklenici vody, která spláchne prvotní šok. Pro tělo je velmi důležitá rovnováha a tedy i rovnoměrný přísun vody. Nejen ve stresu.


    Na závěr bych rád uvedl alespoň jeden konkrétní příběh z naší praxe. Čtyřletá holčička trpěla více než dva měsíce kašlem, rýmou a občas i zvýšenou teplotou. V noci se často dusívala. Problémy se začaly projevovat ihned po nástupu do školky. Před nástupem do školky nebyla holčička vůbec nemocná. Malá slečna se sice těšila do školky, ale zároveň se bála, že ztratí kontakt s rodiči. Téma pro odblokování jsme vytestovali jako "příčina nachlazení." "Znechucená, odrazená a nepřijatelná" to byly vytestované pocity děvčátka v přítomnosti v souvislosti s popsanými problémy. Příčinu problému jsme našli kineziologickým testováním ve čtvrté době porodní. Miminko je přivedeno do nového světa a ztrácí kontakt se svou jednotou a se svou maminkou. Pocity novorozence ve čtvrté době porodní byly "odloučená a nemilovatelná". Miminko potřebovalo stále cítit jednotu. Nechtělo být odtrženo od maminky. Nechtělo se měřit a vážit. Toto je vlastně stejný princip jejího chování v přítomnosti. Děvčátko se potřebovalo cítit zainteresovaně, cílevědomě a potřebovalo být v rovnosti a jednotě s okolím. Jako korekci jsme použili svícení na glabelu, což dodalo děvčátku světlo do života - tedy cíl. K celkové harmonizaci pak ještě posloužil kamínek - růženín, který obnovuje a vyrovnává vědomí být potřebným. Děvčátko je od té doby ve školce spokojené a netrpí již více než rok žádnými zdravotními problémy. To je jen jeden z mnoha příběhů, na kterém je vidět, jak emoce prožité někdy v minulosti ovlivňují náš život a naše zdraví v přítomnosti.





    Hodnocení článku:

    Hodnocení: 
    0
    Zatím nehodnoceno

    Kája a Tomáš Gřeškovi

    Zaměření: One Brain, mandala života, reiki, Ki, numerologie, kreslení

    Kontakt: 724 199 432 & 602 738 787
    www.volny.cz/obktg

    Web: Nevyplněno

    Telefon: Nevyplněno



    Další články autora
    více