Jste zde


Dobře tvarovaný výsledek aneb zaměřte se na to, co chcete a co nechcete se samo rozplyne
Květa Kolouchová

Je to jen otázka pozornosti, někdy odborně fokusu. Na co se díváte, sílí, na co se nedíváte, mizí. Taková je síla vědomí. Samozřejmě Vás tímto nenabádám ignorovat svoje problémy a zametat je pod koberec. Naopak. Když se Vám podaří formulovat ba dokonce vytvarovat ten správný výsledek, kterého chcete dosáhnout, daný problém je v něm neviditelně obsažen. Například, když se zaměříte na to, že chcete být víc štíhlá, je pravděpodobné, že někde je nějaká nadváha... Ale to kouzlo je právě ve správně formulovaném výsledku. Nepopíráte tím skutečnost, avšak soustředíte se na to, čeho chcete dosáhnout. 
Zaměřte se na to co chcete a ne na to, co nechcete
. Zní to možná jednoduše, ale divili byste se, jak často lidé svůj cíl formulují negativně: nechci být tlustá, nechci mít dluhy, nechci mít deprese, nechci žít tímto způsobem života, nechci, nechci, nechci.... A když se jich zeptáte, co tedy chtějí místo toho... často tápají. Kolik chcete mít peněz? Co chcete mít místo depresí? Jakým stylem života chcete žít? Co tedy vlastně chcete?

 


Dotazování

Než začnete cokoliv podnikat, tak jako první si potřebujete v klidu ujasnit, co vlastně chcete. K tomu Vám může posloužit několik otázek. Pokud si je zodpovíte, najdete v podstatě i návod na to, jaké zdroje potřebujete v sobě rozvinout, abyste cíle dosáhli. 
Tak jdeme do toho:

1

Co chceš? Důležitá je pozitivní formulace cíle, to už jsme probrali výše. Dále je nezbytné, aby bylo ve vaší moci cíle dosáhnout. O tom by se dalo asi diskutovat dlouho, ale jednoduše si to prociťte. Dále si zadejte správnou velikost cíle. Pokud si dáte příliš malý cíl, nebudete mít motivaci se o něj snažit, příliš velký cíl (takový ten na celý život) také není dobrý, ale dostatečně velký cíl by to být měl, to vás bude motivovat vstát ráno z postele. Dejte si také časový limit, ve kterém chcete cíle dosáhnout. Všechno si napište.

2

Jak poznáš, že to máš? Vypadá to snadno (a také to snadné je). Představte si, že jste cíle dosáhli. Popište, co vidíte. Viďte sebe a prostředí ve kterém jste, všimněte si co říkáte. Co slyšíte říkat ostatní? Jak se cítíte? Jaká je atmosféra kolem? Pokud můžete do popisu vjemu zahrnout chutě a vůně, tak jedině dobře. Žádaný výsledek si představujete všemi smysly. Má to hluboký význam.

3

Jaký dopad bude mít dosažení tvého záměru na okolí? Zahrňte své okolí do svých změn. Uvědomte si, jestli na něj bude mít dopad a jaký. V čem bude život jiný? Jak to bude vypadat?

4

Mohou vzniknout nechtěné vedlejší účinky? Naše představivost obohacená o pocity a intuici je skvělý nástroj pro "předvídání" budoucích možných důsledků. Mohlo by se stát něco „špatného“, když to získáte? Budete muset něco nebo někoho konfrontovat, nebo naopak někdo Vás? Mohla by realizace Vašich záměrů někomu ublížit (v tom skutečném slova smyslu)? Nebo třeba o něco přijdete? Prociťte si do důsledku jaký možný dopad to může mít.

5

Jaké zdroje k tomu potřebuješ? Zamyslete se chvíli nad tím, jaké vnitřní zdroje k dosažení svého cíle potřebujete. Jaké jsou to konkrétní schopnosti, znalosti, talenty či vlastnosti? Pravděpodobně mnohými již disponujte, možná některé budete potřebovat rozvinout. Tak zvané vnější zdroje (například peníze, věci, známosti) závisí taktéž na vnitřních přesvědčeních. 

6

Jaké překážky jsou na vaší cestě? Aneb poslední přezkoušení: Co brání k realizaci prvních kroků? Pokud jsou zde nějaké překážky – jaké zdroje potřebujete k jejich odstranění? Tedy opět zpět k bodu 5, jaké zdroje potřebujete rozvinout.

Doporučuji Vám si odpovědi psát. Doporučuji Vám také zkoumat esenci vašich přání, to Vás může ve Vašem zkoumání velmi posunout. Nejen od předefinování toho, co vlastně chcete, ale i od pocitů, že výsledek závisí spíše na osudu a okolnostech. Objevíte totiž, jaké zdroje a kvality potřebujete rozvíjet, aby se Vám ony "osudové okolnosti" příznivě naklonili :-).


Zdroje

Buďte si jistí, že v sobě máte veškeré zdroje k vyřešení svých problémů a vytvoření života, který si přejete v hloubi svého srdce žít. Co když je to tak, že problémy a překážky potkáváme právě proto, abychom v sobě mohli (znovu)objevit, rozvinout a zažívat svoje zdroje? Každý jsme jedinečný a každý máme svoje dary. A přesně ty dary, ty zdroje po nás chce naše současná životní situace. Takže všechno je vlastně skvělý, ne? Moje rada zní: správně formulujte co chcete a rozvíjejte svoje vnitřní zdroje. Kdyby bylo nejhůř, vždycky to můžete zabalit jako Čampi a Nirdu a zkusit jít žít na Slunce, zdroj všech zdrojů.


"Dříve jsme mysleli Slunce jako žhavou kouli někde daleko v prostoru, milióny kilometrů od nás vzdálenou. Taková představa je nesprávná. Na základě našeho zkoumání si musíme vytvořit úplně jinou představu. Slunce obsáhne a uchopí svou zářivou schránkou všechny planety do jednoho obrovského těla. Jednotlivé planety, pohybující se na svých drahách, jsou začleněny do světelného těla Slunce, tak jako jsou jednotlivé orgány začleněny do našeho těla. Každá planeta má ve své sféře svou specifickou úlohu. To celé proniká a udržuje centrální orgán, tak jako v našem těla pulsuje a oživuje oběh krve. Musíme si ujasnit, že my lidé, nežijeme pouze na Zemi, ale že jsme současně i obyvatelé Slunce."  (Alexandr Tschishwski) 


Zdroje: volně zpracovaná technika z NLP
Hodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno

Květa Kolouchová

Zaměření:

Věnuji se rodinným a též experimentálním kostelacím, NLP, Voice dialogu, tématu hojnost na všech úrovních, harmonizaci rodinných a partnerských vztahů, osobním konzultacím, seminářům a meditacím

Kontakt:

605 444 547

Web: www.pracenasobe.cz

Telefon: 605444547Další články autora
více