Jste zde


Třetí oko, Šivanetra, oko Šivy, oko tantry…
MUDr. Monika Sičová

Tantra jóga, cvičení Mohendžodáro je sestava cviků a meditací určených výhradně pro ženy. Pochází ze starodávné indické tradice, z harrapské tantrické civilizace. Sestava cviků a meditací byla vyučována tantrickými kněžkami a předávána jako tajná nauka ženám. Druhá pozice tantrajógy pro ženy se jmenuje Vnitřní zrak a rozvíjí aspekty ženy a to: žena kněžka a žena čarodějnice. Ve skutečnosti tato asána neuvěřitelně účinně rozvíjí naši intuici, šestou čakru a energii v okolí hlavy. A o tomto tématu bude i náš dnešní článek.

 

 

Dnešní článek je na téma třetí oko a šestá čakra. Tuto část našeho mystického vědění rozvíjejí některé cviky tantra jógy, dále některé Osho meditace a jiná cvičení. Pokusím se Vám popsat účinky a principy fungování třetího oka a šesté čakry a dát několik praktických návodů a meditací.

Čelní čakra se nachází prst nad linií obočí, uprostřed čela. Vyzařuje do aury směrem dopředu a je napojena na vnitřní energetický systém ve výšce hypofýzy. Podle tantry se v šesté čakře a v šestém energetickém těle muž a žena spojují ve velké harmonii. Stávají se téměř jedním, jedinou bytostí. Barva rezonující se šestou čakrou je tmavě modrá nebo fialová. Náleží jí vůně jasmínu a zvuk Ee, který je zvukem odvahy.  Když žijeme tuto čakru nevědomě, můžeme se cítit letargičtí, jako bychom nežili svůj vlastní život. Náš život je trochu jako loď bez kapitána, věci se okolo nás dějí a my nevidíme hlubší souvislosti, nevíme proč. Nejsme si vědomi směru v našem životě. Tato čakra má totiž schopnost vycítění vlastní spirituální cesty.
Častými blokádami šesté čakry jsou strašidelné představy, vize, předtuchy a životní labilita. (člověk nenachází cestu pro svůj vlastní život). 

 

Šestá čakra je také chápána jako třetí oko.
Východ přinesl našemu světu veliké poznání a to to, že neexistují pouze naše dvě oči, které vnímají tento svět, ale že existuje třetí, vnitřní oko, které vidí náš vnitřní svět. Východ přinesl mnoho technik, jak se třetím okem pracovat, ale pozor, nedejte se zároveň zmýlit! I v našich kořenech existují mystici, kteří takto pracovali. Například matematik Pythagoras přinesl tuto metodu do Řecka a úspěšně jí zavedl do svého vyučování. Takže veškerá mystika Východu má daleko větší kořeny i u nás a to ve starém Řecku!
K pozorování vnitřního světa nemůžete použít naše dvě oči, ty musíte zavřít. Tyto oči mohou pozorovat pouze to, co je venku. A když se podíváte dovnitř, najdete místo, které vidí naše myšlenky, naše emoce, které vidí, jak se cítíme, naši zlost, naši radost. A toto vnitřní oko pojmenovali Tibeťané Šivanetra, oko Šivy, oko tantry! Tato vnitřní žláza se nazývá epifýza a je nejtajemnější žlázou našeho těla. Ve skutečnosti ovlivňuje veškeré naše pochody tělesné, metabolické, určuje produkci všech hormonů v těle, všech metabolických poslů.
Toto oko běžně nefunguje, ale není slepé. Musíme vyvinout trochu úsilí, abychom jej otevřeli. Je prostě jen zavřené, nikdo nás neučil, jak jej používat, jak s ním pracovat. A existují techniky, které jej rozvíjejí.
Ale pozor, častokrát jsem četla hlavně evropské autory, kteří varují před třetím okem, snaží se normálního člověka zastrašit, vzbudit hrůzu před tělesnou energií. Někdy mi takové články připadají jako strašení zlým drakem v jeskyni. Realita je totiž taková, že třetí oko je přirozenou součástí našeho mozku, našeho já. Je to stejná součást jako například Broccovo centrum řeči ve spánkovém laloku mozku. Kdybychom toto naše centrum nikdy nerozvíjeli, tak bychom jednoduše nemluvili, používali bychom neartikulované zvuky. A tak je to s většinou našich mozkových funkcí. Buď je trénujeme anebo jim nevěnujeme žádnou pozornost. Bud se rozvíjí anebo zůstávají ležet ladem. Nikdy se žádnou jemnou technikou nemůže stát nic mimořádného, co by nás mohlo ohrozit. Je to jako by Vás někdo strašil, že když budete rozvíjet svou řeč (o které jste do té doby třeba slyšeli jen mlhavě), tak že Vás to může ohrozit.
A stejně tak je to s funkcí třetího oka. Pokud meditujeme, cvičíme techniky a meditace na třetí oko, potom se centrum pomalu rozvíjí, otevírá, oživuje, stává se dokonalejším.

Staré tantrické texty říkají, že třetí oko se chce rozvíjet, že je jako malé miminko, které touží po podnětech, po pozornosti, je jako malé hladové nemluvně. Západní člověk, který nic netuší, nikdo ho nikdy nic neučil o mystických záležitostech, nikdy na toto své centrum nepomyslí, nikdy jej nenakrmí, nedá mu pozornost. (Nebo si dokonce myslí, že by neměl a ty co to dělají, považuje minimálně za blázny!) Ale jakmile věnujete trochu pozornosti třetímu oku, okamžitě obživne! Dostane totiž potravu. Stačí zavřít oči, přesunout svoji pozornost do středu čela, a najdete ten bod. Jakmile to učiníte, budete cítit, jak jste přitahováni, jako magnetickou silou. Jednoduše zavřete oči a lehce dýchejte do středu čela. Tím jak budete mít pozornost v tomto bodě zažijete poprvé něco nového, mimořádného. Stanete se totiž pozorovatelem všech svých myšlenek a svých emocí. Běžně se nám totiž stává, že se se svými myšlenkami ztotožňujeme, myslíme si, že my jsme naše myšlenky. Ale to je veliký omyl. Zkuste být chvíli ve třetím oku a dokážete se lehce oddělit od myšlenek. Proto se také třetímu oku říká oko moudrosti- pradžnáčakša. Oddělením od myšlenek získáte vhled, stanete se více intuitivní a vnímaví, více moudří a vědomí. Třetí oko posiluje cvičení tantrajógy, druhá asána s názvem Vnitřní zrak. Tantra jóga, cvičení Mohendžodáro je sestava cviků a meditací určených výhradně pro ženy. Pochází ze starodávné indické tradice, z harrapské tantrické civilizace. Sestava cviků a meditací byla vyučována tantrickými kněžkami a předávána jako tajná nauka ženám.  Můj systém tantra jógy tak jak mi byl předán je moderní pokračování. Jedná se o skloubení starodávné tradice s poznatky moderní vědy a mého vhledu lékařky. Používám také jako nosný pilíř Osho meditace.

 

Dále pro posílení třetího oka můžeme použít přípravná cvičení, které Vám popíši dole na stránce. Dále také skvělé Osho meditace a to: Mandala a  Gourishnakar. Mandala používá rychlé točení očí (právě tuto techniku používal také Pythagoras), Gourishankar používá upřený pohled do svíčky.

 

Praktické provedení přípravného cvičení.
Naučím Vás vynikající přípravné cvičení, které Vám později pomůže s druhou asánou pracovat.  Abychom vyvedli energii vzhůru do třetího oka, musíme se trochu snažit. Jedná se o to, probudit sexuální energii, vytáhnout jí oproti gravitaci vzhůru, a jakmile tato energie dosáhne třetího oka, oko se napájí, pomalu otevírá, oživuje.
Postavíme se do pozice jezdkyně, nohy na vzdálenost ramen, záda srovnaná. Dejte si pozor na to, ať máte záda opravdu rovná, jednotlivé čakry pěkně nad sebou. Provedeme dynamiku pánevního dna. (uveřejněno v předchozím čísle). Počkáme, až se energie v pánvi nahromadí, cvičíme dynamiku pánevního dna přibližně deset minut. Potom se nadechneme nosem a obrátíme ruce do obrácené pozice třetího oka. Ruce jsou přetočeny před čelem, dlaně spojeny k sobě, prsty směřují směrem dolů, malíčkové hrany se dotýkají centra čela. Jazyk se dotýká patra, přivřené oči se dívají směrem do středu čela. Zatlačíme silně dlaně proti sobě a dýcháme do třetího oka tak, že se nadechujeme z pánve a vydechujeme do šesté čakry. Výdech je intenzivní a vědomý. Stále zvětšujeme tlak do rukou, až jsou ruce a celé tělo napjaté. Vydržíme dýchat v této pozici zhruba pět minut. Neměly bychom nikdy povolovat tlak během cvičení, naopak tlak by měl neustále narůstat. Pánevní dno zůstává během celého cvičení uzavřené, nebo malinko pulzuje. Nemělo by být otevřené nebo uvolněné.
Se závěrečným výdechem uvolníme pánevní dno, uvolníme ruce do pozice na kolena a uvolněně dýcháme a procitujeme. Máme zavřené oči a zůstaneme v meditaci. Pouze pozorujeme oblast třetího oka, vnímáme, procitujeme. Nehledáme žádné větší zážitky, naopak přesně a poctivě vnímáme to, co se v nás děje. V meditaci vydržíme dalších deset minut. Nebo si můžeme položit spojené ruce na temeno hlavy.
Toto je nejlepší přípravné cvičení na druhou asánu Mohendžodára. Můžete jej cvičit dvacet jedna dní za sebou, vždy ráno, dohromady dvacet pět minut. Cvičte poctivě každý den a pozorujte, jak vaše vědomí narůstá, jak se mění vaše cítění a prožívání. Možná přijde okamžik, kdy některé věci budete prostě vědět, intuitivní rozuzlení některých životních situací. Budete mít zkrátka více energie pro intuici a přijímejte tento dar s velkou pokorou. Základní cvičení tantra jógy se cvičí na základních stupních, pokročilé techniky a meditace potom na pokročilých stupních a celoroční škole.

 

Praktický návod pro meditaci Shiva Netra, meditace na třetí oko

Shiva Netra (oči Šivovi) je meditace na třetí oko. Má dvě části.
První část trvá 10 minut. Seďte absolutně klidně a pozorujte modré světlo s lehkým a nezaostřeným pohledem. Můžete pozorovat také plamen svíce. Druhá část trvá také 10 minut
Zavřete své oči a kolébejte se ze strany na stranu. Buďte pomalí a jemní.
Opakujte první a druhou část třikrát.

MUDr. Monika Sičová, tantrajóga pro ženy Mohendžodáro, www.mohendzodaro.cz




Hodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno

MUDr. Monika Sičová

Zaměření:

Mohendžodáro, tantra-jóga pro ženy, tantrická škola, meditační pobyt v Himalájích

Kontakt:

Meditační centrum Lažánky,
Lažánky 133,
664 71 Veverská Bitýška
tel: 775 370466, 608708996, 608 643 646
www.mohendzodaro.cz
www.tantra-joga.cz
www.sugama.cz
www.pranama.blog.cz

Web: Nevyplněno

Telefon: Nevyplněno



Další články autora
více