Jste zde


Kojenecká bronchiolitida a uvolnění nosohltanu
P.R.

Co je to bronchiolitida?

Akutní bronchiolitida (BOA) je definována jako akutně probíhající a infekcí podmíněné zánětlivé onemocnění dolních úseků dýchacích cest, zejména bronchiol (průdušinek).
Charakteristickým projevem chorobného stavu je akutní dechová tíseň.
Onemocnění bývá vyvoláno téměř vždy viry.

Rizikovou skupinu pacientů tvoří novorozenci a děti mladší 2 let.

Kojenecká bronchiolitida, která je z počátku lehkým onemocněním, se může změnit v životu nebezpečné, objeví-li se příznaky dýchacích potíží. Proto je důležité podniknout co nejdříve jednoduchá opatření, abychom takovému vývoji zabránili. Tato opatření se prostě a jednoduše zaměřují na uvolnění ucpaného nosu miminka.

U kojenců je naprosto nezbytné udržovat volné dýchací cesty, neboť dýchání nosem je jediným fyziologickým způsobem dýchání, který novorozenci znají.


Nos, hlavní terč bronchiolitidy

Prvním orgánem, který bronchiolitida postihuje, je obzvlášť citlivý nos kojence. Virová nákaza zpočátku způsobuje zánět nosohltanu spojený s nízkou horečku a suchým kašlem. V jednom z pěti případů jsou dále napadeny průdušinky a toto onemocnění je doprovázeno ztíženým výdechem. Po překonání tohoto akutní stadia potřebuje dětský nos další tři až čtyři týdny k tomu, aby se obnovily jeho správné funkce.


Uvolnění nosohltanu – nezbytný krok

Jakmile se nosík kojence začne ucpávat, je třeba udělat vše proto, abychom jej uvolnili. Uvolněním nosohltanu se zlepší nejen dýchací potíže, ale i potíže s krmením. Stérimar (fyziologický roztok mořské vody ve spreji) je přírodní prostředek pro uvolnění dýchacích cest se všemi blahodárnými vlastnostmi minerálního bohatství mořské vody. Velmi dobře působí v začátcích onemocnění. Včasným proplachováním a uvolňováním dýchacích cest můžete předejít nepříjemným komplikacím.




Stérimar – přirozené přednosti mořské vody
Místní aplikace Stérimaru jednak rozpouští hlen, jednak tvoří na povrchu nosní sliznice ochranný zvlhčující povlak.
Volba Stérimaru přináší mnohé výhody jak pro rodiče, tak pro odborníky. Mořská voda obsahuje stopové prvky (měď, mangan, zlato a stříbro ad.), jejichž pozitivní zdravotní účinky jsou vědecky prokázány. Aplikace mořské vody nosem umožňuje z jejích vlastností vytěžit maximum. Napomáhá nejen mechanickému uvolnění (zprůchodnění nosu), ale obnovuje také buňky nosní sliznice, které jsou pro správné fungování nosu velmi důležité. Anatomicky tvarovaný aplikátor navíc umožňuje dokonalé a bezpečné používání od nejútlejšího věku.
Stérimar je v České republice k dispozici ve 3 formách. V mikrospreji, který je určen pro každodenní hygienu nosu a jenž působí preventivně proti infekcím horních cest dýchacích. Tato forma bude také pomáhat těm, kteří mají zúžené nosní dutiny či sníženou funkci mukociliárního aparátu. Nosní sprej Stérimar je dále doporučen po operačních zákrocích v nose, tzv. septorinoplastikách. Tyto operace se provádějí kvůli vrozeným vadám či při stavech po úrazech. Také po operacích nádorů nosní dutiny a vedlejších dutin nosních zlepšuje hojení nosní sliznice a její funkčnost a zmírňuje problémy pacienta. Tento klasický Stérimar si může tedy kdokoliv z nás aplikovat do nosu celoročně.
Při infekční rýmě virového či bakteriálního původu či zánětu vedlejších dutin nosních použijeme Stérimar Cu - přípravek obohacený mědí. Měď má baktericidní a protizánětlivé účinky. Tento prvek je důležitou součástí imunitního systému, některé enzymatické pochody v těle jsou přímo na mědi závislé. Stérimar Cu se doporučuje podávat 14 dnů, pak je možné přejít na klasický Stérimar.
Chronický zánět hltanu, faryngitidu, můžeme také ovlivnit dlouhodobou aplikací Stérimaru do nosu, při zhoršení obtíží pak tento vystřídáme na 14 dnů Stérimarem s mědí.
Pro alergiky, ať už jde o sezónní či celoroční alergickou rýmu, je určen Stérimar Mn, který je obohacený manganem. Mangan přímo snižuje hladinu histaminu, objektivně je účinnost tohoto přípravku doložena snížením počtu eosinofilů. Stérimar Mn budeme aplikovat do nosu také krátkodobě - 14 dnů v období největších obtíží, pak se vrátíme ke klasickému Stérimaru.